ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ, ЖАСТАР САЯСАТЫ ЖӘНЕ ТІЛДЕРДІ ДАМЫТУ БАСҚАРМАСЫ
ГУМАНИТАРЛЫҚ - ПЕДАГОГИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Тәрбиенің заңдылықтарымен принцптері
Дайындаған: Исматулаева Ә.М
Тобы : БСО-141
Ақсукент 2016ж
Сабақ жоспары.
Күні : 5.02.2016ж
Тобы : БСО/141
Пән аты: Педагогика
Оқытушы : Ә.М. Исматуллаева
Сабақтың тақырыбы : Тәрбиенің заңдылықтары және принцптері
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Оқыту әдісі: Алты ойлау қалпағы әдісі, канбан технологиясы
Пәнаралық байланыс : Психология,философия,әдебиет,тарих.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік : Жаңа тақырыпты талқылап, жаңа мәлімет беру,білімділік көлемдерін жетілдіру.
2.Тәрбиелік : Білім бере отыра адамгершілік,эстетикалық тәрбиеге баулу,мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру.
3.Дамытушылық : Танымдылық қабілеттеріне сүйене отыра,ойлау, сөйлеу,қиялдау т.б процестерін арттыру.
Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар : Нақыл сөздер,проектор,слайд,кеспе және түрлі-түсті қағаздар.
Сабақтың құрылымымен мазмұны :
1.Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, түгелдеу, психологиялық әзірлік.
2.Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімін тексеру:
Оқулықтан берілген тапсырма: Тәрбиенің түрлері туралы сипаттама,тақырып бойынша крассворд жасау. Ғұлама ғалымдардың тәрбие теориясы туралы ой-пікірлері.
Тексеру әдісі: жоба қорғау,ой қозғау, көрнекіліктермен жұмыс.
3. Жаңа материалды түсіндіру.
Материалды түсіндіру жоспары:
А).Тақырып бойынша бейнетаспа : «Өмірлік жағдаят.Бақыттан бақытсыздыққа»
Жүргізілу әдісі: Алты ойлау қалпағы әдісі, түйінді мәселені шешу.
Ә). Құрастырма ойыны:
Жеке тұлғаның қалыптасып дамуы
Б). Түйінді мәселені шешу,топтық жұмыс.Канбан әдісі
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.
- Конструктивтік ұсыныс
Тәрбиенің идеялығымен мақсаттылығы ?
(Тақырып бойынша өз бетінше ұсыныс жасау, айтылған ойды жинақтау)
Бағалау :1. Бәрекелді тамаша ! Тыңдаңыздар. 2.Ньютон алмасы,табылды,табылды.
- ШМ кесте. Шындық, мүмкіндік
Жас ұрпақты іс-әрекетпен қарым-қатынас арқылы тәрбиелеу.
(Тәрбие туралы кесте жасау, тақырыптың шындығы, мүмкіндігі, маңыздылығы)
Бағалау :1. Есіңізде қалған дұрыс жауапты көрсетіп қайталаңыз. 2.Сәтті жауап қайталай аламын.
- Эссе және жарнама.Екі сөзден анықта.
Тәрбие барысында жеке тұлғаға қойылатын талаппен көрсетілетін құрметтің бірлігі
(Тәрбие туралы эссе жазу немесе жарнама шығару)
Бағалау :1. Оның жауабында бір ғана қате бар мен оны түзетемін. 2.Жақсы жауапты қайталаймын және толықтырамын
- Пиктограмма белгілері. Анықта.
Тәрбиелік ықпалдардың тізбектестігі,жүйелілігі,үздіксіздігі
(Тақырыптығы бейнелер, белгілер, суреттерді анықта )
Бағалау :1. Анықтаңыз кімнің жауабын қайталадым 2.Көңіл көтеретін жауап.
- Ойын –«Квинтилиан сұрақтары».
Оқушылардың жас және жеке ерекшелігін есепке алу
(Тәрбие туралы сұрақтар дайындау, қарсылас топқа немесе өз тобына сұрақ қою)
Бағалау :1. Бәрекелді тамаша ! Тыңдаңыздар. 2.Ньютон алмасы,табылды,табылды
- Сөз тіркесін анықтау. Толықтыр сөздерді.
Баланы ұжымда ұжым арқылы тәрбиелеу
(Тақырып туралы сөз тіркестерін құрастыру топқа көрсету )
Бағалау :1. Есіңізде қалған дұрыс жауапты көрсетіп қайталаңыз. 2.Сәтті жауап қайталай аламын.
- Тәжірибенің мағынасы өзіне,жанұяға,мемлекетке,әлемге.
Тәрбие процесінде мұғалім,мектеп,отбасы және қоғамдық ұйымдардыңкүш-қуатын үйлесімді педагогикалық бірізділікке бағыттау.
Бағалау :1. Анықтаңыз кімнің жауабын қайталадым 2.Көңіл көтеретін жауап
8.Тау және жұмбақ. Қателіктерін көрсет.
Өзін-өзі тәрбиелеу
(Пирамида жасау, түсінікті ,түсініксіз,сізге жұмбақ,тақырыптың қатесі бар ма ?)
Бағалау : 1.Ньютон алмасы,табылды,табылды
В). Психологиялық жаттығу
«Демалу»
Г) Релаксация : «Біздің бала»
3.Қорытындылау (білімді бағалау)
Сабаққа қатысқан студенттерді бағалау.
Үй тапсырмасы : Ш.Х Құрманалина «Педагогика»
Қосыымша тапсырма: Кіші мектеп жасындағы балалардың дарындылығын анықтауға арналған әдістеме дайындау.
Оқытушының қолы: __________________________
ПБК төрайымы : __________________________