kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жақсыз сөйлем

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алматы облысы,

Іле ауданы

№24 лицейдің қазақ тілі мен

әдебиет пәнінің мұғалімі

Ерубаева Гульжан Жубаевна

Сабақтың тақырыбы:   Жақсыз сөйлем.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға жай сөйлем, оның түрлерін таныстыра отырып, жақсыз сөйлемнің жасалу жолын түсіндіру.
  2. Оқушылардың  шығармашылық, танымдық қабілетін, сөздік қорын  дамыту.         
  3.  Оқушыларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа  баулу, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Оқыту әдісі: проблемалық, топтық, сұрақ-жауап,талдау,болжау, мозайка, топтастыру, венн диаграмма

Сабақтың түрі: аралас

Көрнекіліктер: интерактивті тақта

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды ұйымдастыру. Әзірліктерін тексеру.  Көк, жасыл, қызыл, сары түстер арқылы оқушыларды топқа бөлу. «Ғылым» тобы, «Білім» тобы, «Шәкірт» тобы», «Болашақ» тобы». Әр топтың оқушылары сөйлем мүшелерін қатыстыра отырып, өздерінің төсбелгілері мен топтың атын қорғайды. 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. 72-жаттығуды тексеру.

ІІІ. Өткен материал бойынша білімдерін тексеру кезеңі.

«Кім жылдам» кезеңі.

«Ғылым» тобының сұрақтары:

  1. Айтылу мақсаты мен сазына қарай сөйлем нешеге бөлінеді?
  2. Жай сөйлемнің түрлерін атаңыз.

«Білім» тобының сұрақтары:

  1. Тұрлаусыз мүшеге қандай сөйлем мүшелері жатады?
  2. Бастауыш болатын сөз таптарын атаңыз.

 «Шәкірт»  тобының сұрақтары:

  1. Тұрлаулы мүшелерді атаңыз.
  2. Толықтауыштың түрлері, қандай сұрақтарға жауап береді?

«Болашақ» тобының сұрақтары:

  1. Пысықтауыштың түрлері, қандай  сұрақтарға жауап береді?
  2. Анықтауыштың сұрағын атаңыз.

ІҮ. Жаңа материалды үйренуге дайындық кезеңі. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.  Түсті қағаздардың артында жазылған сөздерді байланыстырып сөйлем құрайды. Әр топтың оқушылары ақылдаса отырып, берілген екі сөйлемнің айырмашылығын табады.

«Тапқыр болсаң талас жоқ» кезеңі.

«Ғылым» тобына берілген сөйлемдер: Абай болашақ ұрпаққа сөзін осылай арнады.  Олардың сөзін Абайдың ұғына түскісі келді.

«Білім» тобына берілген сөйлемдер: Көлдің үстін айнала қос аққу ұшты. Енді тапсырманы сізге айтуға тура келді.

 «Шәкірт»  тобына берілген сөйлемдер: Арада сүт пісірімдей уақыт өтеді. Енді біздің ашық сөйлесуіміз керек.

«Болашақ» тобына берілген сөйлемдер: Біз кесек оқты үсті-үстіне жаудыра бердік. Олардың нені айтып отырғанын түсініп болмайды.

 Ендеше, біз бүгінгі сабақта жақсыз сөйлемнің жасалу жолын  оқып үйренеміз.

Ү. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі. Дәптерге күн ретін жазу. Қимада берілген екінші сөйлемдерді тақтаға жазамыз, дәптерге түсіреміз және әр сөйлемді сөйлем мүшесіне талдаймыз.

Тапсырма: Бұл сөйлемдердің баяндауышы қалай жасалып тұр? (Оқушылар топпен ақылдаса отырып талдау жасайды. Жақсыз сөйлемнің жасалу жолына байланысты ереже шығарылуы керек).

Ереже шығару.  Интрактивті тақтадан салыстыру.

Қазақстанды жақсы көремін

Таулары өте биік,

Өзен, көлдері өте терең.

Даласы дархан,

Бидайы толқиды.

Құстары биікке, биікке самғайды,

Халқы бір-бірімен тату әрі бақытты.

ҮІ. Жаңа материал бойынша түсінгендерін тексеру кезеңі.

«Ойнай отырып, ойлай отыр» кезеңінің тапсырмасы:

  1. Берілген сөздерден сөйлем құрап жазыңыз.
  2. Сөйлемдерді жақсыз сөйлемнің жасалу жолына қарай ретімен жазып, сөйлем мүшесіне талдаңыз.
  3. Жақсыз сөйлемнің жасалу жолын анықтап айтып беру.(Бұл жерде сөздердің орындары ауыстырылып беріледі. Оқушылар осы сөздерден сөйлем құрай отырып, әр топтың оқушылары жақсыз сөйлемнің жасалу жолына байланысты өздеріне тиісті сөйлемді дәптерлеріне жазып, талдау жасайды). Оқушылардың жазған сөйлемдерін интерактивті тақтада жазылған сөйлемдермен салыстырамыз.

 

  1.  Мүмкін, кездесуі, анасымен, ертең.
  2. Шындықты, келді, айтқысы, оның.
  3. Болады, беруге, себе, құрғатпай-ақ, тұқымды.
  4. Болмайсың, түсініп, сөзін, оның.

Кітаппен жұмыс. 73-жаттығу.

Тапсырма:

  1. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдау.
  2.  Жақсыз сөйлемнің қандай жолмен жасалып тұрғанына талдау жасау.

Амал не, оған көнуге тура келді. Науқас ажарлы терісі көрінген төрт-бес жасар балаға Абайдың көзі түсті. Әлі жауап қатпаған Абайды Асылбектің сөйлеткісі келмеді. Абайдың ішек-сілесі қатып еді.

74-жаттығу ауызша орындалады.

Тапсырма:

  1.  Мәтіндегі сөйлемдердің жақты я жақсыз екенін ажыратыңыз.
  2. Қарамен жазылған фразеологизмдерді сөйлем ішінде қолданып көріңіз.

 Көз ашқаннан бастап, үш ғасыр бойы, осындай қиындықтың шырмауында жүрді. Қазақ хандығының алғашқы кезеңінде жаңа мемлекетті сақтап қалу жолында қанша түрлі қауіп-қатер болды. Сол кезде де үлкен мәмілегерлік іске жүгінуге тура келді.  Аспанды алашабыр бұлт құрсаулаған.

ҮІІ. Жаңа материалды бекіту кезеңі.

«Дәйекте, дәлелде!» кезеңі. Венн диаграммасы арқылы сабақты қорытындылаймын.  Жақты, жақсыз сөйлемнің ұқсастығы мен айырмашылығын табады.

«Топтастыру» әдісі бойынша жақсыз сөйлемнің жасалу жолын жазу.

ҮІІІ. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма беру. 75-76-жаттығу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жақсыз сөйлем»

Алматы облысы,

Іле ауданы

24 лицейдің қазақ тілі мен

әдебиет пәнінің мұғалімі

Ерубаева Гульжан Жубаевна



Сабақтың тақырыбы: Жақсыз сөйлем.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға жай сөйлем, оның түрлерін таныстыра отырып, жақсыз сөйлемнің жасалу жолын түсіндіру.

  2. Оқушылардың шығармашылық, танымдық қабілетін, сөздік қорын дамыту.

  3. Оқушыларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа баулу, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Оқыту әдісі: проблемалық, топтық, сұрақ-жауап,талдау,болжау, мозайка , топтастыру, венн диаграмма

Сабақтың түрі: аралас

Көрнекіліктер: интерактивті тақта

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды ұйымдастыру. Әзірліктерін тексеру. Көк, жасыл, қызыл, сары түстер арқылы оқушыларды топқа бөлу. «Ғылым» тобы, «Білім» тобы, «Шәкірт» тобы», «Болашақ» тобы». Әр топтың оқушылары сөйлем мүшелерін қатыстыра отырып, өздерінің төсбелгілері мен топтың атын қорғайды.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. 72-жаттығуды тексеру.

ІІІ. Өткен материал бойынша білімдерін тексеру кезеңі.

«Кім жылдам» кезеңі.

«Ғылым» тобының сұрақтары:

  1. Айтылу мақсаты мен сазына қарай сөйлем нешеге бөлінеді?

  2. Жай сөйлемнің түрлерін атаңыз.

«Білім» тобының сұрақтары:

  1. Тұрлаусыз мүшеге қандай сөйлем мүшелері жатады?

  2. Бастауыш болатын сөз таптарын атаңыз.

«Шәкірт» тобының сұрақтары:

  1. Тұрлаулы мүшелерді атаңыз.

  2. Толықтауыштың түрлері, қандай сұрақтарға жауап береді?

«Болашақ» тобының сұрақтары:

  1. Пысықтауыштың түрлері, қандай сұрақтарға жауап береді?

  2. Анықтауыштың сұрағын атаңыз.

ІҮ. Жаңа материалды үйренуге дайындық кезеңі. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Түсті қағаздардың артында жазылған сөздерді байланыстырып сөйлем құрайды. Әр топтың оқушылары ақылдаса отырып, берілген екі сөйлемнің айырмашылығын табады.

«Тапқыр болсаң талас жоқ» кезеңі.

«Ғылым» тобына берілген сөйлемдер: Абай болашақ ұрпаққа сөзін осылай арнады. Олардың сөзін Абайдың ұғына түскісі келді.

«Білім» тобына берілген сөйлемдер: Көлдің үстін айнала қос аққу ұшты. Енді тапсырманы сізге айтуға тура келді.

«Шәкірт» тобына берілген сөйлемдер: Арада сүт пісірімдей уақыт өтеді. Енді біздің ашық сөйлесуіміз керек.

«Болашақ» тобына берілген сөйлемдер: Біз кесек оқты үсті-үстіне жаудыра бердік. Олардың нені айтып отырғанын түсініп болмайды.

Ендеше, біз бүгінгі сабақта жақсыз сөйлемнің жасалу жолын оқып үйренеміз.

Ү. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі. Дәптерге күн ретін жазу. Қимада берілген екінші сөйлемдерді тақтаға жазамыз, дәптерге түсіреміз және әр сөйлемді сөйлем мүшесіне талдаймыз.

Тапсырма: Бұл сөйлемдердің баяндауышы қалай жасалып тұр? (Оқушылар топпен ақылдаса отырып талдау жасайды. Жақсыз сөйлемнің жасалу жолына байланысты ереже шығарылуы керек).

Ереже шығару. Интрактивті тақтадан салыстыру.

Қазақстанды жақсы көремін

Таулары өте биік,

Өзен, көлдері өте терең.

Даласы дархан,

Бидайы толқиды.

Құстары биікке, биікке самғайды,

Халқы бір-бірімен тату әрі бақытты.



ҮІ. Жаңа материал бойынша түсінгендерін тексеру кезеңі.

«Ойнай отырып, ойлай отыр» кезеңінің тапсырмасы:

  1. Берілген сөздерден сөйлем құрап жазыңыз.

  2. Сөйлемдерді жақсыз сөйлемнің жасалу жолына қарай ретімен жазып, сөйлем мүшесіне талдаңыз.

  3. Жақсыз сөйлемнің жасалу жолын анықтап айтып беру.(Бұл жерде сөздердің орындары ауыстырылып беріледі. Оқушылар осы сөздерден сөйлем құрай отырып, әр топтың оқушылары жақсыз сөйлемнің жасалу жолына байланысты өздеріне тиісті сөйлемді дәптерлеріне жазып, талдау жасайды). Оқушылардың жазған сөйлемдерін интерактивті тақтада жазылған сөйлемдермен салыстырамыз.



  1. Мүмкін, кездесуі, анасымен, ертең.

  2. Шындықты , келді, айтқысы, оның.

  3. Болады, беруге, себе, құрғатпай-ақ, тұқымды.

  4. Болмайсың, түсініп, сөзін, оның.

Кітаппен жұмыс. 73-жаттығу.

Тапсырма:

  1. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдау.

  2. Жақсыз сөйлемнің қандай жолмен жасалып тұрғанына талдау жасау.

Амал не, оған көнуге тура келді. Науқас ажарлы терісі көрінген төрт-бес жасар балаға Абайдың көзі түсті. Әлі жауап қатпаған Абайды Асылбектің сөйлеткісі келмеді. Абайдың ішек-сілесі қатып еді.

74-жаттығу ауызша орындалады.

Тапсырма:

  1. Мәтіндегі сөйлемдердің жақты я жақсыз екенін ажыратыңыз.

  2. Қарамен жазылған фразеологизмдерді сөйлем ішінде қолданып көріңіз.

Көз ашқаннан бастап, үш ғасыр бойы, осындай қиындықтың шырмауында жүрді. Қазақ хандығының алғашқы кезеңінде жаңа мемлекетті сақтап қалу жолында қанша түрлі қауіп-қатер болды. Сол кезде де үлкен мәмілегерлік іске жүгінуге тура келді. Аспанды алашабыр бұлт құрсаулаған.

ҮІІ. Жаңа материалды бекіту кезеңі.

«Дәйекте, дәлелде!» кезеңі. Венн диаграммасы арқылы сабақты қорытындылаймын. Жақты, жақсыз сөйлемнің ұқсастығы мен айырмашылығын табады.

«Топтастыру» әдісі бойынша жақсыз сөйлемнің жасалу жолын жазу.

ҮІІІ. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма беру. 75-76-жаттығу.




































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Жақсыз сөйлем

Автор: Ерубаева Гульжан Жубаевна

Дата: 04.03.2017

Номер свидетельства: 397673
