қазақ тілі мен әдебиетіне арналған сабақ жоспары 6сынып
Просмотр содержимого документа
«Күз – береке бастауы»
Күні: 08.04.2022 |
Сабақтың тақырыбы: Күз – береке бастауы. 1сабақ. |
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа! Абай Құнанбайұлы. Табиғат лирикасы. «Жазғытұры», «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдері |
Мұғалімнің аты-жөні: Садықова Ә.С. |
Сынып: 6а,б | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың мақсаты: 6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау. 6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу. *Ойлау қабілеттерін дамыту. |
Сабақ нәтижесі: Барлығы: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды. Көбісі: тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды. Кейбіреуі: тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолданады, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізеді. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті (тапсырмалар) | Критерийлер | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс-тар |
Психология-лық ахуал (2 мин) | Өлең жолдары | Оқушылар өз пікірлерін жеткізеді. | Қолпаштау | Өлең жолдары |
Қайталау (8 мин) | Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. | Критерийлер Сұрақтарға жауап береді. | Оқушылар белсенді қатысады. | | |
Тұжырымдау (2-3 мин) | Сурет бойынша тақырыпты болжайды. Сөздерді аударып, тақырыпты ашады. Ақпаратпен танысу. | Оқушылар мақсат пен критериялармен танысады. | Қолпаштау | |
Жаңа тақырыпты меңгеру (23 мин) | Сөздік. /Жаңа сөздер/ Ережені қайталау. Теңеу, эпитет сөздер. | 1. Жаңа сөздермен танысу. 2. Ережені қайталау, талдау. | Оқушылар тапсырмаларды орындайды. | Критерия-лар бойынша | Сөздік |
Сергіту сәті (2 мин) | Орнымыздан тұрайық, Қанатты кең жаяйық. Қарлығашқа ұқсайық, Көбелекті жасайық, Гүлге барып қонайық, Құстар болып қалықтап, Орнымызды табайық. | | |
Оқылым. 1тапсырма, 136бет. | Өлеңді мұқият оқу. | Топтық жұмыс | | Оқулық Дәптер |
Айтылым. 136бет 2тапсырма | Өлеңдегі күздің белгілерін анықтау. Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану. |
* Тапсырма. Жазылым. | Күз- сөзін талдау. | Жеке жұмыс |
Білімдерін жеке тексеру (7 мин) | 1. Ақиқат, жалған ақпаратты анықта. 5б. 2. Сұрақтарға жауап бер. 3б. 3. Сөйлемдерді құрастыр. 2б. | Тапсырмаларды орындау. | Тапсырманы өзбетінше орындайды. | ҚБ. 10балл | Карточка |
Рефлексия (2 мин) | Мұғалім сұрақ қояды: Нені білдің? Не түсіндің? Нені қолдандың? | Сұрақтарға жауап беру. | Өз ойларын айтады. Нені білдім? Не түсіндім? Нені қолдандым? | | |
Үй жұмысы (1 минут) | Үй жұмысын түсіндіреді. | Жаңа сөздерді, ережені жаттау, 136бет-1тап- өлеңді мәнерлеп оқу. | Мұқият тыңдайды, күнделікке жазады. | | Күнделік |
*1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
№ | Ақпарат | ақиқат | жалған |
1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді. | | |
2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады. | | |
3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді. | | |
4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | | |
5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады. | | |
2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
Сұрақтар | Жауап |
Күзде табиғат қандай болады? | |
Адамдардың көңіл күйі қандай? | |
Құстар қайтеді? | |
3 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,
мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.
*1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
№ | Ақпарат | ақиқат | жалған |
1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді. | | |
2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады. | | |
3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді. | | |
4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | | |
5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады. | | |
2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
Сұрақтар | Жауап |
Күзде табиғат қандай болады? | |
Адамдардың көңіл күйі қандай? | |
Құстар қайтеді? | |
3 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,
мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.
*1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
№ | Ақпарат | ақиқат | жалған |
1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді. | | |
2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады. | | |
3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді. | | |
4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | | |
5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады. | | |
2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
Сұрақтар | Жауап |
Күзде табиғат қандай болады? | |
Адамдардың көңіл күйі қандай? | |
Құстар қайтеді? | |
3 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,
мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.