Мерзімі: 6.02.2017 Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 5 «В» Тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар және оның түрлері Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушылардың дауыссыз дыбыстар туралы білімдерін кеңейту, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту. 2. Дамытушылық: Дауысты дыбыстардың түрлерін ажырата алу дағдыларын арттыру, тапсырмалар беру арқылы ойлау қабілеттерін және де фонетикалық талдау қабілеттерін арттыру. 3.Тәрбиелік: Адамггершілікке, сауыттылыққа, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ Сабақтың типі:аралас сабақ, сайыс сабкақ Сабақтың әдісі: Джигсо, зуылдақ, ыстық картошка және т.б Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты слайд, тірек сызбалар,перфокарталар доп Сабақтың барысы Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық «Шаттық шеңберін» құру Топқа бөлу Үй жұмысын тексеру. Өткен тақырыптарды пысықтау Мақсат қою Жаңа сабақ. Білімдерін тексеру. Жаттығу жұмыстары Бекіту Сабақты қорыту.
Өткен тақырыптарды және үй жұмысын пысықтауға арналған сұрақтар
1.Фонетика дегеніміз не?
2.Қазақ тілі алфавитіндегі әріптер саны нешеу?
3.Дыбыстар нешеге бөлінеді?
4.Дауысты дыбыстар дегеніміз?
5.Дауысты дыбыстардың бөлінуі
Дауысты дыбыстардың жазылуы
- Ашық дауыстылардың жазылуы
- Қысаң дауыстылардың жазылуы
Фонетикалық екі ұғым
Бір - бірімен сыбайлас,
Бірі – айтылады да естіледі,
Екіншісі – жазылады да көрінеді.
Өз құрамында үш буын, жеті әріп бар,
Жалпы қарауындағы әріптері
Құрамындағыдан алты есе көп
Бір ағашта отыз жеті алма,
Оны алып жемек болсаң,
Он шақтысы тамағыңнан еркін өтіп кетеді
Қалғандары қақтығып барып өтеді
р, л, й, у,
м, н, ң
Б, в, г, ғ,
д, ж, з, һ
п, ф, к, қ, т,
с, ш, щ, х, ц, ч
Адам ата-анадан туғанда, есті болмайды: естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы -жаманды таниды-дағы, сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді болады. Естілердің айтқан сөздерін ескеріп жүрген кісі өзі де есті болады. Әрбір естілік жеке өзі іске жарамайды. Сол естілерден естіп білген жақсы нәрселерді ескерсе, жаман дегеннен сақтанса, сонда іске жарайды , сонда адам десе болады
...айдасың, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда, са...ақ
Ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық
Ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., те...еу
Қа...аз, ка...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...
А...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...
Ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ...аттық, ...алтылда.
Сөздерге фонетикалық талдаулар
жүргізу
Кітап Дала Оқушы Сынып Зымыран Көктем
Дыбыстар
Қатаң
п,ч
Ұяң
п,ч
в,г
Үнді
п,л,м
в,г
п
щ,х,ч
ж,з,д
щ, х, ч
л, м
у
ж,з,д
ц
ц
к,қ
у
к,қ
й,л
ш,с
ш, с
й, л
Сабақты бекіту
«Ыстық картошка» әдісі
Сабақты қорыту
1.Бағалау:
2. Үйге тапсырма:264-жаттығу. Дауыссыз дыбыстар және оның түрлері
Назарларыңызға рахмет!!!