Біздер ?ткен саба?ымызда «Квадрат те?деуді шешуді? ?дістері» та?ырыбымен таныс?анбыз. Енді квадрат те?деулер туралы не білесі?дер,сол туралы ой ?оз?ап, білгенімізді жина?тап к?рейік.
II. Ой тол?ау с?ті
1. ?андай те?деу квадрат те?деу деп аталады ?
2. Егер ах2 +вх+с=0 те?деуіндегі в немесе с н?льге те? болса, онда ондай те?деулер ?андай те?деулер болады ?
3. Квадрат те?деуді шешуді? ?андай ?дістері бар ?
?дістері:
К?бейткіштерге жіктеу
Екім?шені? квадратын айырып алу
Формула ар?ылы шешу
Виет теоремасы бойынша шешу
Графиктік т?сілмен шешу
Квадратты? те?деулерді? коэффиценттеріні? ?асиеттері ар?ылы шешу
Асыра ла?тыру ?дісі
III. Білімі?ді тексер
?азір та?та?а шы?ып берілген тапсырманы ?ор?айсы?дар.
х2+8х-9 =0
К?бейткіштерге жіктеу т?сілімен
Екім?шені? квадратын б?ліп алу ?дісімен
Формула ар?ылы шешу
Виет теоремасы бойынша
Міне, балалар бір есепті бірнеше т?сілмен шы?арды?, біра? жауап біреу.
IV. «Ойланайы?, кім ойшыл ? »
Балалар, енді біздер квадратты? т?сілдерді? ?дістерін ?олдану, салыстыру, д?лелдеуге байланысты тапсырмаларды орындаймыз. Мына кубикті? т?рт жа?ында?ы тапсырмаларды орындаймыз.
Д?лелде?із: График ар?ылы квадратты? те?деуді? шешу жолын д?лелде?із.
х2-х-6=0
Салыстыры?ыз: Квадратты? те?деулерді? шешу ?дістерін салыстыры?ыз
Просмотр содержимого документа
«Квадрат те?деулерді шешуді? ?дістері»
Батыс Қазақстан облысы
Ақжайық ауданы
Алғабас ОЖББ мектебі
Утекова Нағима Серікқалиқызы
Математика пәнінің мұғалімі
Алгебра. 8 сынып. Квадрат теңдеулерді шешудің әдістері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақта қолданылған оқу-әдістемелік
құралдар: Интерактивті тақта, кубик, әртүрлі тапсырмалар
Сабақтың жоспары :
Ұйымдастыру бөлімі
Ой толғау сәті (сұрақ-жауап)
Біліміңді тексер (деңгейлік тапсырма )
«Ойланайық, кім ойшыл?»
«Кім жылдам?»
Қорытындылау
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлематсыздар ма, балалар?
Біздер өткен сабағымызда «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері» тақырыбымен танысқанбыз. Енді квадрат теңдеулер туралы не білесіңдер,сол туралы ой қозғап, білгенімізді жинақтап көрейік .
II. Ой толғау сәті
1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады ?
2. Егер ах2 +вх+с=0 теңдеуіндегі в немесе с нөльге тең болса, онда ондай теңдеулер қандай теңдеулер болады ?
3. Квадрат теңдеуді шешудің қандай әдістері бар ?
Әдістері:
Көбейткіштерге жіктеу
Екімүшенің квадратын айырып алу
Формула арқылы шешу
Виет теоремасы бойынша шешу
Графиктік тәсілмен шешу
Квадраттық теңдеулердің коэффиценттерінің қасиеттері арқылы шешу
Асыра лақтыру әдісі
III. Біліміңді тексер
Қазір тақтаға шығып берілген тапсырманы қорғайсыңдар.
х2+8х-9 =0
Көбейткіштерге жіктеу тәсілімен
Екімүшенің квадратын бөліп алу әдісімен
Формула арқылы шешу
Виет теоремасы бойынша
Міне, балалар бір есепті бірнеше тәсілмен шығардық, бірақ жауап біреу.
IV. «Ойланайық, кім ойшыл ? »
Балалар, енді біздер квадраттық тәсілдердің әдістерін қолдану, салыстыру, дәлелдеуге байланысты тапсырмаларды орындаймыз. Мына кубиктің төрт жағындағы тапсырмаларды орындаймыз.
Дәлелдеңіз: График арқылы квадраттық теңдеудің шешу жолын дәлелдеңіз.
х2-х-6=0
Салыстырыңыз: Квадраттық теңдеулердің шешу әдістерін салыстырыңыз