Сабақтың тақырыбы: Құрақ құрау, түстердің үйлесімділігі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушылардың құрақ құрау өнері туралы білімдерін тереңдету, құрақ түрлерінің шығу тарихын, түстердің үйлесімділігін түсіндіру.
Тәрбиелік мәні: үнемділікке, ұқыптылыққа, іскерлікке, ұлттық дәстүрді білуге, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ізденімпаздық, зерттеушілік, шығармашылық, өздігінен ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: теориялық сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: құрақ түрлері, нақыл сөздер, технология журналы.
Пәнаралық байланыс: тарих, бейнелеу өнері, геометрия, шет тілі, математика.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі;
Оқушыларды түгелдеп, назарын сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрақтар қою арқылы тексеру:
1-ші сұрақ: Жаңа үйге көшіп бардық делік. Үйдің жобалануы қазіргі заманның барлық талабына сай. Осы бізге жеткілікті деп ойлайсың ба?
2-ші сұрақ: Бөлмелерді түске бояудан алдын неге көңіл аударуымыз керек?
3-ші сұрақ: Бөлмелердің түстері бірдей болғаны дұрыс па, әлде әр түрге бояған дұрыс деп ойлайсың ба?
4-ші сұрақ: Үйді безендіруде жиһаздардың ролі қандай?
5-ші сұрақ: Бөлмелерді безендіруде тағы қандай элементтерді білесің?
III. Түрлі-түстер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын шешу ойыны: Түрлі-түсті жолақтар арқылы жүріп өтсең, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын оқисың.
IV. Жаңа сабақ: Оқушыларға жаңа сабақтың мақсат - міндетін, мазмұнын түсіндіру.
Құрақ қазақ халқының ертеден келе жатқан қол өнерінің бір түрі. Құрақ өнерінің шығу тарихына келетін болсақ, ерте кезде киімдерге жамау салудан, екі бұйымнан бір бұйым шығару арқылы, қажеттіліктен туындаған екен. Ал, қазіргі кезде құрақ өнері сәндік - қолданбалы өнердің ерекше бір түріне айналды.
Құрақты тек қазақ халқы ғана емес АҚШ, Германия, Швеция сияқты елдердің мұражайларында құрақтан жасалынған коллекциялар бар. Мұндай бұйымдар Қастеев мұражайында да қойылған.
Ағылшын тілінде құрақ - Пэчворк, ал жапон тілінде - Сашико, орыс тілінде - Лоскутное шитье немесе мозайка деп аталады.
Құрақ дегеніміз - түрі-түсі және геометриялық пішіні әр алуан мата қалдықтарынан құрастырылған өрнек. Құрақ геометриялық денелерден құралады. Мысалы: шаршы, алты бұрыш, ромб, тік төртбұрыш, трапеция және т.б.
Геометриялық фигуралар
Ал, енді түстердің үйлесімділігі туралы айтатын болсақ, қазіргі заман ғалымы түстердің адамның жүйке - жүйесіне, көңіл - күйіне әсер етеді деп дәлелдеген.
Сары, қызғылт сары және қызыл түстер адамға көтеріңкі көңіл сыйлайтын жылы түске жатады. Ал қара, көк, жасыл түстер суық түстерге жатады. Жылы түстер заттарды үлкейтіп, ал суық түстер кішірейтіп көрсетеді. Құрақ құрау үшін түстердің үйлесімділігі маңызды роль атқарады. Жылы түстер мен суық түстер үйлесе отырып айшықты көрінеді.
V. «Математикаға саяхат» ойыны: Мына тақтадағы көрсетілген
құрақта неше үшбұрыш бар?
VI. Тақтамен жұмыс: Түрлі-түсті бормен оқушылар жылы және суық түстерді өздерінің ойлау қабілеттері арқылы үйлестіре отырып, құрақтарды бояту.
VII. Құрақ туралы, өнер туралы, ата-бабаларымыздан қалған қандай нақыл сөздер, ырым-нанымдар, өлеңдер білесіңдер ?
VIII. Бекіту сұрақтары. Үлестірмелі карточка арқылы жаңа сабақты пысықтау.
Оқушыларды фишка арқылы бағалау. Әрбір үш сұраққа жауап берген оқушы, яғни үш фишка жинаған оқушы бес деген баға, екі фишка жинаған оқушы төрт, бір фишка алған оқушы үшке бағаланады.
Үйге тапсырма: Мата қиықтарын және құрақ тігуге керекті құрал-жабдықтарды әкелу.
Сабақты қорытындылау:
Не білдім?
Не үйрендім?
Не үйренгім келеді?
Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақтан не білгенін, не үйренгенін және не үйренгісі келетінін дәптерге жазады. Құрақ - адамды үнемділікке үйретеді. Есейіп, ақыл тоқтатқан кезде өз бетіңмен өмір сүргенде үйлесімділік, төзімділік, шапшаңдық, еңбекқорлық сияқты қасиеттер осы еңбек сабағында қалыптасады.