Сынып: 5-сынып. Әдебиет Сабақтың тақырыбы: Өтірік өлең Сабақтың мақсаты: Оқушылар бойындағы қабілеттерін ашып көрсетуге жағдай туғызып, олардың қиялын ұштап, өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру. Оқу нәтижесі Өлең мазмұнын талдай біледі. Сол туралы өз ойын өмірмен байланыстыра біледі. Сілтеме Оқулық 5-сынып. Сабақ түрі Сайыс сабақ Блум таксономиясы: Мұғалімнің іс-әрекеті. Оқушының іс-әрекеті. Бағалау. Білу Үй тапсырмасын пысықтау. «Қырық өтірік» ертегісі. Ертегі мазмұнын баяндау үшін топтарға тапсырма беремін.
Сұрақ қою арқылы суретті шығару.
Темірқазық деген не?
Хан халқына не айтты?
Тазша бала неше өтірік әңгіме айтты?
Есік алдында отырған жұрт не айтты?
«Сурет бойынша мазмұндау » 1-топ. Өздері салып әкелген суреттері бойынша мазмұндау.
Оқушылар 2 топқа бөлініп отырады. Оқушы жұмыстарына крийтерилер ұсынамын. 1.Суретті оқиға желісіне сай орналастырды – 1 балл 2.Эстетикалық талғамға сай безендірілген – 2 балл, 3.нақты мазмұндай білді – 3 балл. Түсіну. Хан қандай жарлық берді. Ендеше, бүгінгі біздің жаңа сабағымыз «Өтірік өлең».
Топта постер қорғау. 1-топ. Тазша мен ханды салыстырыңдар. 40 сөзіне қатысты сөздерді, мақалдарды ойлап жазыңдар.
2-топ Өтірікті құрауда тазша қандай кейіпкерлерді қолданды? (қоңыз, жәндіктер, құрал-саймандар т.с.с) Тазша неліктен өтірік айтты? Дұрыс және бұрыс дәлелдерін табыңдар.
1.Жай баяндап өтті – 1 балл 2.Эстетикалық талғамға сай безендірілген – 2 балл, 3.Өз ойын айта білді – 3 балл. Кері байланыс Тазша тек қана өзі үшін өтірік айтты ма? Ол не үшін өз басын өлімге тікті. (халықты өлімнен құтқарды. Ханды жөнге салды) Оқушы пікірлерін сұрау. Қолдану «Өтірікке бәйге» басталмақшы кімде-кім өтірік ән және өтірік өлең шығарса, сол топ алтын жұлдызға ие болады.
«Тазшаның достары» өтірік өлеңге 1)рэп ырғағында ән ойлап шығар,
2) халық әні Оқушылар ән ырғағымен орындайды.
1.Тапсырманы бір оқушы орындады -1 балл, 2. тапсырма шашыраңқы орындалды -2 балл, 3. топ ұйымшылдықпен орындады-3 балл. Жинақтау «Өтірік айту дұрыс па, бұрыс па?
«Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам» Ертегінің қандай түріне жатады? Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Қорытындылау:
Тест 1. «Қырық өтірік» ертегісі ертегінің қай жанрына жатады? а) шыншыл ә) қиял - ғажайып б) аңыз в) хайуанаттар жайлы 2. Ертегінің басты кейіпкері кім? а) Хан ә) Тазша бала б) Инелік в) Халық 3. « — Жаным - ай, жас бала көрінесің! Сенен естияр талай адамдар да айтамын деп келіп, айта алмай кеткен. Жарқыным, өлуге асығып жүрген не қылған баласың? Тілімді ал да, қайта ғой!» - кімнің сөзі? а) Хан ә) Тазша бала б) Инелік в) Халық 4. «Құрығым аласа болған шығар»,— деп, құрықтың басына... жалғадым, көрінбеді. а) қынымды ә) тебенді б) пышағымды в) қамшымды
Ынталандыру үшін бағалау. Бағалау Критериалды бағалау қорытындысы бойынша топ жұмыстарын бағалау. Бақылаушы ұстазға бағалау парағын сабақ барысының басында беру керек.