kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Спортшы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?   ма?саты : саба?та норматив талабына сай о?ушыларды? о?у материалын 63% ме?геруіндегі логикалы? ж?не сыни т?р?ыдан ойлау шапша?ды?ын, с?здік ?орын, а?паратты? ??зіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам к?рсеткіші ретінде, п?нді сапалы ме?геруге ?ызы?ушылы? таныту ж?не ынталандыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Спортшы»



Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы "№ 27 жалпы орта білім беретін мектебі" КММ-нің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Шинжина Ляйля Турсынгалиевна


4 сынып

Сабақ тақырыбы: Спортшы.

Сабақ мақсаты : сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеттері:

Білімділік: «БжС» технологиясының «Ауызша сабақ -1» картасы бойынша «Спортшы» тақырыбы төңірегінде мәлімет беру, өз түсінгендерін практикада қолдана білу.

Дамытушылық: зейінді, ойлау жылдамдығын, есте сақтауды дамыту және сабаққа қызығушылықтарын арттыру, сөздік қорларын молайту.

Тәрбиелік : тиянақты болуға, достыққа, ұйымшыл бола білуге жетелеу.Салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Сабақ типі: «БиС» технологиясы бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.

Технология: «БиС» технологиясы, «Ауызша сабақ -1» картасы .

Сабақтың көрнекілігі: матрица, тірек сөздер, сын тұрғысынан сұрақтар , қарама-қарсы сұрақтар;

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.(оқушылармен амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту)

ІІ.Соңғы өткен тақырып бойынша сөздік қорды тексеру

(сөздік норма - 63-тен жоғары, уақыты 5 минут)

Қарама-қарсы сұрақтар:

1.Қандай спорт түрлерін білесің?

2.Саған қандай спорт түрі ұнайды?

3.Саған жүгіру ұнай ма?

4.Саған шаңғы спорты ұнай ма?

5.Саған күрес ұнай ма?

6.Саған ұзындыққа секіру ұнай ма?

7.Сен спортпен айналысасың ба?

8.Сен қай спорт түрімен айналысасың?

9.Спорттың адамға қандай пайдасы бар?

10.Спорт туралы хабарларды көресің ?

11.Спортпен айналысқан адамның денсаулығы қандай болады?

12.Қандай қысқы спорт түрлерін білесің?

13.Мектепте қандай спорт үйірмелері бар?

14.Адам спортпен не үшін айналысады?

(Балалардың жауабы саналады, тақтаға белгі қойылады).

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Мұғалім жаңа тақырыпқа қысқаша кіріспе мәлімет береді.

- Балалар, салауатты өмір салтын қалыптастырып, ортаға үлгі болу – біздің міндетіміз. Өз денсаулығымыз үшін спортпен айналысу- бүгінгі күннің талабы. Елбасы Жолдауында халықтың денсаулығына ерекше назар аударады. Спортпен достасу керек. Спортпен айналысқан адамның денсаулығы мықты, көңілі көтеріңкі болады. Біздің елімізде спортпен айналысып, Қазақстанды әлемге танытып жүрген спортшыларымыз көп.

(Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі).

а) Қабылдауды ұйымдастыру. Тірек сөздермен жұмыс.

Тақтадағы тақырыпқа байланысты тірек сөздерді балалар

1 минут ішінде оқып, есте сақтайды. Белгіленген уақыт біткен соң сөздер жабылады. Балалар естерінде қалған сөздерді дәптерлеріне жазады. Жазып болған соң, дәптерлерін ауыстырады. Есте сақтаған сөздерінің саны сұралады (6-7 сөз болу керек). Сонан соң жазу ашылады да, балалар қалдырып кеткен сөздерді дәптерлеріне жазып алады. ООМ-на (оқушылардың партада отыруы бойынша ) матрицаға бірінші баға енгізіледі, тақтаға белгі қойылады.

Тірек сөздер:

1.спортшы

2.шаңғышы

3.боксшы

4.футболшы

5.шахматшы

6.айналысамын

7.денсаулық

ІҮ. Ойлауды ұйымдастыру.

Мәтінмен жұмыс- 3 минут беріледі.

Балалар мәтінді оқып, одан тірек сөздерді тауып, тақырып бойынша мазмұнын ашуы тиіс. Сонымен бірге балалар мәтінді көңіл қойып оқуға нұсқау алады. Себебі, мұғалім сабақты сұрау барысында ұсақ детальдарға көңіл қоятындығын ескертеді.

Мәтін:

Менің атым –Мадияр. Мен бос уақытымды пайдалы өткіземін. Бос уақытта спортпен айналысамын. Қыста шаңғымен сырғанаймын, коньки тебемін. Жазда футбол, волейбол ойнаймын. Мен велосипед спортымен де айналысамын, шахмат ойнауды жақсы көремін. Мен спорт үйірмесінде жүгіремін, секіремін, жаттығамын. Мен атақты футболшы Самат Смақов, шаңғышы Алексей Полтаранин, боксшы Серік Сәпиев, шахматшы Жансая Әбдімәлікті мақтан етемін.Болашақта солар сияқты мен де Қазақстан намысын қорғаймын. Досым, сенің де спортпен айналысқаның дұрыс. Өйткені,спортпен айналысқан адамның денсаулығы жақсы болады.

Ү.Алғашқы түсінікті тексеру.

(Мұғалім барлық оқушыларға мәтін бойынша сұрақтар қояды).

Қарама-қарсы сұрақтар:

1. Мадияр бос уақытын қалай өткізеді?

2.Ол бос уақытта немен айналысады?

3.Қыста не істейді?

4. Жазда қандай ойындар ойнайды?

5.Мадияр тағы қандай спорт түрлерімен айналысады?

6.Ол спорт үйірмесінде не істейді?.

7. Ол қандай атақты спортшыларды мақтан етеді?

8.Самат Смақов кім?

9.Алексей Полтаранин ше?

10.Серік Сәпиев қандай спорт түрімен айналысады?

11.Жансая Әбдімәлік кім?

12. Мадияр болашақта қай елдің намысын қорғайды?

13.Сендердің немен айналысқандарың дұрыс?

14. Спортпен айналысқан адамның денсаулығы қандай болады?

(тақтаға белгі қойылады)

ҮІ. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру.

Сын тұрғысынан сұрақтар қою.

Мұғалім оқушыларға сұрақ қойған кезде әдейі қате жауаптарымен береді. Дұрыс болса- «иә», қате болса- «жоқ» деп толық жауап беруі керек. Сын тұрғысынан сұрау кезеңі диагностикалық болып есептеледі. Бұл кезеңде мәтінмен жұмыс істеудің сапасы анықталады. Бұл кезең балалардың жұмыс істеу деңгейін, яғни, оқу техникасының көлемін және жылдамдығын көтеруді қалыптастырады.

Сыни сұрақтар:

1.Мадияр спортпен айналыспайды.

2.Ол бос уақытын пайдасыз өткізеді.

3.Қыста шаңғымен сырғанайды, футбол ойнайды.

4.Мадияр велосипед спортымен айналыса ма?

5.Ол спорт үйірмесінде жүгірмейді, секірмейді, жаттықпайды.

6.Самат Смақов атақты шаңғышы.

7. Алексей Полтаранин атақты футболшы.

8. Серік Сәпиев – шахматшы.

9. Жансая Әбдімәлік - боксшы.

10.Спортпен айналыспау керек.

11.Спортпен айналысқан адамның денсаулығы жақсы бола ма?

12.Спортшылар Қазақстан намысын қорғай ма?

13.Біз спортшыларды мақтан етеміз бе?

14.Спортпен айналысу керек пе?

(тақтаға белгі қойылады)

ҮІІ. Талдау (5минут беріледі)

Тақырып бойынша сөздік қорын тексеру.

Эссе жазу (оқушы деңгейіне байланысты сөздер де жазады)

Сөздік қор 44сөз болуы керек.

(тақтаға белгі қойылады)

ҮІІІ Қорытындылау: Матрица қорытындысы бойынша оқушыларға баға қойылады.

IX.Бағалау: 4-5 белгі – 5 ұпай

3 белгі – 4 ұпай

2 белгі – 3 ұпай

X. Үйге тапсырма : 4 белгіден кем алған оқушылар тапсырма алады.

92-93 беттер(қайталау)


































ІІ.Соңғы өткен тақырып бойынша сөздік қорды тексеру

(сөздік норма - 63-тен жоғары, уақыты 5 минут)

Қарама-қарсы сұрақтар:

1.Қандай спорт түрлерін білесің?

2.Саған қандай спорт түрі ұнайды?

3.Саған жүгіру ұнай ма?

4.Саған шаңғы спорты ұнай ма?

5.Саған күрес ұнай ма?

6.Саған ұзындыққа секіру ұнай ма?

7.Сен спортпен айналысасың ба?

8.Сен қай спорт түрімен айналысасың?

9.Спорттың адамға қандай пайдасы бар?

10.Спорт туралы хабарларды көресің ?

11.Спортпен айналысқан адамның денсаулығы қандай болады?

12.Қандай қысқы спорт түрлерін білесің?

13.Мектепте қандай спорт үйірмелері бар?

14.Адам спортпен не үшін айналысады?


(Балалардың жауабы саналады, тақтаға белгі қойылады).


ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

- Балалар, салауатты өмір салтын қалыптастырып, ортаға үлгі болу – біздің міндетіміз. Өз денсаулығымыз үшін спортпен айналысу- бүгінгі күннің талабы. Елбасы Жолдауында халықтың денсаулығына ерекше назар аударады. Спортпен достасу керек. Спортпен айналысқан адамның денсаулығы мықты, көңілі көтеріңкі болады. Біздің елімізде спортпен айналысып, Қазақстанды әлемге танытып жүрген спортшыларымыз көп.


көшбасшыға сөз беру


Тірек сөздермен жұмыс ( 30 секунд)

Тірек сөздер:


1.спортшы

2.шаңғышы

3.боксшы

4.футболшы

5.шахматшы

6.айналысамын

7.денсаулық


тақтаға белгі қойылады.


Мәтінмен жұмыс- 3 минут беріледі.

Балалар мәтінді оқып, одан тірек сөздерді тауып, тақырып бойынша мазмұнын ашуы тиіс. Сонымен бірге балалар мәтінді көңіл қойып оқуға нұсқау алады. Себебі, мұғалім сабақты сұрау барысында ұсақ детальдарға көңіл қоятындығын ескертеді.

Мәтін:

Менің атым –Мадияр. Мен бос уақытымды пайдалы өткіземін. Бос уақытта спортпен айналысамын. Қыста шаңғымен сырғанаймын, коньки тебемін. Жазда футбол, волейбол ойнаймын. Мен велосипед спортымен де айналысамын, шахмат ойнауды жақсы көремін. Мен спорт үйірмесінде жүгіремін, секіремін, жаттығамын. Мен атақты футболшы Самат Смақов, шаңғышы Алексей Полтаранин, боксшы Серік Сәпиев, шахматшы Жансая Әбдімәлікті мақтан етемін.Болашақта солар сияқты мен де Қазақстан намысын қорғаймын. Досым, сенің де спортпен айналысқаның дұрыс. Өйткені,спортпен айналысқан адамның денсаулығы жақсы болады.


Қарама-қарсы сұрақтар:


1. Мадияр бос уақытын қалай өткізеді?

2.Ол бос уақытта немен айналысады?

3.Қыста не істейді?

4. Жазда қандай ойындар ойнайды?

5.Мадияр тағы қандай спорт түрлерімен айналысады?

6.Ол спорт үйірмесінде не істейді?.

7. Ол қандай атақты спортшыларды мақтан етеді?

8.Самат Смақов кім?

9.Алексей Полтаранин ше?

10.Серік Сәпиев қандай спорт түрімен айналысады?

11.Жансая Әбдімәлік кім?

12. Мадияр болашақта қай елдің намысын қорғайды?

13.Сендердің немен айналысқандарың дұрыс?

14. Спортпен айналысқан адамның денсаулығы қандай болады?

(тақтаға белгі қойылады)


Сыни сұрақтар:


1.Мадияр спортпен айналыспайды.

2.Ол бос уақытын пайдасыз өткізеді.

3.Қыста шаңғымен сырғанайды, футбол ойнайды.

4.Мадияр велосипед спортымен айналыса ма?

5.Ол спорт үйірмесінде жүгірмейді, секірмейді, жаттықпайды.

6.Самат Смақов атақты шаңғышы.

7. Алексей Полтаранин атақты футболшы.

8. Серік Сәпиев – шахматшы.

9. Жансая Әбдімәлік - боксшы.

10.Спортпен айналыспау керек.

11.Спортпен айналысқан адамның денсаулығы жақсы бола ма?

12.Спортшылар Қазақстан намысын қорғай ма?

13.Біз спортшыларды мақтан етеміз бе?

14.Спортпен айналысу керек пе?


(тақтаға белгі қойылады)


ҮІІ. Талдау (5минут беріледі)


Эссе жазу (оқушы деңгейіне байланысты сөздер де жазады)

Сөздік қор 44сөз болуы керек.

(тақтаға белгі қойылады)


ҮІІІ Қорытындылау: Матрица қорытындысы бойынша оқушыларға баға қойылады.


IX.Бағалау: 4-5 белгі – 5 ұпай

3 белгі – 4 ұпай

2 белгі – 3 ұпай










Спортшы


Менің атым –Мадияр. Мен бос уақытымды пайдалы өткіземін. Бос уақытта спортпен айналысамын. Қыста шаңғымен сырғанаймын, коньки тебемін. Жазда футбол, волейбол ойнаймын. Мен велосипед спортымен де айналысамын, шахмат ойнауды жақсы көремін. Мен спорт үйірмесінде жүгіремін, секіремін, жаттығамын. Мен атақты футболшы Самат Смақов, шаңғышы Алексей Полтаранин, боксшы Серік Сәпиев, шахматшы Жансая Әбдімәлікті мақтан етемін.Болашақта солар сияқты мен де Қазақстан намысын қорғаймын. Досым, сенің де спортпен айналысқаның дұрыс. Өйткені,спортпен айналысқан адамның денсаулығы жақсы болады.





































Сабақ тақырыбы: Еліміздің даму бағыттары


Сабақ мақсаты:

1.Білімділігі: Еліміздің даму бағыттары туралы мәлімет беру, алған білімдерін сабақта қолдана білу.


2.Дамытушылық: Сөздік қорды байыту, сұрақтарға жауап беру, қарама-қарсы сұрақтар дайындау, «Эссе» жазғызу.


3.Тәрбиелік мәні: Білімді, өнерлі болуға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, әдептілікке баулу, сауатты жазуға дағдыландыру.


Сабақ типі: Жаңа тақырыпты түсіндіру


Технология: «БиС» технологиясының «Ауызша сабақ-2» картасы


Әдістер: Түсіндіру, сұрақ-жауап, қайталау, жазу, бекіту.


Көрнекілік: матрица, сын тұрғысынан сұрақтар, тірек сөздер.


I.Ұйымдастыру бөлімі: а) амандасу; б) сабақ тақырыбы мен мақсатын айту;


Тақырыптық сөздік қор - 5 минут

Тақырыптары : «Жаркент », «Ұлылар елі», «Түркістан қаласы».

(балалар бір -бірінің дәптерлерін алмастырып тексереді, мұғалім матрицаға қорытындысын енгізеді)


ІІ.Жаңа тақырыпқа кіріспе.

1) -Балалар , ХХ ғасырдың соңында Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан халқына Жолдау жасады. Бұл – еліміздің қай жылға дейінгі даму бағытын анықтайтын бағдарлама ?

-Елбасының Жолдауы туралы не айта аласыңдар ?

- Әрбір адам жеке басының бақыты үшін еңбек етіп, елінің гүлденуіне үлес қосуға тиіс және өз бойына бәсекеге қабілеттілік қасиетін орнықтыру қажет.

-Оның кілті неде? – Білімде.

-Адамзаттық жинақтаған тәжірибелерді оқып, меңгергенде қандай деңгейге көтеріле аламыз ? – Білімді және бәсекеге қабілетті


ІІІ.Оқушылардың өз бетінше тірек сөздерді іріктеуі.

Қабылдауды ұйымдастыру бөлімі.


Оқушылардың мәтінмен жұмысы: өз беттерінше кілтті сөздерді табу. Кілтті сөздер жазылған тақта жабулы тұрады, сынып деңгейіне қарай 7,14,21 сөзге дейін беріледі.



Жұмыс уақыты: оқулықтың бір парағына 3 минут беріледі. Оқушылар өздері таңдаған кілтті сөздерді дәптерлеріне жазады.

ІҮ. Есте сақтауды, зейінді дамыту.

Уақыт бойынша жұмысты аяқтау. Оқушылар кілтті сөздерді жазып болған соң, тақта ашылады, оқушылар кілтті сөздерді тексеріп, сәйкес келген сөздер санын санайды, мәліметтер оқушылардың отыру матрицасына енгізіледі, бірінші баға қойылады, пайызы көрсетіледі.

( ООМ- оқушылардың отыру матрицасы бойынша )


Тірек сөздер ( тақтаға жазылатын сөздер)

1.Ұзақ-долгий 8.айқындау-определить

2.Қысқа –короткий 9.қамтамасыз ету-обеспечить

3.Дамыту-развитие 10. пайда болу - появится

4.Шағын-малый 11. жүзеге асыру-осуществить

5.Міндет-задача 12. кәсіпкерлік-предпринимательство

6.Бағдарлама-программа 13. бәсеке-конкуренция

7. Игілігі үшін - для блага 14. үлес - вклад



Ү.Түсінікті алғашқы тексеру. Қарама - қарсы сұрақтар..


Қарама-қарсы сұрақтарды қою үшін таңдаған ұяшықты көрсетеді, жауап беруге 3 секунд уақыт беріледі. Мәліметтерді ООМ-на енгізіледі.


Екінші баға қойылады.


1.Қазақстан қысқа мерзім ішінде қандай экономикаға бет бұрды? (нарықтық)

2. Елімізде нелерді дамыту жүзеге асырылуда? (кәсіпкерлікті)

3.Қай жылдары Қазақстанда 200 мыңдай шағын және орта бизнес кәсіпорындары пайда болды? (1991-2001 жылдары)

4.Ауыл шаруашылығында қанша фермерлер өсіп шықты?

(1,3 миллиондай)

5. Елімізде сөз бен баспасөз бостандығы, дін бостандығы, тағы қандай істер жүзеге асырылды ? (демократиялық)

6. Еліміздің қандай салаларының дамуы қамтамасыз етілді? (әлеуметтік)

7. «Қазақстанның егемен мемлекет ретінде қалыптасуы мен дамуының стратегиясы» кімнің кітабында көрсетілген? (Н.Ә.Назарбаевтің)

8.Еліміздің алдағы дамуы «Қазақстан - 2030» атты қандай мерзімді бағдарламасында айқындалды ? (ұзақ мерзімді)

9.Мұның бәрі кімнің игілігі үшін жасалып жатыр? (халықтың)

10. Қазақстан қандай мерзім ішінде нарықтық экономикаға бет бұрды ?

11.Елімізде кәсіпкерлікті не істеу жүзеге асырылуда ? (дамыту)

12. Қазақстанда 200 мыңдай нелер пайда болды? (Шағын, орта бизнес кәсіпорындары)

13. Қай салада 1,3 миллиондай фермерлер өсіп шықты ?(Ауыл шаруашылығы саласында)

14.Ненің алдағы дамуы «Қазақстан - 2030» атты ұзақ мерзімді бағдарламасында айқындалды ? (Еліміздің)

V. Сын тұрғысынан сұрақ .


Оқушылар бір-біріне сын тұрғысынан сұрақ қойып, қаншалықты түсінгендерін бақылайды. Оқушы сұрақты кімге қоятынын өзі таңдайды. Жауап беруге 3 секунд уақыт беріледі. Бағасы матрицаға қойылады.

Мұғалім оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін бақылайды, егер түсіну пайызы төмен болса, онда қайтадан түсіндіріліп, толықтырылады.


Үшінші баға қойылады.


VІ. Оқушылар сабақта оқыған, білгендерін, сұрақтарға берген жауаптарын естеріне түсіріп, «Эссе» жазады.


Төртінші баға қойылады.


VІІ. Тексеру: Оқушылар «Эссе» құрамындағы сөздерді санап, астына сөздер санын жазып қояды. Кімнің жазған «Эссесі» көп сөзден құралған болса, сол оқушы бірінші болып оқиды.


VІІІ.Бағалау:

Әр берілген дұрыс жауапқа «+» қойылып, матрица толтырылып отырады, сол нәтиже бойынша оқушы бағаланады .

«5» - ++++; «4» - +++; «3» - ++; «2» - +;


IX.Қорыту :

мұғалім тақырыпты қорытындылайды, сапалы жұмыс жасаған балаларды мадақтайды, матрица бойынша нәтижесін шығарып, баға қояды.


Х.Үйге тапсырма:

«Еліміздің даму бағыттары» туралы әңгімелеп беру.77-бет.












Тақырыбы: Сөйлем мүшелері.


Сабақ мақсаты :

1.Білімділігі: Сөйлем мүшелері туралы алған білімдерін тереңдету, оларды практикалық жолдармен меңгерту.


2.Дамытушылық : Сөйлем ішінен бастауыш пен баяндауышты таптыру, дара, күрделілігін ажыратқызу, сөз құрамына талдату.


3.Тәрбиелік мәні: Зейінді, ойлау жылдамдығын, есте сақтауды дамыту және тақырыпты меңгеру көрсеткішін көтеру.


Технология: «БиС» технологиясының «Алгоритм» картасы.


Сабақ типі: Жаңа тақырыпты түсіндіру.


Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Тексеру сұрақтарын қою, жаңа білімді құрылымдау, әдіс-әрекеттерді талдау, ұғыну, алғашқы түсінікті бекітуді ұйымдастыру. Қабылданған ақпараттардың күрделілік шегі және дағдысы бойынша олқылықтрды анықтау.


Көрнекілік:

Интерактивтік тақта, сөйлем мүшелерінің жасалу жолдары көрсетілген «Егер - онда» блок-сызбасы, жаттығу тапсырмалары жазылған парақтар.


І.Сабақтың өту барысы:


Ұйымдастыру бөлімі:амандасу, сабақ тақырыбы мен мақсатын айту.


ІІ.Ынталандыру жаттығуы:

жалпы сөздік қор уақыты - 5 минут, оқушылардың зейінін сабаққа аудару мақсатын- да жүргізіледі.Оқушылар жазып болған соң , дәптерлері- мен алмасады, сөздерді санап, жалпы санын айтады. Мұғалім оқушылардың партада отыру орындары бойынша тақтадағы матрицаны толтырады. (ООМ)


III.Жаңа сабақ:


Сөйлем мүшелерінің жасалу жолдары көрсетілген «Егер - онда» блок-сызбасы бойынша жаңа сабақты түсіндіру;

(уақыты тақтаға жазылып қойылады)






Сөйлем мүшелері


егер


сөздер сөйлем ішінде басқа сөздермен грамматикалық байланысқа түсіп, белгілі сұраққа жауап бере алатын мағыналы сөздер және сөз тізбег і болса, онда ол -




тұрлаулы мүшелер

тұрлаусыз мүшелер









егер

егер

егер



сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыштан құралса, онда ол - тұрлаулы мүшелер деп аталады.

Мысалы:Қазақстандықтар(кімдер ?) Елбасы жолдауын қолдайды.



(не істейді?)





сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді анықтап, толықтап, пысықтап тұратын болса, онда ол - сөйлемнің

тұрлаусыз мүшелері деп аталады.

Мысалы: Әрбір (қандай ?) адам (кім ?) табиғатты(нені?) қорғайды.(неістейді?)







Сөйлем мүшелері






Табиғатты қорғауды (нені?) өзіңнен баста.

Ұлы Жібек жолы Жерорта теңізіне дейін жетті.

сөйлемде бір мүшені заттық мағына жағынан толықтырып тұрса, кімге?, неге?, кімді? нені?, кіммен?, немен? - сұрақтарына жауап берсе

сөйлемде затты, нәрсені сын-сапалық, сан- мөлшерлік жағынан анықтап, қандай?, қай? кімнің? ненің? сұрақтарына жауап берсе



сөйлемде қимыл-әрекеттің жай -күйін, мезгілін, мекенін білдіріп, кім үшін? не үшін?, не мақсатпен?, қайда?, қай жерге дейін?, қайдан? қашан?. қашаннан бері? сұрақтарына жауап берсе

Қарағанды - көмірлі (қандай?) қала.




Бастауыш

Баяндауыш


егер

егер



баяндауышта айтылған қимыл-әрекеттің иесін білдірсе, кім?, кімдер?, не? нелер? деген сұрақтарға жауап берсе

Мысалы: оқушы(кім?), пенал(не?) балалар (кімдер?), пенал(не ?) дәптерлер(нелер ?)


бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін, оқиғаның болған шағын білдіретін болса ,

не істеді?, не қылмақ?, не етпек?, қайтпек ?, кімдікі ?, ненікі? сұрақтарына жауап берсе








күрделі

дара

күрделі

дара


Астана қаласы (не?) - жаңа өмірдің белгісі.

Жаңбыр (не?) құйып кетті.




Машина баяу жүріп келе жатыр.

Ол бөлмені жуды.

(не істеді?)









Толықтауыш

анықтауыш

Анықтауыш

Пысықтауыш



егер

егер егер

егер

егер



сөйлемде қимыл-әрекеттің жай -күйін, мезгілін, мекенін білдіріп, кім үшін? не үшін?, не мақсатпен?, қайда?, қай жерге дейін?, қайдан? қашан?. қашаннан бері? сұрақтарына жауап берсе

сөйлемде затты, нәрсені сын-сапалық, сан- мөлшерлік жағынан анықтап, қандай?, қай? кімнің? ненің? сұрақтарына жауап берсе



сөйлемде бір мүшені заттық мағына жағынан толықтырып тұрса, кімге?, неге?, кімді? нені?, кіммен?, немен? - сұрақтарына жауап берсе















Табиғатты қорғауды (нені?) өзіңнен баста.

Қарағанды - көмірлі (қандай?) қала.



Ұлы Жібек жолы Жерорта теңізіне дейін жетті.






Түсіндіру: (уақыты тақтаға жазылады)

пысықтауыш



не істеді ?

қайтті ?

оқыды, жазды

кімді? нені ? кімде ?неде ? кімнен ? неден? кіммен? немен ?



қалай ? қайда ? қашан ?


I кезең. Қабылдауды ұйымдастыру

(сөйлемдер беріледі, түсіндіріледі, түсіндірілу уақыты тақтаға жазылады, оқушылар бірінші төменгі күрделілік шегіндегі тапсырманы орындауы тиіс, оқушылар бәрі бірге бір рет шапалақ соғады, шапалақ біркелкі болуы керек, жұмысқа кіріседі. Бірінші болған бес бала анықталған соң, қалған оқушыларға 30 секунд уақыт беріледі. Уақыт біткен соң, интерактивтік тақтада берілген дұрыс жауаппен өз жұмыстарын тексереді, түсінбегендерін сұрайды. Әр тапсырма бойынша пайызы көрсетіледі.


Байқау

Бекіту

Есте сақтау

ТКШ

15 * 63

15 * 63

15 * 63

АКШ

15 * 63

15 * 63

15 * 63

ЖКШ

15 * 63

15 * 63

15 * 63

I.Байқау

І. Сөйлем ішінен бастауышты тап, сұрақ қой.

ТКШ 1.Мен оқушымын.

АКШ 2.Олар қосылып әнді айтты.

ЖКШ 3.Адамдар табиғатты қорғауға міндетті.


Жауабы: Байқау. Сөйлем ішінен бастауышты тап, сұрақ қой.

ТКШ 1.Мен (кім?) оқушымын.

АКШ 2.Олар (кімдер?) қосылып әнді айтты.

ЖКШ 3.Адамдар (кімдер?) табиғатты қорғауға міндетті.


II кезең. Ұғынуды ұйымдастыру, түзету, екінші рет «Егер-онда» блок-сызбасы бойынша түсіндіру, уақытты жазып қою.

(сөйлемдер беріледі, түсіндіріледі, уақыты тақтаға жазылады , оқушылар екінші аралық күрделілік шегіндегі тапсырманы орындауы тиіс, оқушылар бәрі бірге екі рет шапалақ соғады, шапалақ біркелкі болуы керек ,содан соң жұмысқа кіріседі. Тапсырманы бірінші орындап болған бес бала анықталған соң, қалған оқушыларға 30 секунд уақыт беріледі. Уақыт біткен соң, тақтада берілген дұрыс жауаппен өз жұмыстарын тексереді. Жіберілген қателерін айтып, түсінбеген жерлерін сұрайды. Тақтада дұрыс орындалған жұмыстың пайызы көрсетіледі.)

II.Бекіту


АКШ. Сөйлем ішінен баяндауышты тап,сұрақ қой.

ТКШ 1.Нұрлан сабақ жазды.

АКШ 2.Қазақстан Республикасы- менің Отаным.

ЖКШ 3.Сабақ тез басталды.


Жауабы:

II.Бекіту

АКШ. Сөйлем ішінен баяндауышты тап,сұрақ қой.

ТКШ 1.Нұрлан сабақ жазды. (не істеді?)

АКШ 2. Машина баяу жүріп келеді. (не істейді?)

ЖКШ 3.Сабақ тез басталды. (не істеді?)


III кезең. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру, түзету, үшінші рет

«Егер-онда» блок-сызбасы бойынша түсіндіреді, уақыты жазылады.


(сөйлемдер беріледі, түсіндіріледі, түсіндірілу уақыты тақтаға жазылады, оқушылар үшінші жоғары күрделілік шегіндегі тапсырманы орындауы тиіс, оқушылар бәрі бірге үш рет шапалақ соғады, шапалақ біркелкі болу керек, жұмысқа кіріседі. Бірінші болған бес бала анықталған соң, қалған оқушыларға 30 секунд уақыт беріледі. Жұмыстың аяқталуы: 5+30 секунд. Уақыт біткен соң, интерактивтік тақтада берілген дұрыс жауаппен өз жұмыстарын тексереді. Түсінбегенін сұрайды және тапсырманы орындау кезінде жіберген қателерін көрсету керек. Әр тапсырма бойынша пайызы көрсетіледі.)


III. Еске сақтау.

Сөйлем ішінен тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, сұрақ қой.


ТКШ 1.Сен табиғатты қорғауды өзіңнен баста.

АКШ 2. Астана қаласы - жаңа өмірдің белгісі.

ЖКШ.3. Германия суды Швециядан сатып алады.


Жауабы:

III. Еске сақтау.

Сөйлем ішінен тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, сұрақ қой.

ТКШ 1.Сен табиғатты қорғауды өзіңнен баста. (не істе?)

АКШ 2. Астана қаласы - жаңа өмірдің белгісі. (несі?)

ЖКШ.3. Германия суды Швециядан сатып алады. (не істейді?)


IV. «Егер-онда» блок – сызбасы бойынша тақырыпты қайталап түсіндіріп, бекітіледі.


Уақыт қалып жатса, тақырыптық сөзді қор өткізіледі. Оқушылардың тақырыпты меңгеру сапасы 63% пайызды құраса, келесі сабақта «Биоинтернет» картасына көшеді.

«Алгоритм» картасымен жұмыс жасаған кезде баға қойылмайды.


V.Үйге тапсырма: Ережені жаттау, № 455-тапсырма, 57 бет.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Спортшы

Автор: Шинжина Ляйля Т?рсынгалиевна

Дата: 22.05.2016

Номер свидетельства: 329486
