kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ағаш үгінділері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы: 9

Күні: 28 09 2016

 Сабақтың тақырыбы: Ағаш үгіндісімен жұмыс

Мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға ағаш түрлерін, ағаштың қасиеттерін айыра білуге, ағаш өңдеуге және шеберлікке үйрету

Дамытушылығы: Ағаш материалдарын пайдалану, оқушылардың өңдеуге ой-өрісін дамыту, шеберлігін, іскерлігін, икемдеу, дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушылардың қолөнеріне деген қызығушылығын оятып, еңбексүйгіштікке, іскерлікке, ептілікке, ұқыптылыққа,жұмысты өз бетінше орындауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, ағаш түрлері, ағаш материалдары, ағаш кесінділері және еңбек құралдары. Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушыларды түгендеп, сабаққа қажетті көрнекіліктерді, құрал-жабдықтарды тексеру.

ІІ. Өткен сабақты қайталау

1 Оқушылардың үй тапсырмасын тексеру және қорытындылап бекіту.

2 Өтілген материалдар бойынша экспресс сұрақтар қою арқылы

анаграммаларды шешу.

1.Темір, ағаш

2 Соғу құралы

3 Бекіту құралы

4 Металды шабу құралы

5 Негізгі материалдар бірі

6 Қайрау құралы

7 Ең көп тараған материал

8 Металл қабатын алатын

Құрал

9 Ағаштың егеуі

10 Ұстаға керекті нәрсе

11 Қыспақтың бөлшегі

12 Құрал-сайман материалы

13Тесу құралы, шебері

ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру ( теория бөлімі)

Ағаш- табиғаттың тамаша туындысы.Ағаш көл өскен жерді халық орман, тоғай деп атаған. Тоғай өртеуге адамдардың негізгі тұрақ жайы болған. Алғашқы адамдар ағашты тіршілігіне қажет материал (жатақ жайы, еңбек құралы( ретінде пайдаланған. Мәселен, олар аң аулауға қажет құрал-саймандарды, аша таяқ, үшкір ағаш найза, қада, жебе т.б. ағаштан жасады.Қазір ағаш ұсталарының жасайтын-әбдіре, кебеже, жүкаяқ, ағаш төсек т.б. үй жиһаздарын көркем еңбек туындысы десек, қателеспейміз.

Ағаш материалдарын өңдеуүшін оның түр-түсінің, ерекшелектері, тығыздығы, жұмсақ, қаттылығы, жылумен ылғал өткізгіштігі т.б. қасиеттері ескеріледі. Ағаштың негізгі екі тобы көп тараған.

Олар:жапырақты ағаштар мен қылқан жапырақты. Негізінен ағашты көп жерлерге пайдаланады. Мысалға: құрылыс материалдары, үй жиһаздары, музыка аспаптары т.б.

Ағаштың негізгі үш бөлігі

Тамыры

Діңі

Ұшар басы

Ағаштың қасиеттеріне тоқталатын болсақ, ағаш материалының түсі оның жасы мен қоршаған ортасына байланысты. Жас ағаш түсі ескілеріне қарағанда ақшылдау болады. Ағаштың қабығы түссе, оның түсі тез қарайып, ескере бастайды.

Тығыз ағаштар өте берік болады. Тығыздығы жоғары ағаштарға шамшат, үйенкі, алмұрт жатады.

Ағаштың дымқылдығы ондағы ылғалдың мөлшеріне байланысты. Жаңа кесілген ағашты өңдеу қиын болады. Себебі ол көлемі мен пішінен өзгертіп, жарылып кетуі мүмкін. Сондықтан өңдеуге қажет ағаш жақсы кебуі тиіс.

Ағаштың біріктігі оған түскен күштің шамасына қарай сипатталады. Егер ағаш сынбаса, шытынамаса ол берік ағаш болғаны. Берік ағаштарға-емен үйенкі, қызыл қарағай жатады. Ағаштың діңі конусқа ұқсас. Құрылыс материалының көпшілігі ағаш діңінен алынады.

ІҮ.Жаңа сабақты бекіту.

1.Ағаш неше түрге бөлінеді?

2.Ағашта ішкі құрылысын ата?

3.Ағашты қандай қасиеттерін білесін?

4.Ағаш неше бөліктен тұрады?

5.Құрылыста ағаштың қай бөлігін көп пайдаланады?

ҮІ.Жаңа сабақты бағалау кезеңі.

Оқушылардың жасаған бұйымдарын салыстыра отырып, берілген сұрақтарға жауап беруіне қарай бағалнады.

ҮІІ.Үйге тапсырма. Ағаш түрлері, ағаштың қасиеттері туралы оқып келу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ағаш үгінділері»

Сыныбы: 9

Күні: 28 09 2016

Сабақтың тақырыбы: Ағаш үгіндісімен жұмыс

Мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға ағаш түрлерін, ағаштың қасиеттерін айыра білуге, ағаш өңдеуге және шеберлікке үйрету

Дамытушылығы: Ағаш материалдарын пайдалану, оқушылардың өңдеуге ой-өрісін дамыту, шеберлігін, іскерлігін, икемдеу, дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушылардың қолөнеріне деген қызығушылығын оятып, еңбексүйгіштікке, іскерлікке, ептілікке, ұқыптылыққа,жұмысты өз бетінше орындауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, ағаш түрлері, ағаш материалдары, ағаш кесінділері және еңбек құралдары. Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушыларды түгендеп, сабаққа қажетті көрнекіліктерді, құрал-жабдықтарды тексеру.

ІІ. Өткен сабақты қайталау

1 Оқушылардың үй тапсырмасын тексеру және қорытындылап бекіту.

2 Өтілген материалдар бойынша экспресс сұрақтар қою арқылы

анаграммаларды шешу.

1.Темір, ағаш

2 Соғу құралы

3 Бекіту құралы

4 Металды шабу құралы

5 Негізгі материалдар бірі

6 Қайрау құралы

7 Ең көп тараған материал

8 Металл қабатын алатын

Құрал

9 Ағаштың егеуі

10 Ұстаға керекті нәрсе

11 Қыспақтың бөлшегі

12 Құрал-сайман материалы

13Тесу құралы, шебері


ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру ( теория бөлімі)

Ағаш- табиғаттың тамаша туындысы.Ағаш көл өскен жерді халық орман, тоғай деп атаған. Тоғай өртеуге адамдардың негізгі тұрақ жайы болған. Алғашқы адамдар ағашты тіршілігіне қажет материал (жатақ жайы, еңбек құралы( ретінде пайдаланған. Мәселен, олар аң аулауға қажет құрал-саймандарды, аша таяқ, үшкір ағаш найза, қада, жебе т.б. ағаштан жасады.Қазір ағаш ұсталарының жасайтын-әбдіре, кебеже, жүкаяқ, ағаш төсек т.б. үй жиһаздарын көркем еңбек туындысы десек, қателеспейміз.

Ағаш материалдарын өңдеуүшін оның түр-түсінің, ерекшелектері, тығыздығы, жұмсақ, қаттылығы, жылумен ылғал өткізгіштігі т.б. қасиеттері ескеріледі. Ағаштың негізгі екі тобы көп тараған.

Олар:жапырақты ағаштар мен қылқан жапырақты. Негізінен ағашты көп жерлерге пайдаланады. Мысалға: құрылыс материалдары, үй жиһаздары, музыка аспаптары т.б.

Ағаштың негізгі үш бөлігі

Тамыры

Діңі

Ұшар басы

Ағаштың қасиеттеріне тоқталатын болсақ, ағаш материалының түсі оның жасы мен қоршаған ортасына байланысты. Жас ағаш түсі ескілеріне қарағанда ақшылдау болады. Ағаштың қабығы түссе, оның түсі тез қарайып, ескере бастайды.

Тығыз ағаштар өте берік болады. Тығыздығы жоғары ағаштарға шамшат, үйенкі, алмұрт жатады.

Ағаштың дымқылдығы ондағы ылғалдың мөлшеріне байланысты. Жаңа кесілген ағашты өңдеу қиын болады. Себебі ол көлемі мен пішінен өзгертіп, жарылып кетуі мүмкін. Сондықтан өңдеуге қажет ағаш жақсы кебуі тиіс.

Ағаштың біріктігі оған түскен күштің шамасына қарай сипатталады. Егер ағаш сынбаса, шытынамаса ол берік ағаш болғаны. Берік ағаштарға-емен үйенкі, қызыл қарағай жатады. Ағаштың діңі конусқа ұқсас. Құрылыс материалының көпшілігі ағаш діңінен алынады.

ІҮ.Жаңа сабақты бекіту.

1.Ағаш неше түрге бөлінеді?

2.Ағашта ішкі құрылысын ата?

3.Ағашты қандай қасиеттерін білесін?

4.Ағаш неше бөліктен тұрады?

5.Құрылыста ағаштың қай бөлігін көп пайдаланады?

ҮІ.Жаңа сабақты бағалау кезеңі.

Оқушылардың жасаған бұйымдарын салыстыра отырып, берілген сұрақтарға жауап беруіне қарай бағалнады.

ҮІІ.Үйге тапсырма. Ағаш түрлері, ағаштың қасиеттері туралы оқып келу.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (мальчики)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Ағаш үгінділері

Автор: Тұрмағанбетова Гүлжанат Бурабайқызы

Дата: 22.10.2016

Номер свидетельства: 351216
