Сабақтың мақсаты: Абайдың нақыл өздерін өлеңдерімен салыстыра отырып түсінеді.
Абайдың нақыл өздерінің жас ұрпақтар үшін пайдалы сөздердің
мағынасын түсіне білу, сын тұрғысынан ойлау.
Оқушыларды тәрбиелі, әдепті, білімді,мейірімді,адал, шыншыл болуға тәрбиелеу
Міндеттер:
*Мазмұнға байланысты міндеттер:
* Нақыл сөздердің мазмұнын ашады.
* Нақыл сөздерді өлеңдерімен салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын сипаттай алады.
* Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты міндет:
* Нақыл сөздерді оқып, негізгі ойды табады.
* Мазмұнын ашып, айтып бере алады.
* Өлеңдерімен салыстырып, қорытынды жасай алады.
Сабақтың барысы:
Қызығушылықты ояту
Ерте оянып, ойланып, ержеткен кім?
Талабын тас қияға өрлеткен кім?
Құба жон, құбақан құм, құла қырда,
Өлеңнің бесігінде тербеткен кім?
1.Абай өміріне байланысты сөзжұмбақпен жұмыс.
2.Топтастыру.
.Абайдың нақыл сөздерінің тақырыбы әр алуан. Оның бәрін бір сабақта қарастыру мүмкін емес. Бүгінгі сабағымызда негізгі Абайдың 3 тақырыпқа топтастырылған Нақыл сөздері мен оған тақырыптас өлеңдеріне тоқталамыз (әлеуметтік болмыс туралы ой толғамдары,адамның мінездері, ғылым,өнер жайындағы ой пікірлері).
«Жүрек» тобы: әлеуметтік болмыс туралы ой толғамдары
«Қайрат» тобы: адамның мінез-құлық, ерік- жігері туралы ой толғамдары
«Ақыл» тобы: білім, өнер, ғылым, қоғам жайлы ой пікірлері
«Ғылым» тобы: қарасөздерімен мәндес, мағыналас өлеңдеріне талдау
«Жүрек» тобы әлеуметтік болмыс жайындағы қарасөздеріне талдау жасайды.
«Ғылым» тобы осы қарасөздеріне мағыналас өлеңдеріне талдау жасайды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Абай Құнанбаевтің қара сөздері»
Сабақтың тақырыбы: Абайдың нақыл сөздері
Сабақтың мақсаты: Абайдың нақыл өздерін өлеңдерімен салыстыра отырып түсінеді.
Абайдың нақыл өздерінің жас ұрпақтар үшін пайдалы сөздердің
мағынасын түсіне білу, сын тұрғысынан ойлау.
Оқушыларды тәрбиелі, әдепті, білімді,мейірімді,адал, шыншыл болуға тәрбиелеу
Міндеттер:
*Мазмұнға байланысты міндеттер:
* Нақыл сөздердің мазмұнын ашады.
* Нақыл сөздерді өлеңдерімен салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын сипаттай алады .
* Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты міндет:
* Нақыл сөздерді оқып, негізгі ойды табады.
* Мазмұнын ашып, айтып бере алады.
* Өлеңдерімен салыстырып, қорытынды жасай алады.
Сабақтың барысы:
Қызығушылықты ояту
Ерте оянып, ойланып, ержеткен кім?
Талабын тас қияға өрлеткен кім?
Құба жон, құбақан құм, құла қырда,
Өлеңнің бесігінде тербеткен кім?
1.Абай өміріне байланысты сөзжұмбақпен жұмыс.
2.Топтастыру .
...Абайдың нақыл сөздерінің тақырыбы әр алуан. Оның бәрін бір сабақта қарастыру мүмкін емес. Бүгінгі сабағымызда негізгі Абайдың 3 тақырыпқа топтастырылған Нақыл сөздері мен оған тақырыптас өлеңдеріне тоқталамыз (әлеуметтік болмыс туралы ой толғамдары,адамның мінездері, ғылым,өнер жайындағы ой пікірлері).
«Жүрек» тобы: әлеуметтік болмыс туралы ой толғамдары
«Қайрат» тобы: адамның мінез-құлық, ерік- жігері туралы ой толғамдары
«Ақыл» тобы: білім, өнер, ғылым, қоғам жайлы ой пікірлері
«Ғылым» тобы: қарасөздерімен мәндес, мағыналас өлеңдеріне талдау
«Жүрек» тобы әлеуметтік болмыс жайындағы қарасөздеріне талдау жасайды.
«Ғылым» тобы осы қарасөздеріне мағыналас өлеңдеріне талдау жасайды.
«Ақыл» тобы білім, өнер, ғылым, қоғам жайлы ой пікірлеріне талдау жасайды.
«Ғылым» тобы «Интернатта оқып жүр» өлеңі бойынша талдау жасайды.
Ақын ғылым жайлы қарасөздерінде «Оқу керек,оқығанды көңілге тоқи білу керек. Оқып-білім алу үшін әуелі талап керек» десе, 38-сөзінде «Білімсіздік хайуандық болады. Надандық-білім-ғылымның жоқтығы. Еріншектік- күллі дүниедегі өнердің дұшпаны. Талапсыздық, жігерсіздік, ұятсыздық, кедейлік-бәрі осыдан шығады» дейді.
Адамда кездесетін осы мінездер жайлы «Қайрат» тобының мүшелері сөйлейді. «Ғылым» тобы мағыналас өлеңдеріне талдау жасайды.
Мұғалім: Абай қарасөздері терең ой мен күрделі пікірге құрылған. Ақынның гуманистік идеясы тек өлеңдерінде ғана емес қарасөздерінде де көрініс тапқан. Абай- өз заманының биік парасат иесі ғана емес бүгінгі заман қайшылықтарын шешуге де оң бағыт берген биік тұлға.
Соқтықпалы, соқтықпақсыз жерде өсіп, мыңмен жалғыз алысқан Абай есімі ешқашан өлмек емес. Абай тірі, өйткені оның шығармалары мәңгі жасай бермек.
Сауаттылық хаты.
Абай атамызға хат жазып көрелік.
Бірнеше оқушыға хаттары оқытылады.
Көп адам дүниеге бой алдырған,
Бой алдырып, аяғын коп шалдырған.
Өлді деуге сыя ма, ойлаңдаршы
Өлмейтұғын артына сөз қалдырған.
деп ақын өзі жырлағандай, артына өлмес мұра қалдырған Абай есімі өлмек емес.
Қазақ жерінің ақыны, данышпаны көп болғанымен, Абай біреу-ақ, Абайы бар елдің мерейі үстем.
Абай атамыз қазақтың бойындағы жаман, пасық қылықтарды сөгіп айыптады, әрі қазақ халқын жаман мінез-құлықтан аулақ болып, өзге озық ұлттардан үйренуге шақырды.