kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ жоспары Ұлы жібек жолы

Нажмите, чтобы узнать подробности

В данном уроке составлены задания для школьников с гимназическим наклоном. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары Ұлы жібек жолы»

САБАҚ: қазақ тілі мен әдебиеті

Мектеп: №1 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Балпекова Гульмира Сарсенбаевна

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны

Қатыспағандар


Бөлім атауы

Қазақстанның ежелгі қалалары және «Ұлы жібек жолы»

Сабақтың тақырыбы

Ұлы Жібек жолы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т6 Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып, жауап беру. 
7.О2 Кесте, диаграмма , сызба шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу. 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып, жауап береді. Кесте, диаграмма , сызба шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана біледі. Тыңдалған,оқылған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып, жауап береді. Кесте, диаграмма , сызба шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді, Тыңдалған,оқылған мәтін бойынша өз пікірін айтады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып, жауап береді. Кесте, диаграмма , сызба шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана біледі. Тыңдалған, оқылған мәтіннің мазмұнын түсінеді, өз пікірін өзгелермен салыстыра отырып айта алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Құндыз, тасымалданған, жеткізіліп тұрды, зергерлік бұйымдар, гауһар тас, өркендеу, біріктірді, аң терілері

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:

жеткізіліп тұрды, зергерлік бұйымдар, гауһар тас, Қазақстан жерімен, қызып тұрды

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Ұлы Жібек жолында қандай қалалар пайда болды?

- Сауданың негізгі заты не болды??

- «Құндыз жолымен» не тасымалдады?

- Қытай мен Ираннан не жеткізіліп тұрды?

Бағалау критерийлері

  1. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді

  2. Мәтін негізінде өз пікірін айта алады

  3. Өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра алады

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

тарих


АКТ-ны қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, аctivote

Алдыңғы білім

Отырар – өркениет ордасы.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

3 мин





















Тыңдалым алды жұмыс

Білу, түсіну

10 минут




































Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Бүгін біздің сабаққа қонақтар келді, қонақтармен амандасайық.

- Көңіл-күйлерің қалай?

- Сыныпта кім кезекші?

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері»


(әр оқушы бүгінгі күнге жақсы тілек тілейді)

(оқушылар назарын сабаққа шоғырландыру үшін)

Үй жұмысын тексеру. «Балмұздақ таяқшалары» әдісі арқылы. (сұрақ арқылы тексеремін)

«Төрт сурет, бір сөз» әдісі арқылы жаңа сабаққа шығу.

КБ

  1. Суреттерде сендер не көрдіңдер?

  2. Онда не сатылады?

Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы « Ұлы Жібек жолы»

1-тапсырма

Тапсырманы орындау бойынша саралау. Оқушылардың барлығы және көпшілігі «Ұлы Жібек жолы» дегенде нені елестетеді екенін айтады.

«Дара диаграммаға» салады.

жібек







Ұлы Жібек жолы












Сабақтың мақсатын анықтау. Топтарды атау.

1 топ – Лазурит жолы

2 топ – Нефрит жолы

3-топ – Құндыз жолы

Балалар, бүгін біздің сабақ ерекше, біз Ұлы Жібек жолындағы қалаларға саяхат жасаймыз. Бірінші қала ол «Отырар қаласы». Оқушыларға жауап парақтары таратылады, дескрипторлар берілген, видео көреді. Видео бойынша өз ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Бейнебаянда берілген материалдың не туралы екенін түсінеді.


1. Бейнематериалдың қарап мазмұнын түсінеді.

2. Айтылған сұрақтарды дұрыс түсініп, жауап береді.

3. Ойларын толықтырып айтады.


КБ смайликтерді бояу ( жасыл түс-түсінікті, сары-қиындық туғызды, қызыл- қиын)

Сөздік жұмыс. Келесі қала «Испиджап». Оқушылар жаңа сөздермен танысады, тыңдайды.

Кері байланыс: Өзара бағалау.




































«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалау





















Сабақтың ортасы

Тыңдалым кезі жұмыс

Түсіну

10 минут


















Тыңдалымнан кейін

Қолдану

7 минут


Келесі қала «Түркістан». Мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды. Топта жұмыс жасайды.

1 топ – «Басымқы пирамидасын» толтырады

2-топ – «Ақпараттық олқылықтарды толтырады»

3-топ - «Ойлан. Жұптас. Бөліс»

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстырады

мәтіннің мазмұнын түсінеді

-жұпта жауапты талқылайды

-топта бөліседі,оқиғанын қағазға салады сала

- өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстырады



Қорғайды.

КБ смайликтерді бояу ( жасыл түс-толық түсіндім, сары-сұрақтарым бар, қызыл – түсінбедім )

Келесі қала «Тараз». Мәтіндегі ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықтайды. Жұмыс парақтарына белгілеп отырады, содан кейін тексереді.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.

Ақпараттың дұрыс / бұрыстығын анықтайды.

КБ: түрлі-түсті стикерлерді жапсырады

Жасыл – түсінікті болды

Сары – қиындық туғызды

Қызыл- қиын болды


Келесі қала «Сауран». Сәтін мазмұны бойынша сөйлемдерді сәйкестендіру.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

сұрақты жеке оқып сәйкестендіреді


КБ: түрлі-түсті стикерлерді жапсырады

Жасыл – түсінікті болды

Сары – қиындық туғызды

Қызыл- қиын болды


АКТ аудиомәтін




























Сабақтың соңы

Жинақтау

5 мин

Келесі қала «Сығанақ».

Рефлексия. Активоте арқылы оқушыларды тестілеу.




ҚБ Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, постерлеріне жабыстырады

Үй тапсырмасы:




































Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Мақсатқа шығу үшін тапсырмалар жүйесі оқушылардың деңгейіне қарай есепке алынып сараланады. Барлық оқушыларға «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі тиімді болады .


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Әр тапсырмадан кейін оқушыларға тиімді кері байланыс беру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін жинақтау кезінде «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі арқылы нақты ақпаратты таба алатынына көз жеткізу үшін қолданамын. Топ жұмысын бағалау критерий бойынша дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау тәсілімен бағалаймын. Оқушылар білімі сабақ кезеңі сайын бағаланып отырады.Сабақ барысында қолданылған бағалау түрлері: « Смайликтер», «Қошеметтеу», «Стикерлер».

Сабақ барысында оқушылар өз-өздерін де, жұппен де, топпен де бағалайды.

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).


Пәнаралық байланыс жүзеге асырылады.

АКТ- сабақтың басында және мәтінді,жаңа сөздерді тыңдаған кезінде, видео көргенде қолданылды.





Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар не

үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

Жоспарланған

саралаужақсыіске

астыма?

(тапсырмалар сәйкес

болдыма?)

Уақытты қалай

пайдаландым?

Жоспарыма қандай

өзгеріс енгіздім және

неге?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсатына жету үшін оқу міндеттері толық орындалды. Оқушылардың жеке мүмкіндіктерін және жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, сараланған тапсырмалар әзірленді. Жеке, жұптық, топтық әдістері ұйымдастырылды. Сабақтың басынан бастап әрбір оқушының жеке пікірін тыңдау және алынған білімдер мен түсініктерді қолдану мен оларды дамыту маңыздылығына мән берілді. Сабақ барысында оқушылардың мәтіндегі көтерілген ақпаратты жан-жақты талдау, бағалау,өзіндік ой айту дағдылары қалыптасады, бұл рефлексия дағдыларын дамытуға мүмкіндік туғызады деп есептеймін. Сабақтың әр кезеңінде қалыптастырушы бағалау түрі қолданылады.






Қорытынды бағалау


  1. Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1. Қалыптастырушы бағалау тиімді өтті;

2. Тапсырмаларды саралап беру тиімді болды;


  1. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқу мен оқыға қатысты)?


1. Сабақты өмірмен байланыстыра жасасақ бұдан да жақсы әсерін берер еді.

2. Жеке шығармашылық жұмыстар барлық оқушыларды қамтыса.


  1. Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар

жөнінде менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.Әдіс – тәсілдерді дұрыс қолдану,саралап оқытуды қолдану тиімді екендігін және өмірмен байланыстыру керек екенін білдім.

2.Алдыңғы білімі келесі білімнің жалғасы ретінде спиральді түрде даму қажеттігін білдім.













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақ жоспары Ұлы жібек жолы

Автор: Иманбаева Айнур Сериккалиевна

Дата: 21.11.2018

Номер свидетельства: 486805
