kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

АХМЕТ ИАССАУИ( ашық сабақ)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Сан есім. 

Мақсаты:   Білімділік:Оқушыларға сан есім тақырыбы бойынша  түсінік бере отырып, берілген мәтіннен сан есімді таба лауды үйрету ;

Дамытушылық:Оқушылардың байқағыштық қабілеттерін арттыру, каллиграфиясын жетілдіру, сөздік қорын дамыту;

Тәрбилілік:Оқушыларды өзара ынтымақтастыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:    Жаңа  білімді меңгерту

Сабақ әдісі: түсінік беру, сұрақ-жауап, жұптық 

Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үйге берілген жаттығуларын оқыту, талдау оқушылар көрші отырған баланың дәптерін тексереді және қателер болса мұғалімге айтады

ІІІ. Жалпы білімдерін еске түсіру ,өткенді қайталау.

  1. 7-жаттығу. Берілген сын есімдердің қарсы мәндес сыңарларын тауып жазу.

Терең -.(таяз), ыстық -..(суық), адал -..(арам), жұмсақ -..(қатты), жуан -..(жіңішке).

2) Ауызша және интербелсенді тақтада орындайтын тапсырмалар

   Сын есім дегеніміз не?

   Сұрақтары қандай?

   Сын есімнің түрлері қандай?

3)

                                                     түсі

                      сапасы                                                  дәмі

Сын есім

 
 

                     түрі                                                           пішіні

       
   

                         

                       салмағы                                             көлемі

 

Сын есімнің түрлері

 

 

 

              дара      күрделі       негізгі     туынды   қарсы   мәндес

 

 

ІҮ. Жаңа сабаққа даярлық.

  • Міне, балалар, өткен тапсырманы еске түсірдік, өте жақсы.
  • Балалар, бүгін нешінші наурыз? (Он үшінші)
  • Нешінші сыныпта оқисыңдар? (төртінші)
  • Сыныпта неше оқушы бар? (он алты)
  • Әр партаға нешеуден отырамыз? (екі-екіден)
  • Сыныпта неше терезе бар? (екеу)
  • Дұрыс, балалар, осы сөздерге қандай сұрақтар қойлып отыр?
  • Қанша? Неше? Нешінші? Нешеу?

Ү. Жаңа білімді меңгерту

   Ендеше, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Сан есім»

  Тақтада мақалдар жазулы тұр.Сол мақалдың ішінене сан есімді табулары керек

  1. Елуінде – ер дана,Елуінде – ел жаңа.
  2. Тоқсан сөздің тобықтай түйіні бар.
  3. Отыз тістен шыққан сөз,Отыз руға тарайды.
  4. Мыңның жүзін білгенше,Бірдің атын біл.

-Өте жақсы, сөйлем ішінен сан есімді тауып алдыңдар.Енді мына кестеге көңіл бөлейік

Сан есім

Сұрақтары

Мағынасына қарай

Құрамына қарай

 

Қанша?

Неше?

Нешінші?

Нешеу?

Нешеден?

Қаншадан?    

Реттік

Есептік

Жинақтық

Топтау

Бөлшектік

Болжамдық

дара

күрделі

екінші

оныншы

елуінші

т. б.

төрт

тоғыз

мың

т. б.

біреу

екеу

үшеу

төртеу

бесеу

алтау

жетеу

үштен

оннан

жүзден т. б.

бестің бірі

алты жарым

ширек т. б.

екілерден

 отыздардан

қырық екілерден  т. б.

бес 

төрт

алты

тоқсан

миллион т. б.

он екі

елу бес

жүз сексен бес

екі жүз он т.б.

 

ҮІ. Сабақтан алған білімдерін  тексеру

Оқулықпен жұмыс           144 бет

1-жаттығуды мәнерлеп оқып, жұмбақты шешу. Сан есімдерді тауып, теріп жазу.

Жауабы: домбыра        Үш, екі, тоғыз-есептік сан есім.

ҮІІ. Бекіту

2-жаттығуды көшіру, сан есімнің қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсету.

          Бір     кісі қазған құдықтан,        

           

          Мың   кісі су ішеді.                            

 

 
 

3- жаттығуды ауызша орындау.

Әділет бес дәптер сатып алды.               – неше?

Ақжан бесінші пәтерде тұрады.             – нешінші?

Біреу көріп күледі,

Біреу еріп күледі.                                     – нешеу?

4-жаттығуды көшіріп, сан есімдердің астын сызу.

   Стансы ауылдан жиырма шақырым жерде. Пойыз сағат бесте жүреді. Әділ стансыға екінші автобуспен келді. Ол – үшінші курс студенті.

Сергіту сәті.    

ҮІІІ. Сабақты қорыту:

  1. Ребус шешу

3) Интербелсенді тақтада жұмыс

Плакатта жазылған мақал-мәтелдерді толықтырып, тиісті сан есімді жазу.

....  күндік жолға шықсаң,                  - (бір)  

....  күндік жол азық ал.                      - (үш)

....  болсаң, бір біріңмен кеңес,         - (екеу)

....  болсаң, қабырғаңмен кеңес.        - (біреу)

ІХ. Үйге тапсырма:

6-жаттығу, ережені жатқа айту.Сан есімдері бар мақал-мәтелдер жазып келу.

Х. Бағалау. Мадақтау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«АХМЕТ ИАССАУИ( ашық сабақ)»

1-нұсқа

1. Өсімдіктердің көбеюі:а) тұқым в) сабақ с) жеміс д) гүл
2. Шөл өсімдігі:а) қазжуа в) жоңышқа с) ақ таспалар д) мыңжапырақ
3. Жемін түнде ғана аулайтын жануар:а) тышқан в) қоңыз с) құр д) жапалақ
4. Қазақстанда «Қызыл кітаптың» шығу жылы
а) 2000 жыл в) 1991 жыл с) 1996 жыл д) 1986 жыл
5. Жер шарында судың алып жатқан көлемі:а) төрттен екі бөлігі с) төрттен үш бөлігі
в) бестен бір бөлігі д) төрттен бір бөлігі
6. Өзеннің ағып шығатын жері:а) сала в) қайнар көз с) жылға д) бастау
7. Ластанған ауаны тазартудың ең тиімді жолы
а) тыңайту в) ылғалдандыру с) көгалдандыру д) от жағу
8. Топырақтың тау жыныстарынан басты айырмашылығы
а) тұздылығы в) ылғалдылығы с) көп түрлілігі д) құнарлылығы
9. Ашық даланы, шөлейт жерлерде тіршілік ететін жүйрік жануар
а) ақбөкен в) саршұнақ с) тасбақа д) қасқыр
10. Тығыз тау жыныстары
а) тас көмір, гранит, саз, мәрмәр с) құм, гранит, мәрмәр, құмтас
в) гранит, мәрмәр, құмтас, тас көмір д) мәрмәр, құмтас, құм, саз
11. Жер бетінің жырылып, тілімденуінен пайда болған шұңқыр
а) қыраттар в) террикондар с) жыра д) сай
12. Құрылысқа пайдаланылатын пайдалы қазбаларды белгіле
а) мақта в) алтын с) әктас д) тас көмір
13. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды анықта
а) мыс, темір в) газ, мұнай с) тас көмір, мұнай д) тұз, гранит

14. Тыңайтқыш алынатын қоңыр түсті тас
а) көң в) асбест с) тұз д) фосфорит
15. Картада таулардың түсі:а) қоңыр в) жасыл с) қызыл д) көк
16. Жер бетінің биік бөлігі: а) тау в) қырат с) дөң д) төбе
17. Қара металдан қорытып алынады
а) алтын в) алюминий с) темір д) қорғасын
18. Үй тұрмысында қолданылатын алюминийден жасалған бұйымдар:
а) кереует, диван, орындық с) қасық, шанышқы, ыдыс - аяқтар
в) төсеніштер д) есік, терезе

19. Шалғында көп кездесетін, ұйысқан қалың шөп арасына ұя жасайтын құс
а) қарлығаш в) бозторғай с) бөдене д) көкек

20. Құрлық бетінің тегіс немесе сәл белесті алқаптарын не деп атайды? 

А) жазық Ә) қырат Б) белес В) тау

21.Көгалдан аумағы жағынан үлкенін қалай атайды?
А) бақша Ә) шалғын Б) егістік В) дала

22. Ормансыз жазық алқап қалай аталады?

А) шалғын Ә) шөл Б) дала В) тау

23.Суға тапшы аймақ қалай аталады? А) шөл Ә) шалғын Б) өзен В) тау

24. Мол суда өсетін азықтық дақыл қалай аталады?
А) жүгері Ә) мақта Б) тары В) күріш

25. Дала жануарлары:а) суыр, қарсақ, дуадақ в) жайран,кесен, тышқан

с) көртышқан,бозторғай, ара д)қабан,тасбақа, аю



























































Сабақ тақырыбы:  М. Мүсірепов  Ана құшағында

Мақсаты:. Оқушыларға  Ғ. Мүсіреповтың « Қазақ солдаты » романынан

үзінді «Ана құшағында» атты әңгімесін түсініп оқуға және түсінгенін әңгімелеп айтуға үйрету. Өз ойларын ортаға салып, топпен жұмыс істеуге, ананың бала өміріндегі орнын білуге үйрету, романдағы басты кейіпкер туралы білім беру.Өзекті, түйінді ойын ашуға жағдай жасау және байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастырып, әр түрлі тапсырмалар беру арқылы ойлау қабілетін дамыту. Оқушылардың тіл байлығын, сөздік қорын, шығармашылық ойын, танымдық қабілеттерін дамыту.Ананы құрметтей білуге, адамгершілікке тәрбиелеу. Батырдың да, алыптың да анадан туатындығын, сондықтан ана - өмір бастауы екендігін ұғындыру. Алдарына қойған мақсаттарына жетуге ұмтылу.
Әдісі: Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ - жауап, дамыта оқыту технологиясы, көрнекілік, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау элементтері
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты  түсіндіру

Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбер:Ән: «Ана туралы жыр»

  ІІ . Үйтапсырмасынтексеру  

Б.Бұлқышев туралы не білеміз?

«Ана»әңгімесі
  ІII.  Жаңа сабаққа әзірлік.Қызығушылықты ояту «Ой қозғау»

Ғ.Мүсірепов суретін көрсету,сурет арқылы ақын туралы әңгімелеу;

Ғ.Мүсірепов өмірбаяны;

Шығармалары;

Ғ.Мүсірепов ескерткіштері,атындағы мектеп,кітапхана туралы әңгімелеу;

IV.Мағынаны тану

Қазақтың көрнекті жазушысы Ғабит Мүсірепов 1902 - 1985 — жылдар аралығында өмір сүрді. Оның «Тұтқын қыз», «Қазақ солдаты», « Ұлпан » т. б. атты еңбектері бар. Алматы қаласында ол кісіге арналған ескерткіш бар. 3 – сыныпта « Таңның атуы » атты шығармасымен танысқанбыз.

-  Кемеңгер жазушының Қазақ солдаты деп отырғаны кім екен?

Қайырғали Смағұлов - 2-дүниежүзілік соғысқа қатысушы, кіші лейтенант,қазақ. Кеңесәскері қатарына 1939 жылы шақырылған. 1941 жылдыңмаусымынанСолтүстік Кавказ майданы 18-армия 318-атқыштар дивизиясы 1339-атқыштар полкіқұрамындаҰлыОтансоғысынақатысқан. Оныңайрықшақайсарлығы, әсіресе, Керчь түбегіндегіұрыстабайқалды. Десантшыжауынгерлерденқұрылған 20 сарбаз 44 күнбойыжауқыспағынатөтепберген. Сымағұловжекеөзі Ельтиген (Украина, Қырымтүбегі, Эльтиген) қыстағыүшінболғанұрыстажаудың 20-ға жуықәскерінжойған. Сымағұловқабатылдығыүшін КСРО ЖоғарғыКеңесіТөралқасыныңЖарлығыменКеңесОдағының Батыры атағыберілді (17.11.1943). 1946 жылызапасқашықты. 1950 жылы Алматыдағы партия мектебіжанындағыкурстыбітірген. 1955 жылы №12 кәсіптік-техникалықучилищесінің директоры қызметінатқарған. Батырдыңөмірі мен ерлігі Ғ.Мүсіреповтің«Қазақсолдаты»шығармасына арқауболған.

Соғыстанкейінгіжылдарыаймақтыңәлеуметтікқамсыздандыружұмыстарынабасшылықжасады. 1963-1973 жылдараралығында Атырау университетіндеАзаматтыққорғаныскафедрасындаеңбекетті.

Теңдік атындағы (Атырау қалалық әкімдігі аумағында) орта мектепке Сымағұловтың есімі берілген. Ленин, l-дәрежелі Отан соғысы ордендерімен, бірнеше медальдармен марапатталған.

(«Көңіл толқыны» күйі орындалып тұрады)

- «Қазақ солдаты» романы «Зытыпкелем, зытыпкелем. Артымақарай - қарайзытам… Зытыпкележатқаным, қашыпкелемін. Артымақарайберетінім, қорқыпкелемін» - дегенсөздеріменбасталады  БұләңгімедеҚайырғалиСмағұловдегенбаланыбәріҚайрошдепатайды. 10 жастағыҚайрошқаауылдыңсиыр, бұзау, торпағынбақтырыпқояды. Оныңалдына 87 бас мал салыпберіп, егербір бас малдыжоғалтсаң, 10 жылқорағақамаймындейдіқарамұртты. Мен қашаноқимындепжүргендебірқасқаторпақжоғалыпкетеді. Ары санайды  86, берісанайды 86. Жержұттыма? Ізі де жоқ. ҚорқыпкеткенҚайрошқалағақарайқашажөнеледі.
Зытыпкелем, зытыпкелем.
Артымақарай - қарайзытыпкелем.
Қайрошсолзытқаннан Гурьев қаласындағыбалаларүйінеорналасады.
- Балаларүйікімдергеарналған?
- Панасыз, әке - шешесізбалаларғаарналған.
«Құлыным, Қайрошым... Қайдажоғалыпкеттің? » -дегенәлсіздауысестіледі
- Кімніңдаусыдепойлайсыңдар?
Әрине, анасыныңдаусы.

- Ананеліктенбұлайдедіекен ?Бізмұныәңгіменіоқубарысындаанықтайық.\

Ү   Жаңа сабақ.  «Ана құшағында »
Әңгімені 4 – 5 балаға жалғастыра оқыту.
Сұрақтар қою арқылы мазмұнын аша түсу.
ҮІ  Ой толғаныс

1 Анасы Қайрошты қайда іздеп келді? ( балалар үйіне )

2 Қайроштың досының аты кім? (Шеген)

3 Оның атын әңгіменің қай жерінде кездестіресің? (Әңгіменің басында … тізесіне сорпа шашырағанда; … Анасы кеткенде Қайроштың көзінен жас шыққанда.)

4 Ана мен баланың бір-біріне деген ыстық сезімін әңгіменің қай жерінен оқуға болады?

5 Мариям апай деп отырған кісі кім деп ойлайсың?

6 Қайрош неліктен анасымен бірге ауылға кетіп қалмады?

7 Қайроштың анасының портретін жаса 

ҮІІ    Топпен жұмыс

Қайроштың анасына сипаттама бер:

Киімі Сөйлеген сөзі мінезі

«Бес жол өлең» стратегиясы.

5 жолды өлең стратегиясы: 1 зат есім, 2 сын есім, 3 етістік, 1 сөйлем, 1 синоним құра. Зат есіміміз «Ана» сөзі болсын.
- «Ана»-

мейірімді, сезімтал –

тәрбиелейді, жұбатады, үйретеді –

Ана мейірімділікке үйретеді –

шеше. Бізді барлық жақсылыққа жетелейтін ол біздің анамыз екен

ҮІІІ .Топтастыру-

Ана есімін аузына алмайтын адам баласы жоққа тән. Жердің өзіне де жер ана деп теңеу айтып жүрміз.Аналардың қоғамда алатын орны да ерекше. Себебі, ана тек баласының тәрбиелеушісі ғана емес, ол - қызметкер.(Оқушылар аналарының қызметтері жайлы айтады). 

- Ана бізге жарық дүние сыйлады. 
- Барлық жақсыны бізге арнады. 
- Барлық жақсы сөздерді айтады. 
-Аналарың сендерді қалай еркелетеді? 
-Құлыншағым, айым, күнім, ботақаным, жаным. т.б. 
5. Интерактивті тақтамен жұмыс. 
-Ана күн секілді айналаға мейірімін, жылуын шашып тұрады. Олай болса мына күннің айналасына аналарыңның сендерге айтатын жылы сөздерін жаза қойыңдар. 

IX.Қорытынды

«Дұрыс жауабын тап»ойыны.
Шарты: ойын барысында бірнеше сөйлемдер оқылады,егер оқылған сөйлем дұрыс болса,қол шапалақтаймыз;

Дұрыс емес болса, сөйлемді дұрыстаймыз.
1.Анамның даусын айырмай тұрып ақ жүрегім қақ айырылып қоя берді.Қайроштың ішкі сезімі (қол шапалақтау)

2.«Қазақ солдаты »романының авторы- Ғ.Мүсірепов (қол шапалақтау)

3.Қайроштың досының есімі- Баубек (Шеген)

4.Мариям апай- Қайроштың анасының есімі (тәрбиеші апайы)

5.Қайрош- Атырау облысында туған. (қол шапалақтау)

X.Үйге тапсырма

Мәтінді оқу,түсінгенін айту,

«Менің анам»шығарма жазу

XI.Бағалау













































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
АХМЕТ ИАССАУИ( ашық сабақ)

Автор: МАЙЛЫБАЙ ҚАНАПИЯ ЕГІЗБАЙҚЫЗЫ

Дата: 28.02.2018

Номер свидетельства: 460217
