Сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті 9 сынып
Сабақтың тақырыбы: А.Яссауи «Даналық кітабы»
Сабақтың мақсаты. Білімділік: шығарманы өмірмен байланыстыра отырып, мазмұнын ашу; адамның адам болып қалыптасуында басты рөл атқаратын адамгершілік құндылықтар туралы әңгімелесу; А.Йасауи еңбегінің рухани нәрін оқушы бойына сіңіру.
Дамытушылық: әдеби тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; ойлау жүйесін жетілдіру. Тәрбиелік: адамгершілікке тәрбиелеу. Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, оқулықпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: тарих.
Сабақ барысы. I. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу.
II. Үй тапсырмасын сұрау. Сынып оқушылары топпен жұмыс істейді. үйге берілген тапсырма «Йасауи хикметтері». 4 топқа хикметтерін талдау тапсырылады. Оқушылар өз топтарында химетті талдап, бір оқушы түйінді ойды айтады. Басқа оқушылар да өз пікірлерін айтып, толықтырып отырады. Оқушылар жауабы бағаланады.
III. Жаңа сабақ. Ежелгі дәуір әдебиетінің тарихымен, А.Йасауи шығармашылығымен оқушылар алдыңәы сабақта толық танысқандықтан «Даналық кітабындағы» негізгі тақырып туралы айтылады. Оқушылар жалпы кітап туралы мағлұмат алған соң, хикметтері талданады.
Кез-келген топтан бір оқушы дауыстап, мәнерлеп оқиды. Оқушылар топ ішінде өзара талдайды. Бір оқушы шығып, өз ойын айтады, басқа топтар да өз пікірлерін қосып отырады.
Хикметтер бойынша мыынадай сұрақтар қоюға болады:
— Ақын сопылық әылымды қаншалықты меңгерген?
— «Махаббаттың дариясына шомылушы -әылым» дегенді қалай түсінесіңдер,қандай әылымды айтады?
Әңгімені толық талдап болған соң, жаңа тақырыпты бекіту мақсатында «тест-интервью» жүргізіледі.
«Диуани хикмет»
(Даналық кітабы)
тілі
тақырыбы
жаңалығы
Түркі тілінің оәыз-қыпшақ тілінде
1- сопылық ілімнің мазмұнын жырлаған хикметтер
2- дәуір,қоғам бейнесіндегі лирикалық шығармалар
Сыншылдық дәстүрді енгізуші;
Реалист суреткер,
А.Йасауи «Даналық кітабы» философиялық дүние дегенге өз түйінің
Жауабы
а)
ә)
б)
Махаббат дегенді қалай түсінесің?
Жауабы
а)
ә)
б)
оқушылардың жазғаны тыңдалады.
Ежелгі дәуір әдебиеті бойынша екі тақырыпты салыстыра топтау:
Ахмет Иассауи Қорқыт
«Ұлылар шығармаларындағы үндестік не?» деген сұрақ қойылады.
Оқушылар қысқаша тоқталып өтеді. «Адамгершілік», «ізгілік», «қара ниетті болмау», «оқу-білім», «қанағатшылдық» екені айтылады.
Осымен сабақ аяқталады. үйге: «Адамгершілік — ұлы қасиет» деген тақырыпта шағын шығарма жазу.
Бағалау.
Жауап берген оқушыларды бағалау.