Білімділік: әлемге қазақтың кім екенін танытқан М. Әуезовтің халық педагогикасының білгір маманы екенін дәлелдеп, оқушының танымдық қабілетін арттыру.
Дамытушылық: шығарманы оқуға деген қызығушылығын арттыру; өз беттерінше қорытынды жасай білу; зерттеу әдісіне негізделген тапсырмалар айналасында іздене білу дағдыларын дамыту; шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: ұлы Абай Қазақ халқының салт – дәстүрін өз ортасында дәріптеп, құрметтегендігін бүгінгі ұрпаққа өнеге ету, үйрету.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«М.Әуезов «Абай жолы» - тәрбие көзі.»
М.Әуезов «Абай жолы» - тәрбие көзі.
М.М. Мырзалиева
қазақ тілі және әдебиеті
пәнінің мұғалімі
№ 28 орта мектебі
Астана қ.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: әлемге қазақтың кім екенін танытқан М. Әуезовтің халық педагогикасының білгір маманы екенін дәлелдеп, оқушының танымдық қабілетін арттыру.
Дамытушылық: шығарманы оқуға деген қызығушылығын арттыру; өз беттерінше қорытынды жасай білу; зерттеу әдісіне негізделген тапсырмалар айналасында іздене білу дағдыларын дамыту; шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: ұлы Абай Қазақ халқының салт – дәстүрін өз ортасында дәріптеп, құрметтегендігін бүгінгі ұрпаққа өнеге ету, үйрету.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: проблемалық жағдай туғызу, сыр, ой толғау, сұрақ – жауап, әңгімелеу, көркем мәтінмен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: тарих, саз өнері.
Сабақтың көрнекілігі: кітап көрмесі, слайдтар, суреттер.
Техникалық құралдар: интерактивтік тақта.
Сабақтың эпиграфы: «Мен Әуезовтің «Абай жолын» ашып қараған сайын, ішінен бір жаңалық тапқандай боламын» Ғ. Мүсірепов.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеу.
ІІ. Үй жұмысын тексеру
Ой шақыру. Мұхтар Әуезов шығармашылығы мен өмірі туралы көңілге тоқығандарын және білімдерін байқау мақсатында төмендегі сызба арқылы жауап берулерін сұрау. (Ой шақыру)
Мұхтар
жазушы педагог
зерттеуші қоғам қайраткері
фольклортанушы аудармашы
драматург ғұлама ғалым
Абайтанушы
ІІІ. Жаңа сабақ «Абай жолы» - тәрбие көзі.
1 . Романда бала тәрбиесіне байланысты салт – дәстүрлер жөнінде әңгімелеу, оқушылардың білгендерін, байқағандарын айтып беру.
2. Ұлжанның және Зеренің сөзін оқып, оның тәрбиелік мәнін өз ойымен жеткізу.
Ұлжанның сөзі:
Баласы атқа қонып, жүруге ыңғайланып тізесін қымтай бергенде, Ұлжан өзінің үлкен ақ саусақтарын жирен аттың жалына салды. Бір нәрсе айтатын сияқты. Абай осыны аңғарып, анасының жүзіне қарағанда, Ұлжан бұған біраз көз салып тұрып:
Балам, үлкендер бірде тату, бірде араз бола береді. Бөжекеңді көрген жерде сәлеміңді түзу бер. Бір кезде жақсы жақының еді. Кім тентек, кім мақұл? Қайдан білдің? Әкең дұшпан десе, сен әділ бол!
Жамандыққа кім табылмайды дейсің, жанашырдан айырылма!.. – деді.
Зеренің сөзі:
Зере Абайдың кітапқа берген ықыласын байқап, бір күні кешке:
Қарағым, осының ақыл. Ішкен менен жегенге мәз болып, мойны – басы былқылдап, ақылдан да, өнерден де кеңде боп жүрген бай баласы аз ба? Осы ала қазағыңнан айырылма! Ұқсама аналарға!.. – деген.
Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей
Шығармадағы аталған салт – дәстүрлерді атап шығу.
ІІ деңгей
Романдағы мақал – мәтелдерді, нақыл, қанатты сөздерді атап шығу.
ІІІ деңгей (шығармашылық деңгей).
Ұлы бабаларымыз Абай мен Мұхтарға өз ойларын хат арқылы жеткізу.
Сабақты қорытындылау. Ой түйіндеу.
Бүгінгі өтілген сабақтан өзіңе қандай ой түйдің? Қандай мағлұмат алдың? деген сұрақтар қойылып, оқушы жауабы тыңдалады.
ІV. Білімді бағалау.
V. Үй тапсырмасы: «Отбасында дәріптелетін салт - дәстүрлер»