Сабақтың мақсаты: Оқушылар спортшы туралы мәліметпен танысады,өз пікірін білдіреді,негізгі ойды анықтайды.
Мідеттері: Оқушылардың сөздік қорын арттыру, тілін дамыту; : 1. Тақырып бойынша сөйлеу дағдыларын дамыту. Грамматикалық құрылымдарды дұрыс қолдана отырып, әңгімелей білуге үйрету. 2. Сызба арқылы өз ойын жеткізе білуге үйрету. Оқушылардың сауаттылығын арттыру 3. Жұппен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Еңбекті құрметтеуге баулу.
Күтілетін нәтиже: бір-бірін бағалайды;сыни ойлау дағдылары артады; өздігінен тақырыпты меңгереді; өз идеясын ұсынады;тақырып бойынша грамматикалық тапсырмалармен жұмыс істей алады;ұжымда бірін-бірі тыңдай алады;өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;шығармашылық жұмысты көрсете алады;
Сабақтың барысы:
Кезеңдер
уақыт
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру
3 мин
Амандасу.
Жағымды жағдай жасайды-бір-біріне жақсы тілек айтқызады
Балалар мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне комлимент айтады.
Оқулық, сөздіктер, кестелер
1 мин
Оқушыларға суреттер таратылады
Оқушылар суреттерді алып, топ болып отырады.
Қиықтарға салынған суреттер
Қызығушылықты ояту.
2 мин
Сурет көрсетіледі
Бүгінгі сабақ не туралы болады
Спорт мамандыққа жата ма?
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады. Тақырып бойынша не білетіндерін, не білгілері келетіндерін топпен бірлесіп жазады.
стикерлер, маркер, бағалау парағы, смайлик
Жаңа материалды түсіндіру. Мәтінмен жұмыс
8 мин
мәтін ұсынылады, аудармасын тауып, топ арасында пікір алмасу керек.
Оқушылар мәтінді аударуға кіріседі. Одан соң ЖИГСО әдісі арқылы топтарға барып, түсіндіреді.
Сөздік
ОЖТ, СТО, ОүБОБ, АКТ, ДжТБО, ОБжК, ОЖЕСО
Талдау.
6 мин
Мәтін бойынша тапсырмалар орындау: Тапсырмалар:
Мәтін бойынша тапсырмаларды орындайды.
Сөздік, мәтін.
Жинақтау.
10 минут
1.« Спортшы» тақырыбына постер құруды ұсынады
Постер құрып,қорғайды.Әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: Бағдаршам
: жасыл, сары, қызыл түс.
Бір-бірін бағалайды
бейнематериал Интернет-ресурстар.
Мәтіндер және таратпа тапсырмалармен карточкалар
Сергіту сәті
1 мин
«Кірпі биі»
АКТ
Қорытындылау
7 мин
3 сұрақтан Әрбір топ суреттегі көрініс бойынша 2 ашық,2 жабық сұрақ қояды. Басқа топтар бағалайды
Оқушылар топ арасында тексереді. Өздері бағалайды.
Үй тапсырмасы
1 мин
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Бағалау
Үй жұмысы
1 мин
Сабаққа қатысты ұсыныстарын мен пікірлерінді жаздыртады.
Бағалауға кіріседі.
Дәптердегі сұрақтарға жауап беріңдер.
Эссе
Оқушылар стикерлерге жазады да, сәттілік ағашына іледі.
Топтар бағаларын айтып, қорытындылайды.
Қазақстанның атақты спортшылар. Есептік сан есім.
Тыңдалым. Оқылым.
Сөздік:
Күрес – борьба
Күміс жеңімпаз – серебряный призер
Жеңімпаз – победитель
Дүниежүзі чемпионы – чемпион мира
Жалауын көтерген – поднял флаг
Еңбек сіңірген жаттықтырушы – заслуженный тренер
Жақсылық Үшкемпіров
Жақсылық Үшкемпіров 1951 ж. Байзақ ауданының, Тегістік ауылында туған. Бірінші қазақ спортшысы, олимпиада чемпионы. 1980 жылы ХХІІ Олимпиада ойындарында Мәскеуде жеңіске ие болды. Бірнеше рет греко-рим күресінен КСРО біріншілігінің жеңімпазы, КСРО халықтарының VI жазғы спартакиадасының жеңімпазы, 1981 Дүниежүзі чемпионы, 1982 жылы Дүниежүзі кубығының күміс жеңімпазы.
1974-1984 жылдар Қазақ КСР мемлекеттік спорт комитетінде нұсқаушы. 1984 жылы Красноярск қаласында жалауын көтерген КСРО кубогында 33 жастағы Жақсылық Үшкемпіровты үлкен спорттан шығарып салу рәсімі жоғары деңгейде ұйымдастырылды.
1984-1993 жылдары республикалық кәсіподақ комитетінің спорт мектебінің директоры. 1993 жылдан «Жақсылық» спорт клубының директоры. Жақсылық Үшкемпіров КСРО спорт шебері, Қазақ КСРО еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
Спорттағы жетістіктері үшін «Құрмет белгісі» орденімен, бірнеше медальдар, «Қазақ ҚР еңбек сіңірген жаттықтырушысы» атағы берілді.
Айтылым: Мәтінді оқып, мазмұнын айтып бер.
Жазылым:
1. Мәтіндегі сан есімдерді теріп, сөзбен жаз және түрін анықта.
2. Мәтінге байланысты бірнеше сұрақтар құрастыр.
3. Мәтіндегі сан есімдерге морфологиялық талдау жаса.
Тілдесім: Жоғарыдағы сурет бойынша диалог құрастыр.