kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көлік торы және оның көрсеткіштері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная разработка создана для облегчения составления поурочных планов педагогам.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көлік торы және оның көрсеткіштері»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Шығыс Қазақстан облыстық әкімшілігі Білім басқармасының

«Көлік коледжі» коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны

«Жолаушы тасымалдауды ұйымдастыру және

оның технологиясы» пәні бойынша

19 сабақ жоспары


Оқытушы: Сагандыкова Е.С.

Топ: 31 ЭАк, мамандығы 1202000

Сабақ тақырыбы: Көлік торы және оның көрсеткіштері

Сабақ мақсаты:

Дидактикалық – тақырыпты оқу барысында оқушылар көлік торы және оның көрсеткіштері жайлы ақпаратты алу

Дамытушылық - назар аудару, есте сақтау, негізгі мағлұматты таңдай алу

және есептерді шығару.

Тәрбиелік - оқушының белсенділігін жаңа тақырыпқа деген қызығушылығын тәрбиелеу және ұжымда жұмыс істей білу.

Сабақ типі:Аралас

Жергілікті компонент: Семей қаласындағы автобус маршрут кестесі.

Пән аралық байланыс: Кәсіби орыс тілі, кәсіби ағылшын тілі.

Сабақ көрнекіліктері: калькулятор, есеп кітапшасы, проектор.

Әдебиеттер: М.Д. Блатнов «Пассажирские автомобильные перевозки», М.,«Транспорт» 1981

Сабақ құрылымы:

І

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

ІІ

Сабақтың презентациясы

3 мин

III

Үй жұмысын тексеру

15 мин

ІV

Жаңа тақырыпты түсіндіру

30 мин

V

Бекіту

30 мин

Үй тапсырмасы

7 мин

VІI

Сабақ қорытындысын шығару,бағалау

3 мин


Сабақ барысы:

І Ұйымдастыру кезең: сәлемдесу, сабаққа қатысушыларды тексеру, киім үлгісін тексеру, журнал толтыру

ІІ Пәннің презентациясы: сабақтың мақсатын қою, оқушыларды сабақ барысымен таныстыру. Сабақтың мақсаты: жаңа тақырыпты оқу барысында оқушылар міндетті: - Толықтай көлік торының және бағыт жүйесінің маңызын меңгеру - Көлік торының көрсеткіштерін анықтай алу ІІІ Үй жұмысын тексеру

1 кезең: Нұсқа бойынша техникалық диктант өткізу

1 нұсқа: γс, γд, β, lорт, Тқоз, Uа, Wа, Kауысу, A, Tр, Tайн.

2 нұсқа: Tн, Tб, t0, Lжалпы, Lжолаушы, l0, Vп, Vқ, Vт.

2 кезең: Сұрақ-жауап

Сұрақтар:

  1. Бірыңғай көлік жүйесі?

  2. Қатынас жылдамдығы -...?

  3. Техникалық дайын коэфициенті?

  4. Жолаушыайналымы дегеніміз не?

  5. Ауысы коэффиценті дегеніміз не?

  6. Бағыт ұзақтығы?Жолаушы көлемі?

  7. Инвентарлы парктегі автомобиль саны?

  8. Шығару коэфициентіне әсер ететін факторлар?

IV Жаңа тақырыппен таныстыру

Көлік торы және оның көрсеткіштері

Жоспар:

1. Көліктік тор. Бағыт жүйесі

2. Көліктік тор көрсеткіштері

3. Аялдамаға жетудің орташа ұзақтығы

4. Тұрғындардың қозғалу дәрежесі


Автобус қозғалысын ұйымдастыру үшін оның тиімділігін негіздеу қажет.

1 Маршутты жүйені және көліктік торды негіздеу

2 Маршуттық құжаттарды реттеу

3 Жолаушы ағынын зерттеу және оны реттеу

4 Тиімді автобус түрін таңдау

5 Автобусты маршут бойымен үлестіру

6 Рейс уақыттын нормалау

7 Жүргізушілердің тиімді кестесін таңдау

8 Рейс санын және қозғалыс интервалын реттеу

9 Басқа қалалық түрлерімен қозғалыс кординациялау

10 Маршуттық қозғалыс кестесін әзірлеу

Көліктік тор - бұл барлық көшелер жиынтығы. Барлық автобустың желілер қала жоспарында автобустың көліктік торды құрайды.

Автобусты көліктік торға барлық маршуттарды енгізгінде маршут жүйе пайда болады .

Автобус көлігінің маршуттық торымен қаладағы басқада жолаушы көліктерінің байланысы қалалық жолаушы көліктерінің байланысы қалалық жолаушы көлігінің біріңғай кешенді маршуттық жүйені құрайды.

Маршут коэффицент

(2.11.40)

Қайда:

б - барлық бағыттардың маршут ұзақтығы

- Көліктік тордың ұзактығы

Көліктік тордың тығыздығы

(2.11.41)

Қайда:

F-ғимарат салған алаң

Көліктік коэффицент жоғары болған сайын арта түседі. Жолаушының аялдамаға тұратын жұмыс істейтін орташа арақашықтығы автобус торына және перегон ұзақтығына(аяалдамалар арасында арақашықтық)

Жолаушылардың аяалдамаға жету орташа арақашықтығы

(2.11.42)

Жолаушылардың орын ауыстыруы жұмыстың мәдени тұрмыстық оқуға байланысты болады.

Көліктік жылжымалық тұрғын саны.

(2.11.43)

Бұл көрсеткіш қала тұрғындарын жылына жиналған жүріс санымен анықталады, бір тұрғынға.

Жолаушылардың орташа аяалдамаға жету арақашықтығы

1. Қала іші 330м

2. Қала маңы 460м


V Бекіту: Сұрақ-жауап:

  1. Бүгін не білдік?

  2. Қандай көрсеткіш есімізге түсірдік?

  3. Көлктік тор дегеніміз не?

  4. Жолаушылардың орташа аяалдамаға жету арақашықтығы қанша?

Есеп шығару.

№1

Бер:=18сағ


Шешуі:



т/к:

№2

Бер:Q=950жолаушы

Р=9300жолаушы*км




т/к:

№3

Бер:


Шешуі:



т/к:

№4

Бер:



Шешуі:

22сағ15минут

6сағ17минут

15сағ58минут

2сағ

13сағ58минут

т/к:

№5

Бер:А=9

I=10минут



Шешуі:



*(=20*(0,75-0,33)=20*0,42=8,4км


т/к:

№6

Бер:

m=110

=0,83


Шешуі:*


т/к:

№7

Бер:




Шешуі:


т/к:

№8

Бер:

=10км

А=8

=7минут



Шешуі:+13=43=0.72минут


т/к:I-?

№9

Бер:

Шешуі:


т/к:

№10

Бер:


Шешуі:

-=37,5*(3-6*0,017-0,1)=37,5*(3-0,0102-0,1)=37,5*2,798=104,925=105км


т/к:

VI Үй тапсырмасы:дәрісті оқу, А – 75, формулаларды жаттау.


VIІ Бағалау: Сабақта белсенділік көрсеткен оқушыларды атап өту, баға қою, бағаларды жариялау


Пән оқытушысының қолы: _______________________ Сагандыкова Е.С.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Завучу

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Көлік торы және оның көрсеткіштері

Автор: Сагандыкова Еркеназ Сериковна

Дата: 08.05.2019

Номер свидетельства: 509479
