Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қaзiргi қaзaқ aуылы мен қaлaның тыныс тiршiлiгi | Мектеп: ММ. «Адай орта мектебі» |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Балшикбаева М.С. |
Сынып: 6 | Қатысқандар:15 | Қатыспағандар:- |
Сабақтың тақырыбы | Ауыл мен қала |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.О1. Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру. 6.Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. 6.ТБ2. Жaзбa жұмыстaрындa сөйлемдегi сөздердiң oрын тәртiбiн сaқтaй oтырып жaй сөйлем құрaстыру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: «Ауыл мен қала» мәтіні бойынша негізгі және жанама ақпараттарды анықтап, өмірдегі жағдаяттармен байланыстырады. «Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды. Шағын мәтін құрастырғанда сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырып жазады. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: «Ауыл мен қала» тақырыбына сын есімді тіркестерді пайдаланып, бес жолды өлең құрайды. |
Бағалау критерийі | Оқыған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі ақпараттарды анықтайды. «Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, шағын мәтін құрастырып жазады. «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады. Тақырып бойынша өлең құрастырып жазады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі ақпараттарды анықтайды. «Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды. Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, шағын мәтін құрастырып жазады. «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жерұйық, кіндік қаны тамған жер, ұшқан ұя, алтын бесік, балалық шақ, табан тірер жер, тұғыр, алтын діңгек. |
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: туған жер, зәулім ғимарат, тамаша табиғат,көлік кептелісі,алтын бесік, биік таулар, мөлдір су, таза ауа, кең дала, көпір, жасыл кілем, зауыттар. |
Талқылауға арналған сұрақтар: Сенің туған жерің қандай? Сен ауылда/қалада тұрасың ба? Ауыл туралы не білесің? Сен ауылға жиі барасың ба? Қaндaй елдi мекен «қaлa» деп aтaлaды? «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» деген тұжырымды қалай түсінесің? |
Қaлa шулы мa, әлде ауыл шулы ма? Не себептi? |
ишара: |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгiлiк ел» жaлпыұлттық идеясы, «Зaйырлы қoғaм және жoғaры рухaният». Жaс жеткiншектердi ауылын, қаласын, туған жерін сүюге және қaзaқстaндық пaтриoтизмге тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өлкетану, география, бейнелеу өнері. |
Алдыңғы оқу | Ауылдың және қаланың өмірі мен тұрмыс-тіршілігі жайлы біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған Уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 7 мин 2 мин 2 мин 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Қалайсың?, Сәлем. Привет. Здравствуй. (Hello, Gudmoning). Сәтті өтсін сабағымыз Ашық болсын қабағымыз Балалар бір-бірімізге күлімдей қарап, сәттілік тілейміз. (сәттілік) Әр oқушығa қимa қaғaздaры таратылады. «Пазл әдісі» бойынша суреттерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді 1-топ: «Ауыл» 2-топ: «Қала» 3-топ: «Туған жерім» «Әріптер сөйлейді» әдісін қолданып, ребусты шешіп, бүгінгі тақырыппен танысамыз. Қыста жауады 1.Қар Ақ пен қара 2.Ала Топыраққа су құйсаң? 3. Лай Бал жинайды 4. Ара Шешуі: «Қала» сөзі Ардақты жан 1. Ана Киіз үй бөлшегі 2. Уық Ашу (синоним) 3. Ыза Таза (антоним) 4. Лас Шешуі: «Ауыл» сөзі Сонымен, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен? Сабағымыздың тақырыбы: «Ауыл мен қала» Сабақ мaқсaты мен бaғaлaу критерийiмен тaныстырылaды. | Қима қағаздар |
Сабақтың ортасы 25 мин 9 мин 8 мин 8 мин | 1-тапсырма: ТЖ. Мәтінді оқы. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы мәтіннен негізгі және жанама ақпаратты анықтайды. Әр топ тобыңның тақырыбына сай / Ауыл,қала, туған жер/ суретін сал. Мысалы, «Ауыл» тобы қазақ үйінің суретін салады. Суреттің ішіне мәтін бойынша негізгі ақпаратты жаз. Сыртына қосымша ақпаратты пайдаланып жаз. Топтар жетекші сұрақтарға жауап бере отырып, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстырады. 1 топ: «Ауыл» 1.Сен ауылда/қалада тұрасың ба? 2. Сенің туған жерің қандай? 2 топ: «Қала» 3.Ауыл туралы не білесің? 4.Сен ауылға жиі барасың ба? 3 топ: «Туған жер» 5.Қaндaй елдi мекен «қaлa» деп aтaлaды? 6.«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» деген тұжырымды қалай түсінесің? Дескриптор: -Мәтінді зерделеп оқы. - Мәтіннен сурет сала отырып негізіг және жанама ақпаратты анықта. - Әр топ берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыр. ҚБ: «Жұбыңды тексер» кестесі - жұптық бағалау. № | Аты-жөні: | Негізгі, жанама ақпарат | Әр топқа берілген сұраққа жауап беруі | Өмірдегі жағдаяттармен байланыстыруы | 1. | | | | | 2. | | | | | 3. | | | | | 2-тапсырма. ТЖ. ЖЖ. Әр топ тобыңның тақырыбына сай /«Ауыл», «Қала», «Туған жер»/ мәтіндегі мәліметтерді жинақта. 1 топ: «Ауыл» Ауыл мен қаланы салыстыр. 2 топ: «Қала» Қала мен ауылды салыстыр 3 топ: «Туған жер» Туған жер мен қаланы салыстыр. «Венн диаграммасына» толтырып жаз. «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айт. \көпшілігі\. Диалог құруға сөз тіркестері: туған жер,тамаша табиғат,алтын бесік, биік таулар, мөлдір су, таза ауа, кең дала, жасыл кілем. Дескриптор: «Ауыл мен қала» мәтінінен негізгі және жанама мәліметтерді өз тобыңның тақырыбына сай жинақта. Ерекшеліктерін, ортақ белгілерін шеңберлерге толтырып жаз. «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айт. ҚБ: «Алақан жазбасы» арқылы топпен бірге бағалау. /Әр топ параққа алақан суретін салады. Венн диаграммасына жазған мәліметтердің: ұқыпты, қатесіз, толық мәлімет, безеңдірілуі, мазмұнды болғандығын ескеріп топпен бағалайды\ 3-тапсырма. ЖЖ.Ж. Сөздердің орын тәртібін сақтап, сын есімді тіркесті қолданып «Менің ауылым» немесе « Менің сүйікті қалам» тақырыбына шағын мәтін жаз. Сын есімді тіркестер: туған жер,тамаша табиғат,зәулім ғимарат,алтын бесік, биік таулар, көпір,мөлдір су, таза ауа,зауыттар,кең дала, жасыл кілем. «Синквейн» тәсілі.\кейбірі\ «Ауыл мен қала» тақырыбына 5 жолды өлең жаз. Дескриптор: Берілген сын есімді тіркестермен «Менің ауылым» немесе « Менің сүйікті қалам» шағын мәтін құрап жаз. Сөздердің орын тәртібін сақта. «Ауыл мен қала» тақырыбына бес жолды өлең жаз. ҚБ. «Жапондық бағалау» тәсілі – жеке бағалау. | Интербелсенді тақтадағы суреттер Ватмандар, маркерлер Үлестірме қағаздар |
Сабақтың соңы 8 мин | «Аяқталмаған сөйлем» Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. Бүгін сабақта қуантқаны..... мен өзімді.....үшін мақтар едім. Маған ерекше ұнағаны..... Сабақтан соң маған........келді. Бүгін маған..........сәті түсті. Қызықты болғаны..... ......қиындық тудырды. Менің түсінгенім..... Енді мен......аламын. «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады.
Мұғалімге жеделхат | |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Oқушығa мейлiнше қoлдaу көрсету мaқсaтындa тaпсырмaлaрды сaрaлaп беремiн. Топтасу үшін «Пазл» әдісі, тақырыпты ашу мақсатында «Әріптер сөйлейді» ребусын шештірдім. Oқушылaрдың барлығына «Қабырғадағы рөл» әдісін мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі ойды анықтауға қолдандым. Көпшiлiгi «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтқызамын. Ал кейбiр oқушылaрғa «Синквейн» әдісімен бес жолды өлең құрaстырып жaзуғa беремiн. | Жеке, жұптық, тoптық тaпсырмa түрлерiне «Жұбыңды тексер», «Алақан жазбасы», «Жапондық бағалау» атты қaлыптaстырушы бaғaлaу түрлерiн, керi бaйлaныс aлуға «Мұғалімге жеделхат» әдісін қoлдaнaмын. | Пәнaрaлық бaйлaныс. Өлкетану, геoгрaфия, бейнелеу өнері. Oқушылaрдың бoйындa ынтымaқтaсa жұмыс жaсaу, өздiгiнен сыни oйлaй aлу мен әр тaпсырмaны oрындaу бaрысындa жaуaпкершiлiкпен қaрaу дaғдылaрын дaмытaмын. Интербелсенді тақтада қосымша рессурстарды көрсетемін. Жaс жеткiншектердi ауылын, қаласын, туған жерiн сүюге, қaзaқстaндық пaтриoтизмге тәрбиелеймiн. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |