Просмотр содержимого документа
«Қабдеш Жұмаділов «Қозыкүрең»»
Қабдеш Жұмаділов
«Қозыкүрең» (5-сынып,үшінші сағат)
Сабақтың мақсаты: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап бекіту,қорытындылау.Әңгіменің мазмұнымен тереңірек мәтінге сүйене отырып ашу.Қазақ-қырғыз халықтары арасындағы тарихи қарым-қатынасты,адал ниет,шынайы бауырластық туралы,жылқы малына деген сүйіспеншілік көзқарасты ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушының өз бетінше іздене білуі,қорытынды, тұжырым жасаудағы машығын дамыту, байқағыштық,тапқырлық,сөз астарын түсіну, өз ойын жазбаша , ауызша жүйелі айту қабілеттерін дамыту,сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Әңгіме идеясы негізінде оқушыларды Отанды сүюге, туған жерді сүюге,достыққа,адалдыққа,бауырмалдыққа , адамгершілікке тәрбиелеу.
Шаттық шеңбері: Жанына еліміздің жылқы жаққан, Жылқыға жетпеген көз жаутаң қаққан. Мінсең-ат,ішсең-қымыз,жесең-қазы, Қашаннан қазақ халқы жылғы баққан.
(І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы)
Сабақтың барысы: ұйымдастыру Өткенді қайталау. –Балалар сендер өткен сабақта майталман жазушымыз.Қ.Жұмаділовтің «Сәйгүліктер» повесіннен «Қозыкүрең» атты үзіндіні оқыдыңдар.Бүгінгі сабақта білімдерімізді жинақтаймыз,талдаймыз,қорытындылаймыз.
Үй тапсырмасын сұрау
Қызығушылығын ояту
Кім көп біледі? Жылқы-қазақтың ең қадірлі малы.Ол алдымен көлік ретінде,сосын сусын ретінде,бал татыған қымызымен,дәмдә етімен құнды.Жылқы терісі-киім болумен бірге,жүген,ноқта,қамшы,шідер,ер-тұрман т.б ат әбзелдері жасалатын құнды шикізат.
І топ ІІ топ ІІІ топ ІV топ 2оқушы 2 оқушы 2оқушы 2оқушы
І Топтастыру әдісі.
Жылқы-малдың патшасы
Жақсы ат-жанға серік
Бәйгеден ат келмейді,бап келеді.
Ер қанаты -ат
Сырын білмеген аттың сыртыннан жүрме
ІІІ Топтық жұмыс. Мағынаны тану
І топ Ағыбайлардың Төреқұл ауылына аса салтанатпен бару себебі не? Олардың арасындағы достық қалай басталды?
ІІ топ
Үзінді кейіпкерлеріне жеке-жеке мінездеме беріңдер. Өзіңе қай кейіпкердің іс әрекеті ерекше ұнады,себебін айтып беріңдер?
ІІІ топ Қозыкүреңге байланысты Төреқұлдың әңгімесі.Қозыкүреңнің бұл қылығы өзіңе қалай әсер етті,әңгімелеп беріңдер.
ІV топ Әңгімедегі Саяқбай жылқышының Қозыкүреңді аман алып қалу үшін жасаған әрекетін,жануарды арулап көмуін қалай түсінуге болады?
Үш түрлі күнделік әдісі
Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған үзіндіден мысал келтір.
Осы үзіндіден қандай ой түйдің? Өз көзқарасыңды жаз.
Қозыкүрең мен Құлагерді салыстыру.
Ұқсастығы
Айырмашылығы
Сөздік жұмыс Ақылтеке - түрікпендік жүйрік жылқы тұқымы. Бесті - бес жастағы жылқы. Қу мүйіз - көп нәрсені бастан кешірген,ысылған,төселген. Өрлеу (шідер) салу - аттың алдыңғы аяқтарымен артқы бір аяғын щалып байлау. Ой толғаныс
Сен білесіңбе? Зерттеу (жылқы малының қасиеті туралы білетіндерің.)
І топ Бір оқушы Жылқы малының ерекше қасиеттері туралы айту.
ІІ топ Бір оқушы Жақсы ат – жанға серік.
ІІІ топ Бір оқушы Жылқының пайдасы туралы.
ІV топ Бір оқушы Қазақ халқының жылқы малына деген көз қарасы туралы әнгімелеу.
Бағалау
Әр топтың басшысы бағалау парақтарына топ мүшелеріне қойған бағасын жазып,дауыстап оқып береді.
Рефлексия
Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз сіздер үшін қызықты болды ма?
Олай болса, стикерлерге өз ойларыңызды жүйелі, анық түрде жазып тапсыруларыңызға болады.