Сабақтың мақсаты: Оқушылардың «табиғат», «жер», «су», «ауа» , «топырақ» туралы ұғымдарын кеңейту. Сабақтың міндеті: *Оқушыларға табиғат байлығының адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік беру; *оқушыларды табиғатты сақтап – қорғауға, аялап – баптауға баулу *сүйіспеншілікке, мейірімділікке, ізгілікке тәрбиелеу. | Ресурстар: Оқулық, үнтас па, қосымша ма- териалдар,компьютер, |
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Тыныштық сәті: Баяу музыка қойылады. Балалар, ыңғайланып отырып алыңдар да, терең тыныс алыңдар. Көздеріңізді жұмыңыздар. Өзіңізге енді атып келе жатқан таңды елестетіңіз. Сіз тау жолымен келе жатырсыз. Таза ауа, сылдырлаған бұлақ суы, құстардың сайраған дауысы, сіз жеңіл демаласыз, сіз күшке толысыз. Күн шуағы сіздің теріңізге сәуле шашуда, самал жел сіздің шашыңызды тербетіп сізге көрік беруде. Бүкіл табиғат күші сізге өз махаббатын сыйлап, сізді таң нұрымен қарсы алады. Ал енді бұл күш сіздің бүкіл денеңізге сіңіріп, қуат беріп тұрғанын сезуге тырысыңыз. Бұл күшпен өзіңізге жақын адамдар мен достарыңызбен бөлісіп жатқаныңызды елестетіңіз, Бұл қуат сіздің өміріңізбен тығыз байланысты. Сіз әлемдегі ең бақытты жансыз. | |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (сұрақ – жауап) №20сабақ, 84-беттегі Қ.Толыбаев«Ақ гүл» мәтінін оқып келу. 1. Гүлдер өз бойындағы қандай қасиеттерді мақтаныш етті? 2. Гүлдер кімге өздерінің разылығын білдірді? 3. Табиғат пен адам үйлесімділігінің сыры неде? 4. Адамның табиғатқа деген сүйіспеншілігі қандай сезім тудырады? 5. Сүйіспеншілік сезімі қандай қасиеттер арқылы орын алды? 6. Сүйіспеншілікті күнге теңестірудің сыры неде? | |
ІІІ. Дәйексөз Дәптерлеріне жаздырылады, жаттатылады «Қыстағы қар жерге – ырыс, Жердегі ылғал – елге ырыс» мақал | |
ІҮ. Әңгімелесу Қызығушылықты ояту.(Ой қозғау) • Табиғат сені қандай әсерге бөлейді? • Адам мен табиғаттың арасында үйлесім бар ма? • Адамның табиғатқа, табиғаттың адамға ықпалы қандай? • Аппақ ай, жарық күн, жасыл жапырақ келбеті адамға қандай ой салады? Өздеріңосыныбастанкешіріпкөрдіңдерме | |
Ү. Мұғалімнен сыйлық «Табиғат қызықтары» бейнетаспа | |
ҮІ. Оқулықпен жұмыс Ойланып көрейік. (топпен жұмыс) I топ. Жерді неліктен күллі тіршіліктің анасына теңейміз? II топ. Табиғат пен адам үйлесімділігінің сырын қалай түсінер едіңіз? III топ. Табиғат сұлулығын қалай сақтап қалуға болады? IV топ. Жер - Ана деген сөздің құдіретін сезініп көрдіңдер ме? Дәптермен жұмыс 1 - тапсырма Табиғатқа қандай сыйлық беретініңді, неліктен ол сыйлықты тарту ететініңді түсіндіріп жаз. Жүректен жүрекке Пікірді жалғастырып айту 1. «Табиғат – мен үшін қуаныш, өйткені...» 2. «Табиғат – мен үшін денсаулық, өйткені...» 3. «Табиғат – мен үшін шығармашылық, өйткені...» Оқушыларға таратылған алма пішініндегі қағазға жер - анаға деген ризашылықтарын жазып, оқып, сыныпта тұрған ағашқа алма іледі. (Ән ойнап тұрады).
| |
ҮІІ. Шығармашылық жұмыс Табиғат дегенде көз алдарыңа не елестейді? Көз алдарыңа елестеген заттың суретін салыңыздар немесе жазыңыздар.(Әр топтан суреттерін қорғайды, табиғат туралы ойларын оқиды). | |
ҮІІІ. Топпен ән айту «Саржайлау» әні | |
ІХ. Үй тапсырмасы | |
Х. Қорытынды Адам табиғаттың бір бөлшегі. Жарқырап шыққан күн, таза ауа, мөлдір су, ну орман адамға қуат беріп, оның жан дүниесін мейірлендіре түседі. Адам мен табиғат арасындағы байланыс тамыры тереңде жатыр. Адам өмірі табиғатқа тәуелді. Табиғатты қорғау – өз өміріңді қорғау дейтініміз де сондықтан. | |
ХІ.Тыныштық сәті . Тыныштық... Тыныштық бар жерде Музыка қойыла ды. Көздеріңді жұмып, манаураған қалыпқа келіңдер. Табиғаттың сұлулығы соншалықты, қараған сайын қарай бергің келеді. Ондағы сұлу да, нәзік гүлдерге, самғай ұшқан құстарға қызыға қараймыз. Сол сәтте Табиғат - анамыз естіп тұрғандай, бізді әртүрлі түстерімен әсем көрінетін кемпірқосаққа айналдырып, аспан аясына орналастырды. Қандай керемет! Биіктен сан түрлі түсті сәулелерімізге қуана қарап, мәз - мейрам болған балалар. Көктен қарағанда табиғат сұлулығы бұрынғысынан да құлпыра кеткендей! Осындай сұлулыққа шын тамсанған, қызыға қараған сезімімізден бойымыз сұлулық пен жылулыққа бөленгендей. Осы сұлулық пен жылылықты ұзақ сақтауға іштей уәде беріп, бұрынғы қалпымызға келейік. | |