Просмотр содержимого документа
«Дара және күрделі сан есімдер»
Сабақ тақырыбы: Дара және күрделі сан есім. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дара және күрделі сан есім туралы түсінік беру. Міндеттері: 1. Білімділік: Сан есімнен алған білім дағдыларын кеңейту, сан есімнің құрамдық түрлерін меңгерту, мәтіннен дара, күрделі сан есімдерді таба білуге үйрету; 2. Дамытушылық : Оқушылардың тілін және ойлау қабілетін дамыту, талдай білу дағдыларын қалыптастыру; 3. Тәрбиелік : Балаларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, ынтымақтастыққа, тіл тазалығын сақтауға тәрбиелеу. Көрнекілігі: , цифрлар, нақыл сөздер, слайд. Әдіс-тәсілдер: СТО стратегиялары Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, дүниетану, математика, әдебиеттік оқу. Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту , ойын сабақСабақтың барысы: 1. Қызығушылықты ояту. (Слайд 1,2) а)Қазақ тілім-өз тілім, ана тілім. Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені, Болашағым, бақытым, дара тілім!
– Кемеңгер ғұлама ақын-жазушылармыздың тілі, туған тіліміз-қазақ тілі сабағын бастаймыз.
ә)-Балалар алдымызда қандай мереке келе жатыр?
-Бүгінгі сабағымыз «Наурыз» мерекесіне байланысты болмақ.
-Наурыз мейрамы жайлы не білеміз?
-Сабақта ұлттық ойындардан сайыс өткіземіз,сондықтан топтарға бөлініп алайық.
1-топ «» Слайд №3
2-топ «»
3-топ «» 2. Үй жұмысын пысықтау. «Жұптасып» тексеру арқылы үй жұмысын тексеру. 3.«Ой қозғау» стратегиясы. «Бәйге» ойыны /дұрыс жауап берген топ бір белгі алады/ Әр топ соз таптарына түсінік береді.Топтан 1 спикер шығып қорғайды. 1 топ- «Зат есім» Слайд № 4
2 топ- «Сын есім»
3 топ- «Етістік» Бірлесіп «Сан есім» туралы білгендерін айтады.
4. Мағынаны ашу. «Болжау» стратегиясы Мұғалім: (слайд 5) Ø Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру барысында «Болжау стратегиясын» қолдану. Ең бірінші терме диктант өткізу, содан кейін сан есімдердің жазылуына назар аударту, балаларды өздері ережені айта білуге бағыт жасап отыру. Терме диктант. Сөйлем ішінен сан есімдерді теріп жазыңдар.Ø Күн жүйесінде тоғыз ғаламшар бар.Жер үшінші ғаламшар.Күн жүйесіндегі ең жолы қысқа – Меркурий.Ол сексен сегіз тәулікте бір айналып шығады.
(Сан есімдерді жазып айырмашылығын дәлелдейді. Слайд №6) – Сан есім қалай жазылады? Дара сан есім және күрделі сан есім екенін қалай білдіңдер? Ережені айтып көріңдерші.
6. Көп нүктенің орнына керекті сан есімді жазыңдар
. . . рет өлшеп, . . . рет кес.
а) бір, бес ә) жеті, бір б) бір, көп
9.Үйге тапсырма
10. Бағалау
Жұмбақ шешу.(слайд 12).Ø Бір алаша төселген, 2. Басы да екеу, Екі ауылды жалғайды. Аяғы да екеу. (Қайшы) Өмірінде еш адам 3.Он-он бесі жиылды, Оны жинай алмайды. (Жол) Бір белдікпен буылды. (Сыпыртқы) 4. Бір үйім бар ақ тас, 6. Үй ішінде Есігін ешкім таппас. (Жұмыртқа) Отыз екі батыр 5. Үш-төрт қана тісі бар, Кіргендерді Шөп көтерер күші бар. (Айыр) Отап турап жатыр (Тіс)