kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

СУ ТІРШІЛІК КӨЗІ

Нажмите, чтобы узнать подробности

открытый, познавательный, интересный урок предназначенный для учащихся 7 класса

.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«СУ ТІРШІЛІК КӨЗІ»

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Су тіршілік көзі.

Мерзімі: 16.03.2016

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 7

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Су туралы білімдерін кеңейту, судың қасиетімен таныстыру, іс тәжірибе

жасауға қызығушылығын арттыру. Судың қасиеттерін салыстыра отырып,

табиғаттағы судың маңызың аша білу.

Дамытушылық: Оқушылардың ой қабилетін шындау, өзіндік ойлау, қазақ тілінде

жатық сөйлей білуге баулу, өз пікірі, эстетикалық талғамы сауатты

оқушы даярлау, жеке тұлға қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды іздемпаздыққа, ұйымшылдыққа, өзін өзі басқару, бағалай

білуге, бір бірінің пікірін тыңдауға; суға қамқорлық жасау үйрету, экология

мәселелеріне назар аудару.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты игеру

Сабақтың әдіс тәсілдері: «Миға шабуыл» әдісі, өзіндік жұмыс, шығармашылық жұмыс,

«Синквейн» стратегиясы, кластер, топтық жұмыс

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, презентация, рефлексия парағы, постер

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу

  • Кезекшімен сөйлесу

  • Мотивациялық қозғаушы: Қане қарап тұрмайық

Шаттық шеңбер құрайық

Балалар шаттық шеңберге тұрады.

Бірге айтады Күндей жадырап,

Айдай аралап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір,

таза көңілмен бүгін келген қонақтарға иіліп сәлем береміз.

  1. Үй тапсырмасын тексеру:

  • Берілген сөйлемдерден есімдіктің түрлерін анықтаңдар.

  1. Абайдың осы өлеңін жаттап ал.

  2. Бұл жерден бұрын аялдама болған.

  3. Ол көп оқып, көп біледі, әрі оқу озаты.

  4. Мен өзіме кеше қаладан келдім.

Екі үш баладан үйге берілген тапсырманы сұраймын.





  1. Жаңа сабақ:

  • Ал енді, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын мына Санжұмбақ арқылы анықтап алайық

    24

    26



    25

    38

    23

    34

    38

    16

    38

    14



    14

    21

    11

    38

    с

    у



    т

    і

    р

    ш

    і

    л

    і

    к



    к

    ө

    з

    і

  • Осы Санжұмбақ арқылы сабағымыздың тақырыбын «Су тіршілік көзі».

  • Яғни, бүгінгі біздің тақырыбымыз Су тақырыбына арнаймыз.

Дәптерлеріңді ашыңдар

Бүгінгі күнді, тақырыпты жазыңдар.

Наурыздың он алтысы.

Сынып жұмысы.

Су тіршілік көзі.

Мұғалім:

Су - баға жетпес байлық. Жер бетінде барлық тіршілік суға байланысты. Дүние жүзіндегі барлық халықтар сияқты қазақ халқы да ерте заманда, өзен, көл, бұлақ, әсіресе құдық суының тазалығына қатты көңіл бөлген. Ата бабамыз ұлттық дәстүрімізде суды қадірлеу, ластамау туралы өсиет көп айтқан. Глобусқа қарасаң жер шарының төрттен үш бөлігі көгілдір түске боялған. Ол су, мұхиттер, теңіздер, өзендер, көлдер, сарқырамалар.

  • Ал , қанеки

  • Дәптермен жұмыс:



1-Тапсырма.

Мақалды толықтырып, көшіріп жазыңдар.

  1. Ақ болса, ақ көп.

  2. Су анасы , сөз анасы .

  3. байлық алты айлық.

байлық үш айлық.

2-тапсырма.

Сұрақ жауап арқылы кластер толтыру.

Тақтамен жұмыс:

Тақтаға шығып, жауаптарын іліп аласыз.

Ауызша жұмыс жасау

  1. Су қандай зат? (қатты, сұйық, бу)

  2. Судың түсі қандай? (ақ, мөлдір, түссіз)

  3. Судың көлемі қандай? (пішінсіз, қандай ыдыста болса, сондай пішінде болады)

  4. Судың пайдасы? (тазалық, сусын, тіршілік көзі)

  5. Судың қасиетті? (түссіз, иіссіз, мөлдір, дәмсіз)

Су

қатты, сұйық, бу

ақ, мөлдір, түссіз

пішінсіз, қандай ыдыста болса, сондай пішінде болады

тазалық, сусын, тіршілік көзі

түссіз, иіссіз, мөлдір, дәмсіз

Сергіту сәті: «Ақ бұлақ»

3-тапсырма. (ауызша)

Кітаптың 160 бетін ашыңдар, 3 тапсырмада

Су туралы мәтінді оқып аударамыз.

  1. Топ тапсырмасы: Мәтінге ат қою.

  2. Топ тапсырмасы: Мәтін бойынша екі сұрақ құрастыру.

Әр топтан бір оқушы жауап береді.

4-тапсырма.

Дәптермен жұмыс:

Тақтаға шығып орындалу:

Берілген сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау

  1. Біздің елімізде су қоймалары көптеп саналады.

  2. Ол оңтүстік шығыста орналасқан.

  3. Біз судың тазалығын сақтауымыз керек.

  4. Жер шарының көп бөлігін су алып жатыр.

Қосымша жаттығу: ФЛИПЧАРТ

СУ сөзі септеп жазу.

  1. Бекіту:

  • Ал, балалар, су сөзіне СИНКВЕЙН жазу.

  1. Су

  2. Мөлдір, таза, түссіз.

  3. Ағады, төгеді, жүгіреді.

  4. Су тіршілік көзі.

  5. Бұлақ.

  • Қане, балалар, «СУ» тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылаймыз.

Ауасыз, сусыз жер бетінде тіршілік жоқ. Суретің көмегімен ертегі құрастырамыз.

  1. Үй тапсырмасын беру: Күнделіктеріңді ашыңдар, үй жұмысын жазыңдар

«СУ ТІРШІЛІК КӨЗІ» тақырыбында сурет салу.

  1. Қорытынды: Алдарыңызда тұрған су тамшысын не түсінікті, не түсініксіз

болды, бүгінгі сабақта, тақтаға шығып жабыстырыңыз.

Барлығына рамет!

Сабақ аяқталды!

Сау болыңыз!







-



6



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
СУ ТІРШІЛІК КӨЗІ

Автор: АХМЕТОВА ДИНАРА ЖАНАБАЕВНА

Дата: 21.12.2016

Номер свидетельства: 372277
