Оқушыларға санды 5-ке көбейту, бөлу туралы мағлұмат берілді.
Просмотр содержимого документа
«санды 5-ке кобейту жане болу»
Мерзімі | 27.11.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Санды 5-ке көбейту кестесі |
Мақсаттары: | Санды 5 - ке көбейту және бөлу кестесімен оқушыларды таныстыру, меңгерту. Жаңа сабақтың мәнін аша отырып,есептерді, шығаруда есептеу дағдыларын жетілдіруге, көбейту және бөлу амалдары бар есептерді шығару арқылы біліктілігін, ойлау қабілетін дамыту. 5-ке көбейту және бөлу кестесін слайдтар арқылы баланың ой-өрісін, есте сақтау қабілетін, өз бетімен жұмыс істеу дағдысын дамыту.Жаңа білімді меңгере білуге, әдептілікке, ұқыптылыққа, тәртіпті болуға тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі | Сабақ барысында балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыра отырып, сыни тұрғыдан ойлау арқылы санды 5-ке көбейту кестесі туралы білімдерін қалыптастыру . |
Түйінді идеялар: | Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін! |
Кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру Ойтолғау | Амандасу. Сабаққа назарын аудару. Оқушылар алдымен амандасып алайық. «Математика пәні» туралы өз сезімдеріңізді, смайликтер таңдап алып, көңіл-күйлеріңізді білдіре отырып ойларыңызды жазу. Класта психологиялық ахуал орнату. | Смайлик таңдап, ойын жазады. | Смайлик |
Топқа бөлу | Көбейту, бөлу арқылы топқа бөлу 1/ көбейтудің компоненттерін атау 2/бөлудің компоненттерін атау | Оқушылар қима қағаздар арқылы екі топқа бөлінеді. | Қима қағаз |
Өткен материалды қайталау | Топпен жұмыс «Постер қорғау» 1/ көбейтуге байланысты ережелерді еске түсіру 2/бөлуге байланысты ережелерді еске түсіру | Постер дайындап,қорғайды. «Үш шапалақ» арқылы бағалау. | Жайма қағаз, маркер , стикерлер. |
Қызығушылықты ояту Мағынаны тану | «Миға шабуыл». «5 санына байланысты ой қозғау» Бейнеролик көрсету. 5 қару, 5 арыс, 5 парыз, 5 асыл іс, 5 дұшпан, 5 тас ойыны. 5 санына байланысты тұрақты тіркестерде бар екен. Бетінің кірі бес елі. Бетінің кіріне бес ит тойғандай. Алты аласы, бес бересі жоқ. Бүгінгі сабағымыз 5 санымен байланысты. Олай болса, дәптерлеріңді ашып, күннің жадын, сабақтың тақырыбын жаза қойыңдар. «Санды 5-ке көбейту, бөлу кестесі» 5*5=5+5+5+5+5 5*5=25 25:5=5 5*6=5+5+5+5+5+5 5*6=30 30:5=6 5*7=5+5+5+5+5+5+5 5*7=35 35:5=7 5*8=5+5+5+5+5+5+5+5 5*8=40 40:5=8 5*9=5+5+5+5+5+5+5+5+5 5*9=45 45:5=9 -неге 5*5тен бастап тұрмыз? - -Бұл қай ережеге байланысты жазылған? 5*6=30 6*5=30 5*7=35 7*5=35 5*8=40 8*5=40 5*9=45 9*5=45 | 5 санына байланысты білетіндерін айтады. | Бейнеролик |
Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс | Топпен жұмыс. Есептер шығару | 2-есеп. Шартын оқыту, талдау, түсіндіру. 3-есеп. Кестені пайдаланып есептер құрастыру және оны шығару | Дәптер, оқулық Слайд Мандарин, апельсин Кесте |
Сергіту сәті | «Атыспақ» ойыны 5 санына байланысты мақал-мәтелдер айту. «Бесік баласы бес түлейді.» «Айдағаның бес ешкі, ысқырығың жер жарады.» «Бес саусақ бірдей емес.» «Ер қаруы- бес қару.» | Оқушылар шеңбер жасап,бір-біріне доп лақтыру арқылы мақал-мәтелдер айтады. | Доп |
| | 4-есеп. Ауызша шығару. 5-есеп. Өрнек құру, мәнін табу 7-есеп. Есепті салыстыру «Бағдаршам» арқылы бағалау | Слайд Слайд |
Қызығушылықты ояту | Суреттер көрсету арқылы «Миға шабуыл» 1.Лондон-2012 2.ЕКСПО-2017 | Суреттерді көре отырып, эссе жазады. | Слайд |
Сабақты қорытындылау | «Автор орындығы» ойыны | Бір оқушы орындыққа отырады, қалған оқушылар көбейту кестесінен сұрақ қояды. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау | Орындық |
Қосымша тапсырма | №6есеп 5-тің көбейтк кестесін жаттау. |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? | |
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | Оқушының сыни ойлауын дамыта аламын. Топпен жұмысқа үйрету. |
Не сәтсіз өтті? | |
Мерзімі | 13.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Реттік сан есім |
Мақсаттары: | Заттың ретін, қатарын білдіретін сан есімдер туралы мағлұмат беру. Оқушылардың танымдық қабілетін арттыру, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту. |
Оқыту нәтижесі | Алдына мақсат қоя білетін тұлға қалыптастыру. |
Түйінді идеялар: | «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады» |
Кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут | Амандасу «Осы біздер қандаймыз?» тренинг | Психологиялық дайындық Осы біздер қандаймыз ? Талабы биік таудаймыз Ақылдымыз , парасаттымыз , көңілдіміз Үлкенге ізеттіміз Кішіге қамқормыз Көп оқимыз Өнерліміз Жанып тұрған шырақпыз ! Елімізді өркендететін , Бабаларға тағзым ететін Біз қазақ елінің болашағымыз | |
Қызығушылықты ояту Топқа бөлу Мағынаны тану | «Сайыпқырандар сыйлаған 7 алтын, 1күміс, 5 қола» бейнеролик көрсету «Бірліктер, ондықтар» арқылы екі топқа бөлу Жаңа тақырыпты меңгерту үшін топтар жаттығу жұмыстарын орындай отырып, ережелерді постер арқылы қорғайды. | Оқушылар бейнероликті көру арқылы, сабақтың тақырыбын ашады. Оқушылар қима қағаздар арқылы екі топқа бөлінеді. 1-топ: 1-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мәтінді көшіріп жазып, сан есімдердің астын сызу. Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарды атайды. Реттік сан есімге ереже шығару 2-топ: 2-жаттығу. Берілген зат есімдердің алдына сан есімдерді қойып жазып,осы сөздерді қатыстыра отырып сөйлем құрастырып жазады. Жеті қазына, жеті ата туралы айтады. Есептік сан есімге ереже шығару Оқушылар ережелерді постер арқылы қорғайды. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау | Бейнеролик Қима қағаздар Электрондық оқулық Плакат, маркер, стикерлер. |
Сергіту сәті | «Чемпиондар әні » өлеңін айтқызу | Оқушылар «Чемпиондар әнін» хормен орындайды. | Бейнеролик |
Ойтолғау | «Қазақ споршылары Лондон төрінде» әңгіме құрастыру «Автор орындығы» әдісі | Оқушылар қазақ спортшыларының жетістіктері туралы әңгіме құрастырады. «Автор орындығы» әдісі арқылы 2, 3 оқушы әңгімелерін оқиды. «Үш шапалақ» арқылы бағалау | Интерактивті тақта |
Бекіту | «Бір айналым сұхбат» | Әр топ бір-біріне сан есім туралы сұрақ қояды. Сан есім дегеніміз не? Реттік сан есімге мысал келтір. Реттік сан есім дегеніміз не? | |
| Кері байланыс орнату | Оқушылар смайликтер арқылы көңіл-күйлерін білдіреді. | Смайликтер |
Қосымша тапсырма | «Сөзжұмбақ» құрастыру |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? | «Автор орындығы» |
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | Топтық жұмысты Сыни ойлауды дамытқым келеді. |
Не сәтсіз өтті? | Постер қорғау |
Мерзімі | 15.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Жинақтық сан есім |
Мақсаттары: | Жинақтық сан есім туралы оқушы ұғымын кеңейту,теориялық алған ұғымдарын мысалдар арқылы терең меңгерту. Ой – өрісін кеңейту, танымын арттыра отырып, жылдам ойлауға, пікірін жеткізе алуға, дұрыс шешім қабылдай білуге бағыттау, өз ойын дәлелдей алуға мүмкіндік туғызу. |
Оқыту нәтижесі | Өзін-өзі бағалай алады, өз жұмысын кластастарының жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттей алады. |
Түйінді идеялар: | Ынтымақ – түбі береке. |
Кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру бөлімі | «Тілдік ортаға көшу.» тренинг - Қане балалар, мені көріп тұрғандар 1 шапалақ, естіп тұрғандар 2 шапалақ, сабаққа дайын оқушылар 3 шапалақ. - Жақсы отырыңдар. Шапалақ даусынан сендердің бүгінгі сабаққа дайындықпен келгендерің сезіліп тұр. | 1 шапалақтайды, 2 шапалақтайды, 3шапалақтайды | |
Топқа бөлу | Топқа бөлу «Үшбұрыш, төртбұрыш» арқылы | 2-топқа бөлу | Үшбұрыш, төртбұрыш |
Мағынаны тану Сергіту сәті | Сан есім туралы мәлімет. А) «ДЖИГСО» әдісі арқылы жаттығулар беріледі, жұппен, топпен талдау тапсырылады. 1.Жаттығу жұмысы ӨЛЕҢ ШЫҒАРУ «Санамақтар» айту Жұппен жұмыс 1. Жұпқа бөлініңіздер. 2. 3 ұйғарым жазыңыз, оның біреуі “жалған” болып табылады. 3. Өз ұйғарымдарыңызды басқа жұпқа беріңіздер. 4. Екінші жұп ұйғарымды оқиды және үш жауаптың қайсысы дұрыс еместігін талқылайды Сергіту сәті Ойын «Жемістер» Мақал-мәтелдердің жалғасын табу, сан есімді табу. --------қырлы ------- сырлы Жігітке ---------- өнер де аз. Білгенің бір ------------, Білмегенің ----------------. -------елі ауызға , ------ елі қақпақ. ------ түгел болса , төбедегі келеді. -------- ала болса ауыздағы кетеді Жаттығу жұмыстары Мақал-мәтел айту | Сан есім туралы толық мағлұмат алады. А)І топ. 1,3- жаттығу ІІ топ. 2, 4-жаттығу оқып, жұпта, топта талдайды. 1-топ тапсырмасы: 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқу. Сан есімді тауып сұрақ қою. Нешеу?сұрағына жауап беретін сан есімдерді теріп жазу. 2-топ тапсырмасы: 2-жаттығу. Санамақты оқы. Сұрақтарға жауап бер. Нешеу? Сұрағына жауап беретін сөздерді көшіріп жаз. Орындарын алмастырады І топ 3-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, көшіріп жазу. Нешеу? Сұрағына жауап беретін сан есімдерді бір сызықпен , неше? Сұрағына жауап беретін сан есімдерді екі сызықпен сызу. Постер арқылы Нешеу? Сұрағына жауап беретін сандарды топтастыру. 2-топ 4-жаттығу. Мақалдарды оқып, мағынасын түсіндіру. Цифрларды сөзбен жазып, мақалдарды көшіріп жазу. Сан есімнің қай сөз табымен байланысып тұрғанын сызба арқылы көрсету Саны бар мақал-мәтелдер айтады. Үш белсенді оқушы шығады, үлгерімі нашар оқушылар сұрақ қояды, басқалары пікірлерін тыңдайды, ұнағанына дауыс береді. | Слайд Слайд |
Ойтолғаныс | 2.«Үшбұрыш» тобына Қай жылы дүниеге келдің? Отбасында нешеусіңдер? Қазір қай сыныпта оқисың? «Төртбұрыш» тобына Қай жылы мектеп табалдырығын аттадың? Мектепті қай жылы бітіресің? Үйіңнің нешінші перзентісің? | Мен 2005 жылы дүниеге келдім. Отбасымда алтаумыз. Қазір екінші сыныпта оқимын. Мен 2010 жылы бірінші қыркүйекте мектеп табалдырығын аттадым. Мектепті 2022 жылы бітіремін. Үйімнің төртінші перзентімін. | |
Бекіту | 3.І топ Тақырыптық түйінді сөздер Жетпіс сексен он Жиырма бір қызыл күшік қалам Ана Қанша? Неше? ІІ топ «Ассоциация» құру | Сөздер банкасы Біздің тақырып НнСан есім | |
Қосымша тапсырма | Жұмбақтар жаттау |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? | Топқа бөліну. Топта жұмыс жасау. |
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | Оқушылар сұраққа толық жауап беріп үйренеді.Өз ойын ашық айта алды. Әңгіме-дебат. |
Не сәтсіз өтті? | Джигсо |
Мерзімі | 17.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Дара және күрделі сан есім |
Мақсаттары: | Сан есім туралы ұғымдарын жетілдіру , дара және күрделі сан есімді ажырата білуге үйрету, қатесіз, көркем жазуға баулу. Сөз таптарын ажырата білуге жаттықтыру,ойлау қабілеттерін ,тілдерін дамыту. |
Оқыту нәтижесі | Оқушылар ой-талқысына түсе отырып, өзара пікір алмасады, іс-әрекеттерін талдайды. |
Түйінді идеялар: | «Еліміздің болашағы – білімді ұрпақ қолында» Н.Ә.Назарбаев |
Кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру
Амандасу. Сабаққа назарын аудару.
Басқалар сияқты жақсы танып-білмейтін екі сыныптасын таңдап отыруды тапсырады.
Класс оқушыларының сабаққа қатысуы туралы мәлімет береді.
Басқалар сияқты жақсы танып-білмейтін екі сыныптасының қасына отырады.
Үй тапсырмасы
Жұмбақтар шешу
Оқушылар бір-біріне жұмбақ жасырады, шешеді.
Топқа бөлу
«Бір таңбалы, екі таңбалы сандар» арқылы топқа бөлу
Қима қағаздар арқылы екі топқа бөлінеді.
Қызығушылықты ояту
Мағынаны тану
Дара сан есім | Күрделі сан есім |
| |
| |
| |
| |
«Түрткі сұрақ қою» әдісі оқушылар арқылы дара және күрделі сан есімдерді ажыратады
«Тірек сөздер арқылы әңгіме»
1-жаттығу
Дара
Күрделі
Оқушылар қолдарындағы қима қағаздардағы сандарды кестеге дара және күрделі екенін ажырата отырып жазады.
Оқушылар жұпта, топта болжамдар жасай оты
рып, дара және күрделі сан есімге 1-жаттығуды орындау арқылы ереже шығарып, талқылайды.
1-жаттығу
Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек жазады. Екі таңбалы сандар қалай жазылатынына көңіл аударады. Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан екенін айтады.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау.
Жайма қағаз, маркер, стикерлер
Оқулықпен жұмыс
ІІ топқа 2-жаттығу берілді
І топқа 3-жаттығу берілді.
ІІ топқа 5-жаттығу берілді
2-жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құрастырып, жұпта, топта талдап, үздік әңгіме оқылады.
3-жаттығу
Сұрақтарға жауап жазады.
1.Отбасыңда адам саны нешеу?
2.Сен нешінші баласың?
3.Неше әпкең бар?
4.Неше інің (сіңлің, қарындасың) бар?
Оқушылар ребусты шешеді.
«Басбармақ» арқылы бағалау
Слайд
Сергіту сәті
«Санамақтар» айту
Ойтолғау
Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей | ІІ деңгей | ІІІ деңгей | ІV деңгей |
Дара, күрделі сан есімдерді қатыстырып, сөз тіркесін жазыңдар: 4,7,12,21. | Д ара және күрделі сан есімдерді қатыстырып, екі сөйлем жазыңдар | Дара,күрделі сан есімдері бар 3 мақал-мәтел ойлап жазыңдар | Дара, күрделі сан Есімдерді қатысты Рып,шағын мәтін Құрастырыңдар. |
Төрт мезгіл, жеті қазына, он екі мүше, жиырма бір күн.
Мен сегіз жастамын. Мен он жеті жасымда мектеп бітіремін.
Білекті бірді, білімді мыңды жығады.
Ер жігіттің екі сөйлегені өлгені.
Жаздың бір күні, қыстың мың күнін асырар.
Слайд
Сабақты қорытындылау
Оқушылар семантикалық картаны толтырады.
Жұппен, топпен талқылайды.
Сөздерден сан есімдерді табу, құрамын анықтау | Сандарды жазу | Дара сан есім | Күрделі сан есім |
Кекілік | 2 | + | |
Түшкіру | 3 | + | |
Жетілді | 7 | + | |
күшті | 3 | + | |
Алтын жүзік | 600 | | + |
Слайд
Қосымша тапсырма
Сан есімдерді пайдаланып жұмбақ құрастыру
Сабақты қорытындылау | Не сәтті өтті? | Ойтолғау сәтті өтті |
| Нені дамыта аласыз?
Нені өзгерткіңіз келеді? | Оқушылар өз ойын айта алды. Топ болып бағалады.
Жұптық жұмысты |
| Не сәтсіз өтті? | Семантикалық кесте.
|
Мерзімі | 12.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | «Сан есім» |
Мақсаттары: | Оқушыларға сөз таптарының бірі сан есім туралы түсінік беру. Сыни тұрғыдан ойлап, дұрыс шешім қабылдай білуге бағыттай отырып, сан есім туралы мағлұматтарды жинақтауға үйрету. Ой – өрісін кеңейту, танымын арттыра отырып, пікірін жеткізе алуға, өз ойын дәлелдей алуға мүмкіндік туғызу. Балаларды ұйымшылдыққа, ынтымақ пен бірлікке, жауапкершілікке, көмек көрсетуге баулу. |
Оқыту нәтижесі | Сабақ барысында балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыра отырып , сыни тұрғыдан ойлау арқылы сан есім туралы білімдерін қалыптастыру |
Түйінді идеялар: | Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін! |
Уақыт | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру бөлімі 1 минут | Амандасу. Сабаққа назарын аудару. І. Тілдік ортаға көшу. - Қане балалар, мені көріп тұрғандар 1 шапалақ, естіп тұрғандар 2 шапалақ, сабаққа дайын оқушылар 3 шапалақ. - Жақсы отырыңдар. Шапалақ даусынан сендердің бүгінгі сабаққа дайындықпен келгендерің сезіліп тұр. Класта психологиялық ахуал орнату. | 1 шапалақтайды, 2 шапалақтайды, 3шапалақтайды. | |
Үй тапсырмасын тексеру 5 минут | «Крестиктер-нөлдіктер» 1.Зат есім дегеніміз не? 2.Зат есімнің сұрақтары. 3.Зат есімге мысал келтір. 4.Етістік дегеніміз не? 5.Етістіктің сұрақтары. 6.Етістікке мысал келтір. 7.Сын есім дегеніміз не? 8.Сын есімнің сұрақтары. 9.Сын есімге мысал келтір. | Оқушылар жауап береді. . | Слайд |
Мағынаны тану 25 минут Сергіту сәті 2 минут | Жұп, тақ сандар арқылы топқа бөлу Мына алты ақ алма Нұрбибі мен Жанарға Үш сарысы – Анарға Қызыл алма – Манарға Қанша сонда бар алма? Бүгін бізге қонақтар келіп отыр . Бүгін бізде ерекше сабақ , қонақтарға өз білімдеріңді көрсетіңдер. «Дөңгелек стол» әдісі 1-топ. 1-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою. Осы сөздер нені білдіріп тұр? Халықаралық ғарышжай деп аталу себебін білесің бе? ІІ топ. 2-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа оқы. Заттың санын білдіретін сөздерді тап, оларға сұрақ қой. «Бағдаршам» арқылы бағалау Сегіту сәті «Шөжелерім» Жаттығу жұмыстары 3-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдерден сан есімдерді тауып, астын сыз. Оларға сұрақ қой. 4-жаттығу. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі цифрдың тиістісін сөзбен жаз. Сан есімдердің қай сөз табымен байланысып тұрғанын сызбамен көрсет. | 2топқа бөлінеді 10 алма деп жауап береді 1-топқа берілген тапсырма. Осы арқылы «Сан есім» туралы ереже шығару. 2-топқа берілген тапсырма. Сан есімді қатыстырып, өзің туралы айт ? Екі сөйлем құрайды. Оқушылар билейді Оқушылар қайталайды 1-топ орындайды 2-топ орындайды | 1ден 10 га дейнгі сандар жазылған үлестірмелер Слайд Плакат, пламастер, стикер Дәптер, қалам «Бағдаршам» түстері Слайд слайд слайд |
Бектіту 10 минут | Семантикалық карта «Тиісті тақырып астына өзіңіз білетіннің бәрін жазыңыз» | Сан есім Сын есім | Слайд Слайд |
Бағалау | Басбармақ | | |
| Кері байланыс | Смайликтер арқылы | |
Қосымша тапсырма: | 3, 7,9 сандары туралы қазақ халқының салт-санасына байланысты ұғымдарды табу. |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? Неге арқа сүйейсіз? | | | |
Не сәтсіз өтті? Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | | | |
Болашақта нені өзгертер едің? | | | |
Мерзімі | 13.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | «Реттік сан есім» |
Мақсаттары: | Қоршаған заттардың сандық ұғымын, сан мөлшерін таныту барысында оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, күнделікті өмірде ұстап, пайдаланып, көріп жүрген заттардың есебін білу.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Ой-толғаныс , ұжымдық талдау, ой қорыту, танымдық ойындарға үйрету. |
Оқыту нәтижесі | Сабақ барысында балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыра отырып , сыни тұрғыдан ойлау арқылы сан есім туралы білімдерін қалыптастыру |
Түйінді идеялар: | |
Уақыт | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут | Амандасу. Сабаққа назарын аудару. Қазір бізде қай сабақ . Психологиялық дайындық Осы біздер қандаймыз ? Класта психологиялық ахуал орнату. Бүгін бізге қонақтар келіп отыр . Бүгін бізде ерекше сабақ , қонақтарға өз білімдеріңді көрсетіңдер. | Қазақ тілі Талабы биік таудаймыз Ақылдымыз , парасаттымыз , көңілдіміз Үлкенге ізеттіміз Кішіге қамқормыз Көп оқимыз Өнерліміз Жанып тұрған шырақпыз ! Елімізді өркендететін , Бабаларға тағзым ететін Біз қазақ елінің болашағымыз | |
Топқа бөлу Қызығушылықты ояту Мағынаны тану Сергіту сәті | «Бірліктер, ондықтар» арқылы «Джигсо» әдісі Жаттығу жұмыстары Күн жүйесін көрсету «Басбармақ» арқылы бағалау Сергіту сәті «Тәбішкелер» Жұппен жұмыс Жаттығу жұмыстары Сурет бойынша әңгіме құрастыру «Бағдаршам» арқылы бағалау | 1-топ: 1-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мәтінді көшіріп жазып, сан есімдердің астын сызу. Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарды ата. 9 ғаламшарды атайды 2-топ: 2-жаттығу. Берілген зат есімдердің алдына сан есімдерді қойып жаз. Осы сөздерді қатыстырып , сөйлем құрастырып жаз. Жеті қазына, жеті ата туралы айтады. «Сан есім қатыстыра отырып,өз көршің туралы әңгіме жаз» 3-жаттығу.Берілген сан есімдерге –ыншы, -інші, -ншы, -нші жұрнақтарының тиістісін қойып жаз. Сурет бойынша әңгіме құрастыру. 4-жаттығу Заттың санын білдіретін сан есімдерді бір бөлек, ретін білдіретін сан есімдерді бір бөлек көшіріп жаз. | Электрондық оқулық Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд |
Ой толғаныс | Серпілген сауал 1.Заттың ретін білдіретін сөздердің сұрақтары? 2.Заттың санын білдіретін сөздердің сұрақтары? 3.Заттың ретін білдіретін сөздерге жалғанатын жұрнақтар? 4.Заттың ретін білдіретін сөздерге мысал келтір. 5.Заттың санын білдіретін сөздерге мысал келтір. | Оқушылар жауап береді. | |
| | | |
| | | |
Кері байланыс | | Смайлики | |
Қосымша тапсырма: | «Мақал-мәтел», «Санамақтар» жинастырып келу |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? Неге арқа сүйейсіз? | | | |
Не сәтсіз өтті? Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | | | |
Болашақта нені өзгертер едің? | | | |
Мерзімі | 15.04. 2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Жинақтық сан есім |
Мақсаттары: | Жинақтық сан есім туралы оқушы ұғымын кеңейту,теориялық алған ұғымдарын мысалдар арқылы терең меңгерту. Ой – өрісін кеңейту, танымын арттыра отырып, жылдам ойлауға, пікірін жеткізе алуға, дұрыс шешім қабылдай білуге бағыттау, өз ойын дәлелдей алуға мүмкіндік туғызу. Балаларды бірлікке, ұйымшылдыққа, ынтымақ пен бірлікке, жолдастыққа, көмек көрсетуге баулу. |
Оқыту нәтижесі | Сабақ барысында балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыра отырып , сыни тұрғыдан ойлау арқылы сан есім туралы білімдерін қалыптастыру |
Түйінді идеялар: | «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады» |
Уақыт | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру бөлімі | Амандасу. Сабаққа назарын аудару. Оқушылар алдымен амандасып алайық.
Класта психологиялық ахуал орнату. | Сәлеметсің бе, Күн! Сәлеметсің бе, достым! Сәлеметсің бе, әлем! Сәлеметсің бе, ғасыр! Сәлеметсіз бе, мейірімді жан, ұстаз! | |
Топқа бөлу | Топқа бөлу «Үшбұрыш, төртбұрыш» арқылы | 2-топқа бөлу | Үшбұрыш, төртбұрыш |
Мағынаны тану Сергіту сәті | Жаттығу жұмысы ӨЛЕҢ ШЫҒАРУ «Санамақтар» айту Сергіту сәті Ойын «Жемістер» Мақсаты: оқушыларды сергітіп, көңіл-күйлерін көтер және өзара қарым-қатынасты қалыптастыру. Нұсқау: оқушылар шеңбер бойымен отырады. Үш оқушыдан әр түрлі жемістің аты бойынша бөліп шығамыз. Олар: алма, алмұрт, мандарин. Әрі қарай психолог өз орындығын бөлек алып қояды да, каманда береді. Мысалы, «алмұрттар орын алмастырамыз» дегенде алмұр болған оқушылар бір-бірлерімен орын алмасуы керек. Психолог сол аралықта өзіне орын тауып алуы қажет. Орындықсыз қалып қойған оқушы жүргізуші рөлінде болып келесі команданы береді. Ойын осылайша бірнеше айналымға дейін жалғасады. Жаттығу жұмыстары Мақал-мәтел айту | 1-топ тапсырмасы: 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқу. Сан есімді тауып сұрақ қою. Нешеу?сұрағына жауап беретін сан есімдерді теріп жазу. 2-топ тапсырмасы: 2-жаттығу. Санамақты оқы. Сұрақтарға жауап бер. Нешеу? Сұрағына жауап беретін сөздерді көшіріп жаз. Орындарын алмастырады І топ 3-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, көшіріп жазу. Нешеу? Сұрағына жауап беретін сан есімдерді бір сызықпен , неше? Сұрағына жауап беретін сан есімдерді екі сызықпен сызу. Постер арқылы Нешеу? Сұрағына жауап беретін сандарды топтастыру. 2-топ 4-жаттығу. Мақалдарды оқып, мағынасын түсіндіру. Цифрларды сөзбен жазып, мақалдарды көшіріп жазу. Сан есімнің қай сөз табымен байланысып тұрғанын сызба арқылы көрсету. | |
Бекіту | І топ Тақырыптық түйінді сөздер Жетпіс сексен он Жиырма бір қызыл күшік қалам Ана Қанша? Неше ІІ топ «Ассоциация» құру | Сөздер банкасы Біздің тақырып НнНешеу? | |
| | | |
| | | |
Қосымша тапсырма: | «Жұмбақтар» жаттау |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? Неге арқа сүйейсіз? | | | |
Не сәтсіз өтті? Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | | | |
Болашақта нені өзгертер едің? | | | |
Мерзімі | 17.04.2013 |
Сабақтың тақырыбы: | Дара және күрделі сан есім |
Мақсаттары: | Сан есім туралы ұғымдарын жетілдіру, дара және күрделі сан есімді ажырата білуге үйрету, білімдерін шыңдау, , сөздерге дұрыс сұрақ қою арқылы сөз таптарын шатастырмай ажырата білуге үйрету, қатесіз, көркем жазуға баулу. Оқушыларды сөйлем ішінен сан есімдерді табуға, сұрақ қоя білуге үйрету. Сөз таптарын ажырата білуге жаттықтыру,ойлау қабілеттерін ,тілдерін дамыту. Оқушыларды алғырлыққа,тапқырлыққа,елін,жерін,ұлтын сүйетін азамат болуға тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі | Сабақ барысында балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыра отырып , сыни тұрғыдан ойлау арқылы сан есім туралы білімдерін қалыптастыру |
Түйінді идеялар: | «Еліміздің болашағы – білімді ұрпақ қолында» Н.Ә.Назарбаев |
Уақыт | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру бөлімі | Мұғалім Екі көзің не үшін керек? – Екі қолың не үшін керек? Құлақ деген не үшін керек? Жүрек деген не үшін керек? – Тіл мен жағың не үшін керек? –Ал аяғың не үшін керек? | Оқушы Жақсыларды көру үшін! – Елге көмек беру үшін! -Ақыл-кеңес тыңдау үшін! -Жауларымнан қыңбау үшін! -Ақиқатты айту үшін! – Шетте жүрсем, Туған жерге қайту үшін! | |
Топқа бөлу | «Мозайка» арқылы топқа бөлу. | «Бәйтерек» «Ақорда» | |
Қызығушылықты ояту Мағынаны тану | Сөзжұмбақ шешу : Сан есім Кестемен жұмыс | «Ассоциация» құрады | Плакат, маркер, стикер |
Сергіту сәті | Кітаппен жұмыс 1-жаттығу. Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек жаз. Екі таңбалы сандар қалай жазылады? Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан бар? 2-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыр. Құрастырған әңгімеңнен сан есімдерді тап.Оларға сұрақ қой
Жұмбақтар 1.Бір алаша төселген, Екі ауылды жалғайды. Өмірінде еш адам Оны жинай алмайды. (жол) 2. Басы да екеу, Аяғы да екеу. (қайшы) 3.Он-он бесі жиылды, Бір белдікпен буылды. (сыпыртқы) 4. Бір үйім бар ақ тас, Есігін ешкім таппас. (жұмыртқа) 6. Үй ішінде Отыз екі батыр Кіргендерді Отап турап жатыр (тіс) 5. Үш-төрт қана тісі бар, Шөп көтерер күші бар. (айыр) Жаттығу жұмыстары «Үш шапалақ» Сергіту сәті: «Айдаһар, самурай, ханшайым» | 1-жаттығу. Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек жаз. Екі таңбалы сандар қалай жазылады? Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан бар? Жұмбақтарды шешеді топ болып, екі топ бір-бірін тексереді. 1-жаттығу. Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек жаз. Екі таңбалы сандар қалай жазылады? Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан бар? 2-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыр. Құрастырған әңгімеңнен сан есімдерді тап.Оларға сұрақ қой. | АКТ |
Сабақты бекіту. | Жұппен жұмыс 1. Жұпқа бөлініңіздер. 2. 3 ұйғарым жазыңыз, оның біреуі “жалған” болып табылады. 3. Өз ұйғарымдарыңызды басқа жұпқа беріңіздер. 4. Екінші жұп ұйғарымды оқиды және үш жауаптың қайсысы дұрыс еместігін талқылайды «Сөзжұмбақ» шешу Ребус шешу «Эмоциямен көрсету» бағалауларын Тест тапсырмалары. Заттың атын білдіретін сөз табы қалай аталады? А) Сын есім Ә) Сан есім Б)Етістік В) Зат есім 2. Мына сөздер қай сөз табына жатады: Бес, жеті, отыз төрт А) Сын есім Ә) Сан есім Б)Етістік В) Зат есім 3. Заттың қимылын білдіретін сөз табы қалай аталады? А) Сын есім Ә) Сан есім Б)Етістік В) Зат есім 4. Мына сөздер қай сөз табына жатады: қара, қоңыр, таза, ұқыпты А) Сын есім Ә) Сан есім Б)Етістік В) Зат есім 5. Дәптер сөзіне қандай көптік жалғауы жалғанады? А) – лар Ә) – лер Б) – дар В) – тер 6. Жалқы есімді тап. А) сырға Ә) асық Б)Ақтөбе В) қалам 7. Жалпы есімді тап. А) Қазақстан Ә) қасық Б)Ақтөс В) Елек 8. Күрделі етістікті тап. А) ойнады Ә) жазды Б)келді В) бара жатыр 9. Заттың ретін білдіретін сан есімді тап? А) он Ә) жиырма екі Б)екінші В) бес жүз 10. Дұрыс байланысқан сан есім мен зат есімді көрсет? А) үшеу терезе Ә) екі түйе Б)қақпаға алтышы В) алтау дәптер Өзін - өзі бағалау. 10 – 9 балл – «5» 8 – 6 балл – «4» 5 – 3 балл – «3» 2 – 0 балл – «2» VII. Сабақты қорытындылау. Бүгін не істедіңдер? Сабақ ұнады ма? Несімен ұнады? «ББҮ» толтыру | 3-жаттығу Сұрақтарға жауап жазу. А4-ге орындайды І топ І топ Сөзжұмбақ шешу ІІ топ 5-жаттығу Ребусты шеш. Ребустың шешуін білдіретін сөзге сұрақ қой. Ол сөз қай сөз табына жатады? Сөздерден сан есімдерді табу, құрамын анықтау | Сандарды жазу | Дара сан есім | Күрделі сан есім | Кекілік | 2 | + | | Түшкіру | 3 | + | | Жетілді | 7 | + | | күшті | 3 | + | | Алтын жүзік | 600 | | + | | Слайд Слайд Слайд Слайд |
| Кері байланыс | Смайликтер арқылы | |
Қосымша тапсырма: | 3, 7,9 сандары туралы қазақ халқының салт-санасына байланысты ұғымдарды табу. |
Сабақты талдау | Не сәтті өтті? Неге арқа сүйейсіз? | | | |
Не сәтсіз өтті? Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? | | | |
Болашақта нені өзгертер едің? | | | |
Просмотр содержимого презентации
«санды 5-ке кобейту жане болу»