kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жануарлар және тіршілік

Нажмите, чтобы узнать подробности

жануарлар және тіршілік. 5-сынып. қазақ тілі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жануарлар және тіршілік»

Сабақ: Қазақ тілі

Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні: 12.11.18

Мұғалім: Абат Асылайым Абайқызы

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлар және тіршілік

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.ӘТН3 – тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Синонимдер мен антонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданып, мәтін құрауда дұрыс қодану.

Сабақтың түрі:

Жаңа материалды меңгерту

Ресурстар

Қазақ тілі оқулығы, Алматы «Атамұра» баспасы 2017ж

Дескриптор

Синонимдер мен антонимдерді орынды қолдану.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, бағалау

Тілдік мақсаттар:

 Дәйексөз, диалог, тұспалдау, деталь, суреттеу, дикция, т.б.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, география

Қажетті құрал-жабдықтар

Оқулық, интерактивті тақта

Оқыту әдістері

Сөздік, «Жасырын оқушы» әдісі, «Мозайка» әдісі

Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

Жоспар

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Жоспарланған уақыт:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

Дереккөздер/Ресурстар

Сабақтың басы

15 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын тексереді. Оқушыларды түгендейді.

Үй тапсырмасын тексеру:

«Жасырын оқушы» әдісі Суреттері бар қағаз қиындыларын кейбір оқушылардың орындықтарына жабыстырылып, сол оқушыдан сабақ сұралады.

Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.


Мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын шығарып, сыныптың тазалығына назар аударады.




Оқушылар үй тапсырмасын айтады.





Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.








Қағаз қиындылары




Суреттер

Сабақтың ортасы


Ойтүрткі

  • Жануарлардың мінез-құлықтары туралы білесің бе?

  • «Жануарлардың тіршілігі» деген сөз тікесін қалай түсінесің?






1-тапсырма. Тыңдалым/Айтылым

Мәтінді үнтаспадан тыңда.

Мәтінге ат қой

Мәтіннің стилін анықта

Сұрақ құрастыр





  • Тіршілік сөзін қалай түсінесіздер?

  • «Тіршілік» сөзіне қандай мәндес сөздер бар?

ҚБ: «Жануарлар әлемі» әдісі


Тілдік бағдар

Синонимдер мен антонимдер


2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.

Оқулықтағы 4-тапсырма 57б

Әр топқа берілген жануарлардың мінез-құлықтарын салыстыра отырып, синоним мен антонимдарды тілдесім барысында қолданып диалог құру.

І топ: қабылан мен кит

ІІ топ: дельфин мен тиін

ІІІ топ: ара мен қасқыр


ҚБ: «Жануарлар көрінісі» әдісі

3-тапсырма. ҚБ

Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен синоним мен антонимдерді жіктеу.

Жүйрік, шабан жүйрік, шипалы, емдік қасиеті, киелі, қасиетті, тұнық, мөлдір


Дескриптор:

-сөздер мен сөз тіркестері антоним, синонимдерге жіктейді.


ҚБ: «Жануарлар суреттері» әдісі


4-тапсырма. Топтық жұмыс.

І топ: Сөздердің синонимдік қатарын тауып, иағынасын түсіндіріңіздер.

ІІ топ: Сөздердің антонимдік қатарын жаз.

ІІІ топ: Антоним мен синонимдерді қатыстырып сөйлем құрау.

Сөздер: алыс, бүгін, амандасу, тіл қау, қуану, көп.


Дескриптор:

-Синоним мен антонимдік қатарды жазу.

-Сөйлем құрау барысында синоним мен антонимерді дұрыс қолдану.


5-тапсырма. ҚБ

«Жылқы - қасиетті жануар» тақырыбында синоним мен антонимдерді қатыстырып мәтін құрастыр.

Дескриптор:

-Тақырып бойынша мәтін құрастырады.

-Мәтін құрамында антоним, синонимдерді орынды қолданады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, жаңа маериалды түсінеді.

  • Жануарлар әртүрлі болып келеді. Жыртқыш, момын.

  • Өмір сүру ортасы.






Мәтінге ат қой

Мәтіннің стилін анықта

Сұрақ құрастыр








  • Тіршілік дегенміз – біздің өмір сүріп жатырған ортамыз.

  • Табиғат, қоршаған орта, т.б.




Тілдік бағдарды түсініп, жазып алады.












Берілген мәтінді оқып, түсінеді. Жануарларды салыстыра отырып, диалог құрайды.









Антонимдер: мөлдір, жүйрік

Синонимдер: шабан жүйрік, шипалы, емдік қасиеті, киелі, қасиетті, тұнық









І топ: Алыс:

Синонимдік қатар: шалғай, қашық

ІІ топ: алыс – жақын

ІІІ топ: Алыстаан алты жасар бала келсе алпыстағы шал сәлем береді.








Синоним мен антонимдерді қатыстырып мәтін құрайды.

Қазақ халқы үшін төрт түліктің осалы жоқ.Дегенмен жылқының адам үшін атқаратын қызметі өте жоғары бағаланатын.Мереке-қуанышта,қайғы-қасіретте,басқа түскен не ауыр күндерде бұл түлік адамның жан серігі,айырылмас досы болған.


Кітап, презентация







Парақтар








Кесте




















Оқулық











Оқулық, интернет желісі





Сабақтың соңы

5 минут

Бағалау. «Жасырын дауыс» әдісінде көп дауыс жинаған оқушы бағаланады.


Үй тапсырмасы:

«Жылқы - қасиетті жануар» мәтінін аяқтау.


Кері байланыс: Сабақ соңында жануарлардың суреттері бар қағаз қиындыларына бүгінгі сабақты қорытындылап жазып, суретке жабыстырады.


Егер сабақты толықтай түсінсе бұлтқа.

Жартылай түсінсе тауға.

Мүлдем түсінбесе жерге жабыстырады.


Көп дауыс жинаған оқушылар бағаланады.



Үй апсырмасын жазып алады.





Сабақты қорытындылап, жазады. Қағаздарын суретке жабыстырады.

Қорапша, парақтар.







Суреттер



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жануарлар және тіршілік

Автор: Абат Асылайым Абайқызы

Дата: 24.11.2018

Номер свидетельства: 487288
