|   Мектеп           |    Павлодар қаласының №41 денешынықтыру-сауықтыру бағытындағы жалпы орта білім беру бейіндік мектебі   |  
  |   Пән   |    Қазақ тілі мен әдебиеті   |  
  |   Пән мұғалімдері   |    Ахметова Маржан Қуандыққызы   |  
  |   Күні   |    03.10.2017 жыл   |  
  |   Сынып   |    5 орыс сыныбы   |  
  |   Ұзақ мерзімді жоспар тарауы   |    2-бөлім. «Мектеп өмірі. Әдепті бала – арлы бала»   |  
  |   Сабақтың тақырыбы   |    2-сабақ. «Қожа – әдепті бала»     |  
  |   Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары   |     5.1.2.О1.Тілдік тапсырмаларды орындату арқылы Қожа жайлы мағлұматтарды толықтыру;   5.1.2.А1.Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын әңгімеге қатысу;  5.1.2.Ж1.Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру,хатжазу.   |  
  |   Сабақтың мақсаттары   |    Барлық оқушылар орындай алады:  Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, сұрақтарға дұрыс жауап береді.   |  
  |   Оқушылардың көпшілігі орындай алады:  Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, мазмұндайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді, өзара диалогке қатысады, сөздерді дұрыс қолданып, хат жазады.   |  
  |   Кейбір оқушылар орындай алады:  Шығарма жайлы тілдесе алады, қосымша мәліметтер береді. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазады.       |  
  |   Ойлау дағдыларының деңгейлері   |    Жоғары деңгей дағдылары       |  
  |   Бағалау критерийлері   |    Әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды.   |  
  |   Тілдік мақсаттар   |    Негізгі сөздер мен тіркестер  Кейіпкер-герой  Ықшам-небольшой,аккуратный,портативный  Жағымды-приятный  Туу куәлігі-свидетельство о рождении  Ес білгелі-взрослый  Қолайсыз-неудобный,неприемлемый  Табанда өзгерту-тут же менять       |  
  |   Құндылықтарды дарыту   |    Мәтін арқылы оқушыларды кішіпейілділікке тәрбиелеу.   |  
  |   Пәнаралық байланыс   |    Жаратылыстану, орыс тілі       |  
  |   Алдыңғы білім   |     «Сүйікті жазушы»       |  
  |   АКТ қолдану   |    https://www.youtube.com, интербелсенді тақта   |  
  |   Сабақтың барысы   |  
  |   Сабақтың жоспарланған кезеңдері       |    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет   |    Ресурстар   |  
  |   Сабақтың басы  2 минут                    2 минут               |    1.Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.  2.Психологиялық ахуал тудыруда «Ыстық алақан» тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.      3.Қазақстандық кәмпиттер арқылы топқа бөлу.  (Дәйектеме: ынталандыру үшін қолданылған).      1-тапсырма. (Топтық жұмыс).  «Ішке-сыртқа» стратегиясы бойынша Қожаның бойындағы қасиеттерді І топ «Ішке» бағанына жазады, басты кейіпкердің бойынан табылмайтын қасиеттерді ІІ топ «Сыртқа» бағанына жазады.  Қажеттілікті қажет ететін оқушылар үшін тірек сөздер беремін:  қызғаншақ, өзімшіл, өркөкірек, ақылды, салақ, озат, әдепті, өтірікші, ұқыпты, ойы терең, жағымпаз, сабырлы, сараң, адал, ұры, жалқау, тәртіпті.  (Дәйектеме:«Ішке-сыртқа» стратегиясын алдым,себебі басты кейіпкердің бойындағы қасиеттерді сұрыптайды).  Бағалау: бір өркешті, екі өркешті түйе арқылы бағаланады.    (Дәйектеме: Түйені алудағы себеп: фильм ауыл өмірімен байланысты болғандықтан, түйе суреті алынды)        |                                                                                                                                                        толық жауап толықтыруды    қажет етеді                           |  
  |   6 минут   |    2-тапсырма. (Жеке жұмыс).  Өткен сабақпен байланыстыру (алдыңғы тақырып – 1-сабақ «Сүйікті жазушы»)    – барлық оқушылар орындай алатын тапсырма.  Қосымша ақпаратты толтыру кестесі           |   Сүйікті жазушым   |    Сүйікті кейіпкерім   |     |        |         |          (Дәйектеме: оқушылардың өткен материалдан алған білімдерін еске түсіру, тексеру)  Дескриптор    Білім алушы: - сүйікті жазушыны анықтау;     - сүйікті кейіпкерді анықтау;       Бағалау:«Менің атым-Қожа» фильмі жаз мезгілін суреттегендіктен, жазғы табиғат көріністерімен байланыстыру мақсатында оқушылардың білімі «Бұлт, ағаш, күннің көзі» суреті арқылы бағаланады: бұлт – «3» деген баға, ағаш – «4»деген баға, күннің көзі – «5»деген баға.            |                                                                                                              |  
  |   Сабақтың ортасы  10 минут   |    3-тапсырма. (Топтық жұмыс).  «Менің атым - Қожа» фильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру, сұрақтар қою.   І топ.Фильмдегі кейіпкерлерді ата.   ІІ топ.Сенің ойыңша, Қожа қандай бала?                  Бағалау: «Қолпаштау» арқылы оқушылардың өз-өздеріне деген сенімділігі артады.        |                                                                         |  
  |   5 минут   |    4-тапсырма. (Жұптық жұмыс).  «Сен маған, мен саған»әдісі.  Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын тексеріп, жұппен талқылаңдар.          |                                                                                                                        |  
  |   Ақпарат   |    Дұрыс   |    Дұрыс емес   |  
  |   Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар.   |         |         |  
  |   Адамның атының сүйкімді болуы да – зор бақыт па деймін.   |         |         |  
  |    Біз бір класта төрт Қожа бармыз.   |          |          |  
  |   Бірақ жүре-бара құлағым үйреніп, дағдыланып кеттім.   |          |          |  
  |   «Қара Қожа» дегендерге: «Әу!» - деп жалт қарамайтын болдым.   |          |          |  
  |   Фамилиям – Қадыров ... Қадыр-менің атам.   |          |          |  
  |   (Дәйектеме: ақпараттың дұрыс, дұрыс емес екендігін анықтау үшін алынған тапсырма)       Дескриптор    Білім алушы:    - ақпараттың дұрыстығын анықтайды;  - ақпараттың дұрыс емес екендігін анықтайды.         Табиғат суреттері арқылы бағалау:  Тау – өте жақсы;  Теңіз – жақсы;  Шөл – жақсартуды қажет етеді.    (Дәйектеме: «Менің атым-Қожа» фильмі қазақ жерінің таулы, қырлы жерлерінде түсірілгендіктен, табиғат көріністері алынды)   |  
  |   Сабақтың соңы  8 минут            |    Жинақтау(Жеке жұмыс).  5-тапсырма.«РАПТ» әдісі.  Р- оқушы А-шетелдік досы П-хат Т-Қожаның - әдепті бала екендігі туралы         Берілген сурет пен тірек сөздерді қолдана отырып, шетелдік досыңызға Қожаның әдептілігі жайлы хат жазыңыз.    Тірек сөздер: әдепті, ұқыпты, ақылды, жанашыр, адал, шыншыл, сабырлы.       Дескриптор   «Асық» арқылы бағаланады.  «Асық» алшы,тәйкі,бүк  (Дәйектеме:«РАПТ» әдісі ойды жинақтау,түйіндеу үшін және бағалау парақшасы өзіндік көзқарасын таныту үшін қолайлы ).       |   Бағалау критерийі   |    Дескриптор   |         |     |   Тірек сөздер арқылы Қожаның әдептілігі жайлы хат жазу       |    Қожаның әдептілігі жайлы өз ойын толық жаза алады – алшы   |         |     |   Қожаның әдептілігі жайлы түсінік бере  алады - тәйкі   |    
          |     |   Қожаның мінез-құлқына сипаттама бере алады – бүк   |         |            |                                                                                                                                               |  
  |   Рефлексия   5 минут   |    Чемодан-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын.             |             |  
  |        Еттартқыш- алған ақпаратты өңдеймін.             |        |  
  |   Себет- керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін.   |        |  
  |   Үй тапсырмасы  2 минут   |    «Т-кестесі»тәсілін пайдалану арқылы Қожа мен Жантасқа сипаттама беру.   |          |