kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дүниетану пәнінен ашық сабақ қала мен ауыл арасындағы байланыс туралы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар?»

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:

Пән: Дүниетану №14 сабақ

Ортақ тақырып: Сәулет өнері Бөлімше: Туризм

Күні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырып:

Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар?

Оқыту мақсаты

3.1.3.2 қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру.

Сабақтың мақсаттары

(Күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

– «экономика» сөзінің мағынасын түсіндіреді;


  • адамдардың материалдық қажеттіліктерін атайды.

Көптеген оқушылар:

  • қаланың тұрғындары және ауылдың тұрғындары немен айналысатынын ажыратады;

  • қала және ауыл тұрғындарының мамандықтарын, кәсіптерін атайды;

  • өзінің пікірін дәлелдейді.

Көптеген оқушылар:

  • тұрғылықты жерінде экономиканың қандай салалары дамығанын зерттейді;

  • облыста қандай өнеркәсіп орындары барын біледі;

  • өзінің қаласында (ауылында) қандай өнім өндірілетінін біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар мысалдарды келтіре отырып, қала мен ауыл арасындағы байланыстарды көрсетеді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қажеттіліктер, экономика, экономиканың салалары: өнеркәсіп, ауылшаруашылығы, көлік, сауда-саттық.

Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер Ауыл қаласыз, ал қала ауылсыз өмір сүрмейді. Талқыланатын мәселелер:

  • адамдардың қандай қажеттіліктерін білесің?

  • экономика дегеніміз не?

  • қала мен ауыл қандай тауарлармен алмасады?

Жазылым:

Ата-аналарының мамандықтарын және олар экономиканың қай саласында жұмыс істейтіндерін жазу.

Алдыңғы білімдер

Менің туған ауылым. Менің туған қалам. Қала және ауыл.

Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ой қозғау

Мұғалім: – Балалар! Әрбір адамның, ол үлкен болсын, кіші болсын, өз қажеттіліктері

болады. Қажеттілік деген сөз нені білдіреді? Қажеттілік дегеніміз – адамның онсыз өмір сүре алмайтын керек нәрсесі және қалаған барлық нәрсесі.

Аса қажетті, онсыз өмір сүре алмайтын ең басты қажеттіліктерді атаңдар.

Оқушылар: Су, ауа, киім, тамақ, баспана.





Мұғалім жауаптарды тақтаға жазады.

Су мен ауа – табиғаттың бізге берген сыйы. Ал қалғандарын қайдан алуға болады? Оларды қолмен жасау, өсіру және өндіру керек.

Балалар, «экономика» сөзін естігендерің бар ма? Қандай мағынаны білдіретінін білесіңдер ме?

Экономика дегеніміз – бұл адамдардың шаруашылық қызметі. Адамдар шаруашылық қызметпен айналыса отырып, тауарларды өндіреді. Тауар дегеніміз – сатуға арналған

өнімдер. Тауарларды көзбен көруге, қолмен ұстауға болады. Мысалы, велосипед, ойыншық, ұялы телефон. Басқа мысалдарды да келтіріңдер.

Сонымен қатар адамдар қызметті де қажет етеді. Қызметтер біздің өмірімізді жақсарта түседі. Мысалы, шаштаразда ештеңені сатпайды, онда біздің шашымызды қияды, оны жуып, неше түрлі шаш үлгілерін жасайды. Сондай-ақ, қызметтерді мұғалімдер, дәрігерлер, әртістер және басқа да көптеген мамандық иелері көрсетеді. Олар тауарды немесе затты өндіріп шығармайды, бірақ олардың еңбектері адамдарға үлкен пайдасын тигізеді. Осылайша экономикамен күнделікті кездесіп отырамыз. Мысалы, автобусқа мінесіңдер, нан сатып аласыңдар, телефон арқылы қоңырау соғасыңдар, мектепте оқисыңдар. Демек, экономика әрдайым біздің жанымызда.

Кейбір тауарлар қалада, ал кейбір тауарлар ауылда өндіріледі. Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар екенін бүгін білетін боламыз.

(Ұ, Ж) Сабақтың тақырыбын өз бетімізше анықтап көрейік.

Оқушылар сабақтың тақырыбын «Қала мен ауыл арасындағы байланыс қандай?» деп анықтайды және «қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар екенін білетін боламыз» деп сабақтың мақсатын атайды.

Венн диагрммасын құрыңдар


Мұғалім: Бүгін біз экономиканың қандай салалары бар екенін анықтайтын боламыз. Электронды қосымшадан «Қала мен ауыл арасындағы байланыс қандай?» бейнематериалын көру (тапсырмаға дейін).

Оқулықтағы «Экономиканың салалары» сызбасымен жұмыс жасаймыз.

Тақта



Таулар суреті (велосипед,

ойыншық, телефон)


Дәптер











талқылаңдар. Олардың мамандықтарын, кәсіптерін атаңдар.

Электронды қосымшадағы 1 тапсырманы орындаймыз: Кім қандай салада жұмыс істейді? Тінтуірдің көмегімен қажетті салаға апарыңдар.

Мұғалім: «Ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды» деген сөзбен келісесіңдер ме? Мысал келтіре отырып, сөйлемдегі айтылған ойдың дұрыстығын дәлелдеңдер. Жауапты сызба бойынша құрастырыңдар (ПДМН-формуласы):

  • мен санаймын …

  • себебі …

  • мысалы…

  • сол себептен …

(Ж) Оқушылар екі-екіден отырып, тапсырманы орындайды. Жауаптың үлгісі:

  • мен ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды деп санаймын;

  • себебі қала мен ауыл бір-бірімен өте тығыз байланысты;

  • Мысалы: қаланың тұрғындарына ауылда өндірілетін азық-түліктер: ет, сүт, көгөністер, жемістер қажет. Ал ауыл тұрғындарына қалада өндірілетін жиһаз, техника, киім, құрылыс материалдары және тағы басқа көптеген заттар керек.

  • сол себептен ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды.

Тапсырма орындаймыз: жүк артып алған фургондар қайда кетіп барады: ауылға ма, қалаға ма?


Рефлексия

Тапсырма: Елестетіп көр, сен – кәсіпкерсің. Көгөніс консерві зауытын ашқың келеді. Осыған қажетті шикізаттар мен жабдықтарды қайдан аласың?

ҚБ «Бағдаршам» стратегиясы. Бағдаршамның бір түсін таңда және жанындағы мәтінді толтыр.

Сабақ барысында не көңіліңнен шыққан жоқ?

Сабақ барысында не түсініксіз болды?

Сабақ барысында не ұнады? Қандай тапсырманы жақсы орындадың?

Дәптер

Үй тапсырмасы

Ғаламтор ресурстары мен қосымша әдебиеттердің көмегіне жүгініп және үлкендерден сұрастыру арқылы мына сұрақтарға жауап іздеңдер:

  • сенің тұрғылықты жеріңде экономиканың қандай салалары дамыған?

  • сенің облысыңда қандай өнеркәсіп орындары бар?

  • сенің ауылыңда (қалаңда) не өндіріледі?

Үйдегі үлкендерден олар экономиканың қандай салаларында жұмыс істейтінін сұра. Дәптерге жаз.












талқылаңдар. Олардың мамандықтарын, кәсіптерін атаңдар.

Электронды қосымшадағы 1 тапсырманы орындаймыз: Кім қандай салада жұмыс істейді? Тінтуірдің көмегімен қажетті салаға апарыңдар.

Мұғалім: «Ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды» деген сөзбен келісесіңдер ме? Мысал келтіре отырып, сөйлемдегі айтылған ойдың дұрыстығын дәлелдеңдер. Жауапты сызба бойынша құрастырыңдар (ПДМН-формуласы):

  • мен санаймын …

  • себебі …

  • мысалы…

  • сол себептен …

(Ж) Оқушылар екі-екіден отырып, тапсырманы орындайды. Жауаптың үлгісі:

  • мен ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды деп санаймын;

  • себебі қала мен ауыл бір-бірімен өте тығыз байланысты;

  • Мысалы: қаланың тұрғындарына ауылда өндірілетін азық-түліктер: ет, сүт, көгөністер, жемістер қажет. Ал ауыл тұрғындарына қалада өндірілетін жиһаз, техника, киім, құрылыс материалдары және тағы басқа көптеген заттар керек.

  • сол себептен ауыл қаласыз, қала ауылсыз өмір сүре алмайды.

Тапсырма орындаймыз: жүк артып алған фургондар қайда кетіп барады: ауылға ма, қалаға ма?


Дәптер














Рефлексия

Тапсырма: Елестетіп көр, сен – кәсіпкерсің. Көгөніс консерві зауытын ашқың келеді. Осыған қажетті шикізаттар мен жабдықтарды қайдан аласың?

ҚБ «Бағдаршам» стратегиясы. Бағдаршамның бір түсін таңда және жанындағы мәтінді толтыр.

Сабақ барысында не көңіліңнен шыққан жоқ?

Сабақ барысында не түсініксіз болды?

Сабақ барысында не ұнады? Қандай тапсырманы жақсы орындадың?

Дәптер

Үй тапсырмасы

Ғаламтор ресурстары мен қосымша әдебиеттердің көмегіне жүгініп және үлкендерден сұрастыру арқылы мына сұрақтарға жауап іздеңдер:

  • сенің тұрғылықты жеріңде экономиканың қандай салалары дамыған?

  • сенің облысыңда қандай өнеркәсіп орындары бар?

  • сенің ауылыңда (қалаңда) не өндіріледі?

Үйдегі үлкендерден олар экономиканың қандай салаларында жұмыс істейтінін сұра. Дәптерге жаз.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар?

Автор: Чурчутпаева Айгерим Алканбековна

Дата: 23.12.2019

Номер свидетельства: 533342
