Сабақтың тақырыбы :
+++++
Сөйлем мүшелері
Мақсаты:
Оқушылардың сөйлем, сөйлем мүшелері, олардың байланыстары туралы білімдерін нығайта отырып, оларды сөйлем ішінен жалаң және жайылма сөйлемді табу арқылы сұрақ қоюға үйрету.
Сөйлем мүшелерін ажырата білуін, сөйлемнің мәнін терең ұғып, мағынасын аша білуге үйрету, оқушылырдың ойлау қабілетін, тілін дамыту.
Әдемі жазуға, мәнерлі сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі : суреттер, мақал-мәтелдер, венн диаграммасы, тірек-сызба
Сабақтың әдісі : топтастыру, сұрақ-жауап, тірек-сызба
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс : ана тілі, дүниетану, ән-күй, орыс тілі
Сабақтың барысы: ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал :
Қазақ тілім, өз тілім, ана тілім
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл қызың мәнгі сені
Болашағым, бақытым дара тілім.
— Балалар бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. «Қонақ аз отырып көп сынайды» — деген қазақтың мақалы бар. Бүгінгі сабақта білімімізді көрсетеміз.
— Бүгінгі сабағымыздың жоспары тақтада жазылып тұр.
— Мына жоспармен жұмыс істейміз.
«Қана тасқа бітеді, білім басқа бітеді»
«Жұмыла көтерген жүк жеңіл»
«Бойы сергектің сергектің да сергек»
«Еңбек түбі береке»
«Кімнің ойы жүйрік?»
«Білгенге маржан, білмегенге арзан»
«Венн диаграммасы»
«Аймақ құру»
— Бірінші жоспар «Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді» дегендей тірек— сызба арқылы өткен тақырыпты қайталаймыз.
— Өткен сабақтарда қандай тақырыптармен танысып едік?
— Сөйлем мүшелері.
— Сөйлем мүшелері дегеніміз не?
— Сөйлемнің қандай мүшелерін білесіңдер?
— Тұрлаулы, тұрлаусыз сөйлем мүшелері дегеніміз не?
— Бастауыш дегеніміз не?
— Баяндауыш дегеніміз не?
— Жақсы өткен тақырыптарды қайталадық
Жаңа сабақпен жұмыс:
Мамықтай ақ,
Қанттай аппақ, Қыста жер бетін басады,
Жазда сайға қашады. (Қар)
— Балалар қазір қандай жыл мезгілі?
— Қар қай кезде болады?
Қыста.
Қыстың жағымды, жағымсыз жақтарын айтындаршы?
Суретпен жұмыс. Қыс туралы сурет.
— Балалар суретке қарап әңгіме құрындар.
— Осы сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдау.
Қыс келді. Балалар шаңғымен сырғанады.
— Тұрлаулы, тұрлаулы мүшелері бар сөйлемдерді айта қойындар?
Бастауыш пен баяндауыштан тұратын сөйлемді жалаң дейміз.
Бастауыш пен баяндауыш және тұрлаусыз мүшесі бар сөйлемдерді жайылма сөйлем дейміз.
Дәптермен жұмыс
— Бүгінгі күннің ретін дәптерге жазыңдар.
— Қыс туралы сөйлемдеріңді тақтаға жазыңдар
— Тақтадағы жазылған сөйлемдерді дәптерлерімізге жазамыз.
— Барлығымыз жұмылып бірге жаңа тақырыпты аш
— Еңбек түбі береке.
Өз беттеріңмен еңбектеніп жаттығу орындайсыңдар. 198-жаттығу. Жалаң және жайылма сөйлемдерді табу. «Бой сергектің ойы да сергек»
.
.
Сергіту сәті
Қоюланып қара бұлт,
Жауды жаңбыр себелеп.
Жапырақты жамылып,
Бұға қалды көбелек .
“ Кімнің ойы жүйрік” жеке жұмыс.Суретпен жұмыс
Малмен хайуанаттардың қалай дыбыстайтынын жаз.
Осы сурет бойынша әңгіме құрастыр:
Сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау. Жалаң сөйлем құру.
Осы сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау.
“ Білгенге маржан, білмегенге арзан”
Ойларың жүйрік екенін көрдік.
Жаттығу
Ұстаздан шәкірт озар.
Күш білімде.
Талаптаға нұр жауар.
Жалаң жіне жайылма сөйлемнен тұратын мақалдарды көшіру.
Сөйлем мүшелеріне талдау.
Білім туралы мақалдар айту.
Жарайсыңдар,балалар
Өзім сөзден тұрамын.
Біткен ойды құрамын. (Сөйлем)
Қоя салсаң бір тары,
Жаңалықты жеткіземін.
Хабарлы сөйлем
Ойды аяқтап орақ тұрады,
Жауап сөз қалап тұрады.
Сұраулыі сөйлем
Ұранды, шаттықты,
Өкініш, аптықты, Білдіріп ойын талайдың,
Шарға ине қадаймын.
Лепті сөйлем
Жақсы бүгінгі біздің жаңа өткен тақырыбымызды қайталадық. Ендеше балалар өткенді қайталай отыра жұмбақ шешеміз.
Қорытынды:
Ана тілің арың бұл,
Ұятың тұр боп бетте.
Өзге тілдің бәрін біл.
Өз тіліңді құрметте.
Үй тапсырмасы: 6 -жаттығу. Ереже жаттау.
Бағалау: Оқушыларды сабаққа қатысқандарына байланысты бағалау.
“ Қонағыңнан алтын алма, алғыс ал”
Дегендей бүгінгі сабағымыз аяқталды.