1. М?тінді к?шіріп, тек ?ата? дауыссыздарды? астын бір сызы?пен сыз.
- Ей, а?ыл! Сені? айт?андары?ны? б?рі рас. Сенсіз еш н?рсе табылмайтыны да рас. Жарат?анды да сен танытасы?, жарал?ан екі д?ниені? де жайын сен білесі?. Біра? сонымен т?рмайсы?, амал да, айла да – б?рі сенен шы?ады. Жа?сыны? да, жаманны? да с?йгені - сен, екеуіні? іздегенін тауып беріп ж?ресі?.
2. Ж?мба?ты? шешуіне дыбысты? талдау жаса.
М?хиттарды? ортасында
Аппа? тау бар, т?к ?спейді.
Жер шарыны? картасында
О?ан еш шы? те?еспейді. (айсберг)
3. Берілген м?тіннен ?ата? дауыссыздан басталып т?р?ан с?здерді теріп жаз.
?ошан жер бауырлап келіп, атасы айт?ан кезе?ге д?рбісін кезеніп, а?ды ба?ылау?а кірісті. ??лжа ?оладан ??й?андай ма??аз ?алпы к?нге жонын т?сеп т?р. Тым кербез, т?рысыны? ?зі салтанатты. Биік жартасты? бауырынан ?лдене ?ыбырла?андай бол?ан со?, бала солай ?арай к?з тікті. Жусап жат?ан бір топ ар?арды к?рді.
Просмотр содержимого документа
«Дауыссыз дыбыстар. ?ата? дауыссыздар»
Аймухамбетова Шолпан Ізтұрғанқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Батыс Қазақстан облысы
Бөрлі ауданы
Қызылтал жалпы орта білім беретін мектебі
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. Қатаң дауыссыздар
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың дауыссыз дыбыстар, жұп дауыссыздар туралы білімдерін кеңейту, жасалу жолдарын, дыбысталуын меңгерту. Қатаң дауыссыздардың жасалуын, емлесін түсіндіру;
Дауыссыз дыбыстарға байланысты грамматикалық тапсырмалар орындату арқылы ойын, өз бетімен жұмыс жасату арқылы есте сақтау дағдыларын дамыту, алған білімдерін бекітуге жағдай жасау;
Тәртіпті, жолдастарымен достық қарым-қатынаста болуға, зейінділікке, мұқияттылыққа, жан-жақты болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайд кестелер, грамматикалық тапсырмалар жазылған топшамалар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, жаратылыстану, математика
Сабақтың түрі: жаңа білім беру
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өз бетімен жұмыс
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, бағалау парағымен жұмысты түсіндіру
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Сұрақ-жауап
№1 тапсырма
№2 тапсырма
№3 тапсырма
Қорытынды баға
Өткенге шолу. –Дауысты дыбыстар деген не?
- Тілдің қатысына қарай, жақтың қатысына қарай, ерін мен езудің қатысына қарай бөлінуін ата.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
258-жаттығу Сөздің басы мен соңы бірдей дауысты немесе бірдей дауыссыз болып келетін 10 сөз
259-жаттығу. Дауысты дыбысқа басталып, дауыысты дыбысқа аяқталатын жер-су аттарын 10 сөз
Бірдей дауысты дыбысқа басталатын өлең жолдарын, мақал-мәтел, жұмбақ немесе жағылтпаштар жазу.
ІІІ. Жаңа сабақ
«Ұйқасын тап» ойыны, тапқан сөздердегі бірінші дыбыстардың астын сыз
1. Сағаттың жаңылма да есебінен,
Өзің оян, өзің тұр ... (төсегіңнен)
2. Дер кезінде тамақтан,
Кешікпей кел ... (сабақтан)
3. Еңбекте бол төзімді,
Оқуда бол ... (зейінді)
4. Қызықты өтсін өмірің,
Таза болсын ... (көңілің)
5. Оқығаның болсын есте,
Күнделігің толсын ... (беске)
- Асты сызылған дыбыстар қандай дыбыстар?
- Бүгінгі сабағымызда дыбыстардың қай түрімен танысамыз?
(дауыссыз дыбыстар)
Кестелер арқылы түсіндіру
№1 кесте: - Дауыссыз дыбыстардың түрлерін атайық?
Дауыссыз дыбыс
Қатаң ұяңүнді
Тек салдырдан жасалады үннен салдыры басым салдырдан үні басым
№2 кесте: - Ұяң дауыссыздардың қатаң сыңарлары бар:
б-п, в-ф, г-к, ғ-қ,д-т, ж-ш, з-с
№3 кесте: Қатаң дауыссыз дыбыстардың емлесі
1. «һ» дыбыстары сөз басында келмейді
2. «в, ф, ч, ц, щ» дыбыстары тек орыс тілінен енген сөздерде кездеседі
Ескерту: щ әрпі қазақтың ащы, тұщы, кеще деген сөздерінде жазылады
3. «х» әрпі орыс, араб, парсы тілдерінен енген сөздерде кездеседі.
4. «һ» әрпі араб, парсы тілінен енген сөздерде және одағайларда кездеседі.
Байқау тапсырмалары. Уақыты 5 мин
1. Сөйлемді көшіріп жазып, дауыссыз дыбыстардың астын бір сызықпен сыз.
Адам ата-анадан туғанда есті болмайды: естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы-жаманды таниды- дағы, сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді болады.
/Абай қара сөзі/
2. Мына сөздерге көрсетілген жұп дауыссыздардың тиістісін жаз:
3. Мына өлең шумақтарын көшіріп жаз, қарамен жазылған сөздерге мағыналық жағынан талдау жаса.
Кітапқұмар Қаһарман, - баланың аты
Таппаған соң шаһардан, - қала, кент
Аттай қалап «Қаһарды» - кітаптың аты (І.Есенберлиннің «Көшпенділер» трилогиясының үшінші кітабы)
Сұрап алды Гауһардан – қыздың аты
Тапсырмаларды тексеру, ұпайларын анықтау
Есте сақтау тапсырмалары
1. Мәтінді көшіріп, тек қатаң дауыссыздардың астын бір сызықпен сыз.
- Ей, ақыл! Сенің айтқандарыңның бәрі рас. Сенсіз еш нәрсе табылмайтыны да рас. Жаратқанды да сен танытасың, жаралған екі дүниенің де жайын сен білесің. Бірақ сонымен тұрмайсың, амал да, айла да – бәрі сенен шығады. Жақсының да, жаманның да сүйгені - сен, екеуінің іздегенін тауып беріп жүресің.
2. Жұмбақтың шешуіне дыбыстық талдау жаса.
Мұхиттардың ортасында
Аппақ тау бар, түк өспейді.
Жер шарының картасында
Оған еш шың теңеспейді. (айсберг)
3. Берілген мәтіннен қатаң дауыссыздан басталып тұрған сөздерді теріп жаз.
Қошан жер бауырлап келіп, атасы айтқан кезеңге дүрбісін кезеніп, аңды бақылауға кірісті. Құлжа қоладан құйғандай маңғаз қалпы күнге жонын төсеп тұр. Тым кербез, тұрысының өзі салтанатты. Биік жартастың бауырынан әлдене қыбырлағандай болған соң, бала солай қарай көз тікті. Жусап жатқан бір топ арқарды көрді.
Есте сақтау бөлімінің тапсырмаларын тексеру, ұпайларын анықтау
ІҮ. Сабақты бекіту
- Дауыссыз дыбыстар қандай дыбыс?
- Түрлерін ата, жасалу жолдарын түсіндір
Ү. Үйге тапсырма. Ереже жаттау.
267-жаттығу. Бірдей дыбыстардан басталатын сөздері бар сөйлемдер, өлең шумақтарын құрастыру.
269-жаттығу. 1,3,4 жұмбақтарды көшіріп жазып, бұлақ сөзіне дыбыстық талдау жасау.