Құндылық: дұрыс әрекет
Қасиеттер: ақпейілділік, қайырымдылық, жомарттық.
Мұғалiм: Есенова Д.Д Сынып: 1
Сабақтың мақсаты: оқушыларға көмек, көмектесу туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.
Міндеттері:
Білімділік: оқушыларға көмек, көмектесу ұғымдарының мәнін ұғындыру арқылы ақпейілділік қасиеті туралы түсінік беру;
Дамытушылық: оқушыларды айналасындағыларға жанашырлыққа үйрете отырып, қайырымдылық қасиетін дамыту;
Тәрбиелік: оқушыларды ақпейілділікке, қайырымдылыққа, жомарттыққа тәрбиелеу; Ресурстар
Оқулық, дәптер, қанатты сөз, сюжетті суреттер
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, «Өзін-өзі тану» сабағының ережесін «5Т» қайталау.
2.Оқулықпен жұмыс
№13-сабақ, 60 – беттегі Василий Сухомлинскийдің «Жай бір адам» әңгімесін үйдегі үлкендердің көмегімен оқып, танысып келу.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Балаларға көмегің тиген жағдайда қандай сезімге бөленесіздер? Неліктен?
-Өзгелер сізге көмектескенде не сезінесіздер? Оқулық
3.Дәйексөз
«Қайырымды іс жаса, қайылы болар әр ісің» Халық нақылы
Талқылауға арналған сұрақтар:
Айналасындағыларға қалай қуаныш сыйлауға болады деп ойлайсыздар?
Әрқашан риясызжақсыық жасайтын адамның бойында қандай қасиеттер болады?
Түйіндеме.
Адамда әрқашан көмек беруге әзі тұру керек.
Дұрыс, ізгі ой – ниеттен туындаған барлық іс дұыс болып, басқаларға және өзіңе қуаныш әкеледі.
Жасаған ісіңді, көмегіңді ақысыз, қайтарымсыз жасау дұрыс әрекет болады.
Көмекті оймен, сөзбен, іспен жасауға болады.
Өзгелерге жақсылық жасау арқылы біз ең алдымен өзімізге көмектесеміз. Оқулық
4.Әңгімелеу
Аю мен тышқан (латын ертегісі)
Бір тышқан аңдаусызда аюдың апанына тап болып қалады. Одан адасып жүріп,аюдың құлағына кіріп кетеді. Аю шошып оянып, құлағын баса қояды.
-Менің құлағым- сенің інің деп пе едің?-деп ақырады. –Өзіңді жақсылап сабайын ба?
-Сабамашы. Менде бір керегіңе жарармын.
-Бармақтай болып, не керегіме жарармын дерсің-деп күледі аю. Дегенмен босатып жібереді. Күндердің бір күнінде аңшылар аюды ормандағы үлкен ағаштың діңіне арқанмен байлап кетеді. Аю көмек сұрап айқайлайды. Тышқан өтіп бара жатып, дауысты естіп барады. Ол аюды көреді. Сосын аюға жақындап, арқанды кеміріп, үзе бастайды. Арқан үзіліп, аю бостандыққа шығады. Аю мен тышқан дос болып кетеді.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Аю мен тышқанның бойынан қандай қасиеттерді көруге болады?
-Қайырымдылық, жақсылық жасау деген не?
-Күнделікті өмірде өздеріңнің қайырымдылық, жақсылық жасаған кездерің болды ма?
-Адамға шыншыл болу қиын ба?
5.Шығармашылық жұмыс
1 - тапсырма: Өздеріңе басқалардың көмектескендерін естеріңе түсіріп, әңгімелеп беіңдер.
2 – тапсырма: Жағдаятты оқып, өз көзқарасыңа сәйкес келетін жауапты таңдап алып, дәлелдеп беріңдер.
Сенің сыныптасың математикадан үй тапсырмасын орындамай келді. Сенен көшіріп алу үшін дәптеріңді сұрады.
Сенің әрекетің?
А) Дәптерімді бермеймін.
Ә) Дәптерімді беремін.
Б) Дәптерімді бермеймін, бірақ есептің шығарылу жолын түсіндіріп беруге ұсыныс жасаймын.
3 – тапсырма: Оқулықтың 62 – 63 бб суреттердегі кейіпкерлерге сипаттама беріп, осы қасиеттеріне сәйкес «Әрқашан көмекке әзірмін» тақырыбына шағын қойылым дайындап, сахналаңдар.
1.Ақылды бала.
2.Елгезек бала.
3.Пысық бала.
4.Мейірімді бала.
5.Жомарт бала.
Дәптермен жұмыс.
Оқушы дәптеріндегі 1 – 2 тапсырмаларды бояп, әңгімелеу. Оқулық, сюжетті сурттер
6.Топпен ән айту
«Мен Үлгілі баламын»
Сөзі: Айтжан Байғожаев Өлеңі: Әшір Молдағайынов
Мен үлгілі баламын,
Үлкен тілін аламын.
Ерте тұрып төсектен,
Малға шөп те саламын.
Су да алып келемін,
Қаздарға жем беремін.
Дүкенге әжем жұмсаса
Әкеп берем керегін. Үнтаспа
7.Бірге оқимыз
№14-сабақ, 63 – беттегі Василий Сухомлинскийдің «Көбелек жарақаттанбасын деп.» әңгімесін үйдегі үлкендердің көмегімен оқып, танысып келу.