kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Пряма мова

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: поглибити знання пятикласників про розділові знаки в реченнях з прямою мовою; формувати загально пізнавальні вміння знаходити речення з прямою мовою й пояснювати розділові знаки, правильно розставляти розділові знаки й інтонувати речення з прямою мовою; розвивати творчі вміння складати речення з прямою мовою та використовувати їх в усному і писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів любов до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Пряма мова»

Тема: Пряма мова. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою.

Мета: поглибити знання пятикласників про розділові знаки в реченнях з прямою мовою; формувати загально пізнавальні вміння знаходити речення з прямою мовою й пояснювати розділові знаки, правильно розставляти розділові знаки й інтонувати речення з прямою мовою; розвивати творчі вміння складати речення з прямою мовою та використовувати їх в усному і писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів любов до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ Мотивація навчальної діяльності школярів.

Оголошення теми й мети уроків

Оголошення епіграфа уроку

Мова — найголовніший організатор духовного життя,

єдності й розвитку народу...

Д. Павличко





Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитайте записані на дошці слова з твору І. Цюпи. Поміркуйте, що б ви відповіли на подібне питання. Поясніть, які речення передають думки дійових осіб, а які — думки автора тексту.

Його непокоїло, коли діти на питання: «Яким ти хочеш вирости?» — відповідали: «Сміливим, хоробрим, дужим»,— але майже ніхто не говорив: «Чесним і добрим».

ІІІ.  Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1 Слово вчителя.

1)   Що називаємо прямою мовою. Будова речень із прямою мовою. Слова автора й пряма мова.

Прямою мовою називається висловлювання якоїсь особи, передане дослівно, без змін.

Пряму мову супроводжують слова автора, які вказують, кому вона належить. Наприклад:

Питаються якось хлопця подорожні люди: «Чи багато верстов, сину, до Києва буде?» (С. Руданський)

2)   Розділові знаки при прямій мові. (Опрацювання за схемою.)

Розділові знаки при прямій мові

Пряма мова знаходиться
після слів автора

Пряма мова знаходиться
перед словами автора

А: «П!?».

А: «П».

«П!?» — а.

«П»,— а.

 3)   Використання прямої мови в художньому стилі.

У художньому стилі широко використовуються всі мовні засоби, увесь лексичний потенціал мови. Пряма мова створює ілюзію точного відтворення чиєїсь мови, використовується для характеристики персонажа.

  Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу


Вправа 194

Диктант-вікторина.

-З якої казки взяті речення? Записати, пояснити розділові знаки.

1) Ідуть брати та й думають: «Коли б на доброго хазяїна натрапити!»(«Названий батько»)

2) Пан аж розсердився: «Як це? Я такий розумний, а вона мої загадки повідгадувала!»(«Мудра дівчина»)

3) «Оце вже і втретє моя правда!» - сказав радісно батько. (« Про правду і кривду»).

  Конструювання речень.

Перебудуйте подані речення на речення з прямою мовою.

Хвалилась вівця, що в неї хвіст як у жеребця. Хвалилась калина, що з медом солодка. Казав хрін, що він добрий з м’ясом. А м’ясо каже, що воно й без хрону добре. Хвастала кобила, що з возом горшки побила. (Нар. творч.)



Запишіть речення, правильно розставляючи розділові знаки. Складіть схеми речень, поясніть розділові знаки.
1. Гроза скоро почнеться сказав Федя і подивився на небо. 2. Я знаю сказала вона вас неможливо переконати. 3. Володимир Сосюра писав Любіть Україну, всім серцем любіть! 4. Хто творить розумну і добру людину найкращий майстер таким було рішення стариків.



Замініть пряму мову непрямою.
1. Андрій сказав: «Я бачив таких людей багато»(Андрій сказав, що він бачив таких людей багато). Ми спитали: «Коли буде потяг до Києва?»(Ми спитали, коли буде потяг до Києва). Мати попрохала: «Ви не запізнюйтеся , будь ласка»(Мати попрохала, щоб ми не запізнювалися).

«Я теж садівником буду!» — палко промовив Юрко. 2. «Я б сонце засліпив,— розхвастався Ліхтар,— якби мене хтось підійняв до хмар!»


Синтаксичний практикум.

Складіть речення з прямою мовою таким чином, щоб подані словосполучення й речення виступали в ролі слів автора.

Батько говорив; матуся радила; відповідав чемно; Оленка захоплено вигукнула; дідусь спитав; командир наказав





.

 



Фразеологічний тренінг.

Прочитайте фразеологізми, поясніть їх значення, уведіть їх у речення з прямою мовою.

Узяти до своїх рук. Коли рак у полі свисне. Закарбувати собі на носі.



Робота біля дошки.

Записати речення, накреслити схему кожного. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

Дуже хвастав Дід Мороз: «Я страшніший бур і гроз!» А Весна стоїть, сміється: «Хай Мороз не задається!» Якось я спитала у Весни: «Ти чому приходиш, поясни!» Зеленому колоскові співа жайвір колискову: «Тебе вітер колихає, тебе дощик поливає». «І чого ти зажуривсь?» - цокотять синички.


Диктант – усмішка.
Випрала мати сорочку, і каже малому Яшкові: « Неси, синку, повісь на сонці, хай сохне.» Вернувся Яшко в хату з сорочкою: « Чого ж ти не повісив?» - питає мати. « Не дістав до сонця», - відповів Яшко.


  Пояснювальний диктант.

Запишіть речення, поясніть постановку розділових знаків. Накресліть схеми речень.

Лисиця скаржилась одна: «І що за світ?! Скрізь ворогів стіна!» (В. Еллан) Скрипіло колесо криве: «Усяк по-своєму живе!» (П. Гришко) «Хто там?» — як музика, звучить із хати. «Бач, як міцно заснув»,— дивуються мати. (Панас Мирний) Ходить вітер і пита з болем: «Де поділо ти жита, поле?» (В. Сосюра)

VІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VІІІ. Домашнє завдання.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Пряма мова

Автор: Захарченко Тетяна Валеріївна

Дата: 30.11.2015

Номер свидетельства: 260056
