Математика. Ашық сабақ.
Сабақтың тақырыбы: 7 санына көбейту және бөлу кестесі.
Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларды 7-ге көбейту және бөлу кестесімен таныстыру. Көбейту, бөлу амалдарын шығаруға машықтандыру. ә)Оқушылардың ақыл-ойын, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Өз бетімен жұмыс жасауын дамыту. б) Сүйіспеншілікке, ұқыптылыққа, жылдамдыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: АКТ, жұппен жұмыс, топтастыру.
Көрнекілік: слайд, суреттер, плакат, оқулық.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру.
Сабақты бастамас бұрын ережемізді еске сақтайық.
- Психологиялық сәт.
- Балалар, 1 таңбалы сандардың ішінде өздеріңе ұнаған санды айтыңдаршы.
- Дұрыс, олай болса менің де ұнататын саным бар. Ол 7 саны.
- Балалар, 7 саны дегенде ойларыңа не түседі?
- Балалардың жауабы.
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда мен әлемнің жеті кереметімен таныстырғым келіп отыр. Балалар, танысқыларың келеме?
- Олай болса видеосюжет тамашалайық. Әлемнің 7 кереметі.
- Балалар, көріп отырғандарыңыздай әлемде көп керемет бар екен.
- Жаңа көргенімізді енді мен жеке – жеке таныстырамын. Ол үшін әр кереметті таныстыру үшін мен сендерге тапсырма беремін, тапсырманы жақсы орындасаңыздар мен барлық 7 кереметпен таныстырып шығамын.
- 1 тапсырма үй тапсырмасын бекіту.
- Үйге берілген есепті 2 балаға беріп тақтаға шығартам.
- Кесінділердің үлесін анықта.
- 7 санына топтастыру 3 қатардан 3 балаға берем
Нан Қазына
7
Ата Керемет
Күн Ру
- 1 кереметі
- Мысыр пирамидасы — осыдан 5000 жыл бұрын тұрғызылған. Ол суы жоқ, тіршілігі жоқ Нуби шөлінде орналасқан.
- Жаңа сабақ.
- «Дүкен» ойыны.
Қалам 7 тенге. 6 қалам сатып алды. Қанша теңге төледі?
Өшіргіш 8тенге. 7 өшіргіш сатып алды, қанша теңге төледі?
Дәптер 9 тенге. 4 дәптер сатып алды, қанша теңге төледі?
- 2 кереметті көру үшін 7ге көбейту және бөлу кестесін жазу.
- Бабылдың аспалы бағы, біздің заманымыздан бұрын 6 ғасырда Вавилония әмірі кіші әйеліне арнап жасаткан. Бақ ерекше тәсілмен аспалы текпішекті сәкі-алаңшалар үстіне салынған.
- 3 кереметті көру үшін:
- Оқулықпен жұмыс №2
- 21 конфет берілген осы конфетті 3 қорапқа теңдей бөліп сал.
- Неше конфеттен салдың? 21 : 3
- Кері есеп құрастыр.
- 7 конфетті 3 қорапқа салғанда барлығы 21 конфет болады. 7 * 3
- 35 өрікті 5 шелекке теңдей бөліп сал.
- Неше өріктен салдың?
- Кері есеп құрастыр.
- 7 өрікті 5 қорапқа теңдей бөліп салғанда барлығы 35 өрік болды.
- Эфестегі Артемида ғибадатханасы – ІІІ-ІҮ ғасырда Артемиданың құрметіне салынған, Грек жұртының мақтанышы.
- 4 кереметті көру үшін тапсырма:
- Тақтамен жұмыс №3 Салыстыр
3 х 7 * 7 х 3 3 х 7 + 24 * 7 х 3 +73
7 х 7 * 8 х 7 7 х 7 + 20 * 7 х 8 + 20
- Олимпиядағы Зевс мүсіні – классикалық Грек өнері тарихынан келіп жеткен ескерткіш. Грек мүсіншісі Фидий алтын мен пілсүйегінен жасаған.
- 5 кереметті көру үшін:
- Жұппен жұмыс.
Берілген кесінділердің үштен бір бөлігіне тең болатын кесінді сыз.
15 см : 3 = 5 см. 9 см : 3 = 3см.
- Галикарнас кесенесі – VI ғасырда аты сирек естілетін шағын ғана Галикарнас қаласында салынған. Ол 356-жылы дүние салған осы елдің патшасының құрметіне салынған.
- 6 кереметті көру үшін:
- Сергіту сәті
- Родос алыбы - Жерорта теңізінің Родос аралындағы күн кұдайы Гелиостың құрметіне тұрғызылған. Оны тұрғызу 12 жылға созылған. Биіктігі 45 м.
- 7 кереметі
- Оқулықпен жұмыс №7 Есепте.
(650 + 85) – 480 = 255 500 – (609 – 452) = 343
175 + (900 – 465) = 610 850 – (360 + 185) = 305
- Александрия шамшырағы – Мысырда. Заңғар тау мен телегей теңыздің ортасында көкпен тілдесіп тұрған ғимарат. Биіктігі 160 м.
- Бағалау. Қазақстанның жеті кереметімен таныстырып, солардың суретін сыйға берем.
- Кері байланыс.
- 7 Нан – өте жақсы
- 7 Керемет – жақсы
- 7 Қазына – орташа
- Қорытынды. Үйге тапсырма. №8
«5» болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз.
Өнер – білім көп болып,
Өсе берсін санамыз – дей келе сабағымызды аяқтаймын.