Темэр: Глаголым мэхьанэу ык1и лъэпсэ нэшанэу и1эхэр.
Тема: Глагол и его грамматические значения.
Мурадыр:
К1элэеджак1охэр причастием нэ1уасэ фэш1ыгъэнхэр.
Глаголыр гущыIэухыхэм къыхагъэщышъоу ыкIи ахэр агъэфедэшъоу егъэсэгъэнхэр.
Глаголым играмматическэ нэшанэхэр зэхэфыгъэнхэр.
Цели:
Проверить знания, умения и навыки учащихся по теме “Глагол”
Развитие речи учащихся, логического мышления, коммуникативных возможностей учащихся.
Урокым ик1уак1. Ход урока.
I . Урокым изэхэщэн.
Темэмрэ мурадымрэ я1огъэныр.
К1-джэр. Непэ урокым, к1алэхэр, темак1эм нэ1уасэ тыщыфэхъущт;
Глаголыр гущыIэухыхэм къыхэдгъэщышъоу ыкIи ахэр дгъэфедэшъоу зедгъэсэщт.
Глаголым играмматическэ нэшанэхэр зэхэтфыщт.
Нужно научиться определять глагол.
Научиться определять грамматические значения глагола.
II . Унэмк1э я1агъэм иуплъэк1ужьын.
1. Карточкэхэмк1э нэбгырищ 1оф аш1э. (Гущы1эухыгъэмэ ц1эпапк1эхэр ахагъэуцожьы) Урысыбзэк1э ц1эпапк1эм сыдэущтэу теджэра адэ? (Местоимение)
К-1
1. … рассказал историю.
2. Гъогурык1ор … ылъэгъугъэп, … къыгъэуцугъэп.
3 .… тхылъыр сянэ къысфищэфыгъ.
4. Къэбарык1э … сянэ къысфи1отагъ.
К-2
1. Апэрэ 1офыгъомк1э … зэ1ук1эм къыщыгущы1агъэп.
2. … щытхъум щыщ т1эк1уи сэри къызнэсыни,- 1угуш1ук1ыгъ Ерстэм.
3. Шы … шъофым итэу слъэгъугъэ.
4. … пошли на экскурсию.
К-3 1. Непэ … … к1алэм къыри1уагъэп.
2. …написала письмо.
3.… музеир къыз1уахыщтыр?
4. Ащ … пшъашъэм къыфи1уатэщтыгъэ.
2.Адрэхэм доскэм дэжь 1оф щаш1э.
ЦIэпапкIэхэр тэ тэшIэ
Куп-купэуи тэгощы!
Ц1эпапкIэхэр: ар, мыр, сэ, о, зи, зыми, тхьапш?, зыгорэ, ахэм, зыпари,
сыдигъу?, тэ, сыди, шъо, мор, хэти, мыщ, ащ, хэт? Тара?
Мы сэмэркъэу зыхэлъ ц1эпапк1эхэр къызытш1эхэк1э урысыбзэк1э зэтэдзэк1ыжьы.
Местоимение имеет девять разрядов:
личные, возвратное, вопросительные, относительные, указательные, определительные, отрицательные, притяжательные, неопределенные
шъхьэ цIэпапкIэр
къэзгъэлъ. цIэпапкIэр
упчIэ цIэпапкIэр
Мыгъэнэф. цIэпапкIэр
мыдэн. цIэпапкIэр
3. Сэмэркъэу зыхэлъ упчIэхэр
1. Сыд фэдэ цIэпапкIа хьалыгъур зэрыубзын плъэкIыщтыр? (сэ)(я)
2. Сыд фэдэ цIэпапкIа джэдыгу зыхашIыкIрэр? (шъо) (вы)
3. Сыд фэдэ цIэпапкIа джабгъумкIи, сэмэгумкIи зэфэдэу
укъызаджэрэр? (о) (ты)
4. Сыд фэдэ цIэпапкIа зэпырыгъэзагъэу укъеджэмэ шапхъэр
къэзгъэлъагъорэр? (зи-из) (никто)
5. Сыд фэдэ цIэпапкIа пчъэгъацIэрэ гущыIэгъусэрэ зэгъусэу
гъэпсыгъэ хъурэр? (зы+горэ) (кто-то)
6. Сыд фэдэ цIэпапкIа шъэ хэбгъахъомэ псэушъхьэм ыцIэ
къэзгъэлъагъорэр? (мы+шъэ) (вот)
7. Сыд фэдэ цIэпапкIа гущыIэу табэ игъусэмэ пхъэ лъэпкъыр
къэзгъэлъагъорэр? (о+табэ) (ты)
8. Сыд фэдэ цIэпапкIэхэр ара лажьэ зиIэр е хамэр къэзгъэлъагъорэр? (мы+сэ) (вот, я)
III . Гущы1элъэ 1офш1эн. Словарная работа.
Ребусхэр къаш1эх, атхы. Гущы1эу къаш1агъэхэр урысыбзэк1э зэрадзэк1ыжьы.
+ шъэ
+ хъо
ЧIы +
Бжы +
+ дэхъу
КIэнкIэ +
+
+ щыгъу
IV . T емак1эм икъэ1отэн. Новая тема.
1. К1-джэр. Мы сурэтхэм тяплъы. Сыда ишъулъагъорэр? ( къа1о ралъагъорэр). Мы пкъыгъомэ аш1эхэрэмк1э упч1эхэр тэжъугъэгъэуцух.
Сыда ощхым ыш1эрэр? (къещхы)
Что делает дождь? (идет)
Тхьапэхэм сыда аш1эрэр? (къетэкъохыжьых)
Что делают листья? (падают)
Шыхэм сыда аш1эрэр? (мачъэх)
Что делают кони? (бегут)
Уашъом сыда ыш1эрэр? (мэхъопск1ы)
Что делает небо( грохочет)
Хым сыда ыш1эрэр? (мэуалъэ)
Что делает море ? (волнуется)
Сыда осым ыш1эрэр? (къесы)
Что делает снег? (идет)
Сыда тыгъужъым ыш1эрэр? (мачъэ)
Что делает волк? (бежит)
Сыда бгъэжъым ыш1эрэр? (мэбыбы)
Что делает орел?(летит)
Бзэ гущы1эу пкъыгъом ыш1эрэр е изытет къызэрык1рэм глагол ра1о. Упч1эхэу сыда пкъыгъом ыш1эрэр? Е сыда пкъыгъом щыш1рэр? зыфи1охэрэр глаголхэм упч1эу афагъэуцу. Гущы1эухыгъэм сказуемэу къыхэфэ. Т1о к1этэгъэтхъы.
Глагол обозначает действие предмета, отвечает на вопросы что делать? Каков предмет? Что такое? Кто такой ?
2. ПкъыгъуацIэхэмрэ глаголхэмрэ зэфэшъухьыс . Найти глаголы, соответствующие существительным.
Пкъыгъуац1эхэр : чэмыр, шыр, чэтыр,къанджыр,мэлыр,чэтыур,атакъэр, къор, хьэр, быгъур, чэткъуртэр.
Глаголхэр: мэбыу, мэщэщы, мэкъакъэ, мэ1ои, мэпц1эу, мэхьакъу, мэгъуахъо, мэкъуртэ.
Существительные: корова, конь, курица, сорока, овца, кошка, петух, свинья, собака, бык, квочка.
Глаголы: стрекочет, блеет, мычит, ржет, мяукает, кукарекает, хрюкает, кудахчет, лает.
(Атхы).
К1-джэр. Глаголхэр урысыбзэк1и адыгабзэк1и уахътэхэмк1э зэхъок1ы: Мы уахътэр (Настоящее время) (К1алэр мачъэ – Мальчик бежит). Блэк1ыгъэ уахътэр (Прошедшее время) (К1алэр чъагъэ –Мальчик бежал). Къэк1ощт уахътэр (Будущее время) (К1алэр чъэщт –Мальчик будет бежать). Щысэхэр къахьых.
К1-джэр. Глаголхэр шъхьэхэмк1и по лицам урысыбзэк1э (сэ сэчъэ –я бегу, о очъэ – ты бежишь), пчъагъэхэмк1и и по числам (ар мачъэ- он бежит, ахэр мачъэх – они бегут) зэпхъок1ын плъэк1ыщт. Щысэхэр къахьых.
К1-джэр. В русском языке изменение по лицам и числам называется спряжением: I и II спряжение.
лицо
I спряжение
Ед. ч.
I спряжение
Мн.ч.
II спряжение
Ед.ч.
II спряжение
Мн.ч.
1-ое
думаю
думаем
слышу
слышим
2-ое
думаешь
думаете
слышишь
слышите
3-ое
думает
думают
слышит
слышат
V . T ынэмэ зядгъэгъэпсэфын . Физминутка для глаз.
VI . Работа с учебником. Тхылъым 1оф дэш1эгъэныр.
Упражнение 517. Рассказ на тему «Моя семья». Написать небольшой рассказ на русском языке и перевести на адыгейский язык.
VII . Жабзэм ихэгъэхъон. Развитие речи.
К1-джэр. Джэуапхэр зэкIэ сэнэхьатым епхыгъэх. Къыхэгъэщыгъэ пхъанэм ит
гущыIэм пэщэныгъэ зэрехьэ. Сыд гущыI ар?
Лечит больного. (врач, лекарь) (1азэ)
Строит дома. (строитель) ( псэолъэш1)
Делает открытия. (ученый) (ш1эныгъэлэжь)
Улицы подметает. (дворник) ( пхъэнк1ак1о)
Пишет рассказы. (писатель) (тхак1о)
Печет хлеб. (пекарь) ( хьалыгъугъажъ)
Учит детей. (учитель) (к1элэегъадж)
Продает. ( продавец) (тучантес)
Учится в средней школе. ( ученик) ( еджак1о)
Моет полы. (уборщица) ( тхьак1ак1о)
IX . Урокым изэфэхысыжь. Итог урока.
К1-джэр. Пкъыгъом ышIэрэр е изытет
Къэзгъэлъэгъонэу амал сэ сиI.
Бзыур мэбыбы, цIыфыр мэпсэу.
Хэти фэшIэщтыр сэ есэпэсы!
Сыд фэдэ бзэ лъэпсэ гущыIа зигугъу усэм къышIырэр? (глаголыр ары)
К1-джэр. Интересная часть речи В русском языке живет. Кто что делает расскажет: Чертит, пишет иль поет, Вышивает или пашет, Или забивает гол, Варит, жарит, моет, чистит – Все расскажет нам что? (глагол).
К1-джэр. Сыд фэдэ нэшанэха глаголым и1эу мы урокым зэдгъэш1агъэхэр. Пхъанэм къарэтэтхэ. (дэуапхэр къаты, пхъанэм къыратхэ).
«Глаголым инэшанэхэр». 1. Шъхьэр. 2. Уахътэр. 3. Пчъагъэр. 4. Наклонениер.
К1-джэр. Какие грамматические значения глагола мы выучили на этом уроке.
Грамматические значения глагола:1. Спряжение. 2. Время. 3. Наклонение.
X . Унэмк1э гъэцэк1эн. Домашнее задание.
К1-джэр. Упражнение 520. Указать спряжение глаголов и перевести на адыгейский язык. Пр. 88 (по русскому языку) , Пр.64 (по адыгейскому языку)
XI . Итог.
К1-джэр. Непэ урокым дэгъоу 1оф щызыш1агъэхэр…
Урокыр тыухыгъэ . Тхьашъуегъэпсэу. Хъярк1э.
К1-джэр. До свидания. Спасибо за урок.
Республиканский заочный конкурс методических разработок «Интегрированные уроки как средство формирования метапредметных навыков обучающихся »
Интегрированный урок русского языка и адыгейского языка
в 6 классе по теме:
«Глагол».
Разработка учителей адыгейского языка и литературы Шовгеновой Светланы Меджидовны и русского языка и литературы Симбулетовой Жаны Заурбиевны МБОУ СОШ №9 а. Уляп, Красногвардейского района.
2014г
11