Дүниетану 4сынып
Сабақтың тақырыбы: Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер
Жайлы кеңінен мағлұматтар беру, олардың адам өміріндегі
маңыздылығы жайлы әңгімелеу.
Дамытушылығы :Оқушылардың тілін дамыту,сөз қорын
молайту,ой-өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін
жетілдіру,айналадағы дүниені тани біліп,өмірмен ұштастыра
білуге дамыту.
Тәрбиелілігі : Табиғатты сүюге, өсімдіктерді қорғауға,
қоршаған ортаны таза ұстауға,еңбек сүйгіштікке,өзгенің еңбегін
бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу,түсіндіру,сұрақ-жауап,топтық жұмыс,
Көрнекіліктер: суреттер,сөзжұмбақ,интерактивті тақта.
Ыбырай Жақаев портреті.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық:
Күн жарғын алақанға саламын
Жүрегіме басып ұстай қаламын
Ізгі әрі нәзік,жарық мейірімді
Болып кетер сонда дереу жан-жағым
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру :
Ылғал сүйгіш және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер.
ІІІ.Сабақты бекіту:
Сұрақ-жауап:
Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата?
Су өсімдіктері жайлы айт.
Жантақтың тамыры қанша метрге жетеді?
Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктерді ата.
Ойын:
Ойланайық кім ойшыл:
1 .Өсімдіктің жер астындағы бөлігі /тамыр/
2 .Өсімдік тіршілігіне қажет нәрсе /ауа/
3 .Өсімдіктің жер бетіндегі бөлігі /сабағы/
ІҮ.Жаңа сабақтың мақсатын қою:
Тақырыпты,мақсатты хабарлау.
Ү.Жаңа материалды өту:
Жылу сүйгіш өсімдіктер:жүгері,мақта,күріш.
Жылыжайда өсетін өсімдіктер:орамжапырақ,қызанақ, қияр.
Суыққа төзімді өсімдіктер жемістер: алма,өрік,алмұрт.
Суыққа төзімді көкөністер: сарымсақ,сәбіз,пияз,шалқан.
Суыққа төзімді астық дақылдас өсімдіктер: асбұршақ, сұлы,бидай.
Ыбырай Жақаев жайлы мәлімет.
Оқулықпен жұмыс
Оқушыларға тізбектеліп кезекпеп оқыту.
ҮІ.Жаңа материялды пысықтау:
Суретпен жұмыс.
1.Көрсетілген суреттермен жұмыс жасау.
Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс.
Жылу сүйгіш өсімдіктер: асқабақ, мақта, күріш, үрмебұршақ,жүгері.
Суыққа төзімді көкөністер : сарымсақ, сәбіз, пияз,шалқан.
Топпен жұмыс
Жұмбақтар жасыру.
Көзі жасты,
Тура қашты.(Бұлт)
Жұрттың бәрі сүйеді,
Бірақ қарай алмайды.(Күн)
Постер қорғау:
1.Топ
Жылу сүйгіш өсімдіктердің суретін салу.
2.топ
Суыққа төзімді өсімдіктердің суретін салу.
(Салған суреттерін қорғау)
ҮІІ.Бекіту:
Тест:
1.Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар.
А.Су,жарық,қорек,ауа,жылу
Ә.құрғақшылық,жарық,қорек.
В.су,қараңғылық,қорек,ауа жылу.
2.Суыққа төзімді өсімдіктердің тұқымын қай мезгілде себеді.
А. ерте көктемде
Ә. жазға таман
Б.күзде
В. қыста
3.Суыққа түзімді өсімдіктерді тап.
А.жоңышқа,жалбыз,
Б. қоға,құрақ,
Ә. сүттіген,жантақ,
В. бидай,сұлы,арпа,
4.Мақта қай қалада өсіріледі.
А.Ақтау
Ә.Шымкент
Б.Өскемен
В.Алматы
ҮІІІ.Үйге тапсырма
(91-92 беттерді оқу мазмұндау)
Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер
Бағалау:
Просмотр содержимого документа
«Теңдеуді шешу презентация»
Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы. Жымпиты ауылы Жалпы білім беретін Қ.Мырзалиев атындағы орта мектеп
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға теңдеу құру, шешу,
жанама тұжырымдалған есептерді
теңдеу арқылы шешу жолдарын
үйрету.
Дамытушылық:
Есепті шығару және түрлендіру,
ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке,
адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру, жарыс .
Сабақ әдісі:
Сабақ түрі:
Жаңа білімді меңгерту, іздену
Сабақ көрнекілігі:
Көбейту кестесі.
Пәнаралық
байланыс:
Өзін-өзі тану
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу
құралдарын дайындау.
Қайырлы күн,достар!
Бүгінгі күн,міне,
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең бестіктер болсын!!!
Түстер арқылы
топқа бөлу
Оқушылардың үстелдеріне жасыл,қызыл,сары стикерлер жапсырады.
Оқушылар өз түстері бойынша орындарына отырады,яғни топ құрылады
Бір, екі, үш,
Отырамыз тып – тыныш .
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру
№ 8 есеп
Шешу: 10500:5=2100 2100+1670=3770 10500-2100-3770= 4630 Жауабы: Әдебиет-2100 Көркем әдебиет-3770 Қалғаны-4630
2*10
22*2
20
44
25
5*5
400
800
200
800-400
900-100
700-500
98
59
45+14
400
68+30
600-200
97
63
67+30
21*3
(122+18):70= Е
(64:8+20):7= Е
20 · (26+14):100= Ң
1 · (30+2)-4 · 4= Д
5 · 4+12= Т
400-300-36= У
32
4
8
16
2
64
Теңдеу дегеніміз құрамына
енетін әріптің мәнін табу керек болатын теңдік
Х×3=10×3 х×3=47−17 теңдеулерінің шешу тәсілдерін түсіндіру
№ 1 Теңдеулерді шеш және тексер І-топ: х+20·8=2600 х-560:7=20000 ІІ-топ: 40·6+х=9400 3090:10-х=209 ІІІ-топ: х·(40:4)=12600 х: (36+64)=543 ІҮ-топ: (190-90)·х=38600 19200:10:х=10
№ 2 І-топ: ІІ-топ: 12+b=72:2 а:10=960:2 ІІІ-топ: ІҮ-топ: (х+20):5=6 2400:(с-12)=10
Бір апталық күндері өтті
Дүйсенбіде гүлдер ектім
Сейсенбіде жуа тердім
Сәрсенбіде су әкелдім
Бейсенбіде бақша баптап
Жұма күні тақпақ жаттап
Сенбіде мен кино бардым
Жексенбіде бір демалдым
№ 3 Үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жаз
А:80*5
а-ның 80-ге бөліндісін 5 есе арттыру
90 мен с-нің қосындысын 60-қа көбейту
70-тің 5-ке бөліндісіне 42-нің
х-ке бөліндісін қосу
984 пен 324-тің қосындысын
а мен 412-нің қосындысына бөлу.
(90+с)*60
70:5+42:х
(984+324):(а+412)
№ 5. Есепті шығар
Шешуі:3·5=15 Жауабы:Қыл арқан 15м
№ 6. Ауызша орындау
6 кесе – 1800 теңге 8 кесе - ? теңге Шешуі: 1800:6=300 - бұл бір кесенің құны 300·8=2400 – бұл сегіз кесенің құны Жауабы: 2400 теңге
Топбасшылар жарысы
№ 7. Қалдықпен бөлуді орында және тексер
№ 8 Фигуралардың ауданын тап
І-ІІ -топтар ІІІ-ІҮ -топтар
2·2+3·2=10см²
2·4+2·2=12см²
Логикалық тапсырма:
Үйге тапсырма
Күнделікті енді ашайық Үй тапсырмасын жазайық. Теңдеуден алған білімді, Ұмытпай есте сақтап алайық.
№ 9 есеп. 109 бет
Бағалау
« 5 » -13-14 балл
« 4 » - 10-12 балл
« 3 » - 5-9 балл
Шөпте қояндар тығылып отыр,тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр? Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады? Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты.Неше тәулік боран соқты? Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша адам қалаға барды? Мараттың кілең 1 теңгеліктен тұратын барлығы 100 теңге ақшасы бар еді. Құрал – жабдық сатып алған ол дүкенге 97 теңге төлеуі тиіс еді. Қалай тез есептеп беруге болады? 5
2кг
4
1
3