3.Таулы,орманды жерлерде қандай жануарлар мекендейді?
Бағалау: Сабаққа ат салысып,белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
Сабақ аяқталды.
Сау болыңыздар.
№6
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Алдыңғы сабақта өтілген материалдардан алған білімдерін тексеру.Үй жануарлары мен жабайы аңдардың айырмашылықтарын білу.олардың мекендері туралы әңгіме қозғау.
2.Дамытушылық:Тіл байлықтары мен сөздік қорларын тексеру.
Сынып оқушыларын түгендеп тексеріп,назарларын жаңа сабаққа аудару.
Жаңа сабақ: Лексикалық тақырып.Ұлттық ойындар.Грамматикалық тақырып.Етістік.жіктік жалғауы.
Сабақтың мақсаты: Қазақтың ұлттық ойындары туралы түсініктеме беру. Олардың тәрбиелік мәнін ашу оқушыларға түсіндіру.етістік дегеніміз не? Жіктік жалағауларды түсіндіру.
Етістік дегеніміз не? Заттың қимылын, жай-күйін білдіретін сөздерді етістік деп атаймыз.Етістік не істеді? Не қылды? Қайтты? Деген сұрақтарға жауап береді.
Мысалы: Ат шапты. Жаңбыр жауды. Балалар ойнады.
Етістік сөйлемде баяндауыш болады.
Жіктік жалғау.
Жақ
Жекеше
Көпше
I
I I
Сыпайы түрі
I I I
мын,бын,пын,міе,бін,пін
оқушы+мын
сың,сің,
оқушы+сың
сыз,сіз
оқушы+сыз
оқушы
мыз,быз,пыз,міз,біз,піз
оқушы+мыз
сыңдар,сіңдер
оқушы+сыздар
оқушы+сыңдар
оқушы+сыз+дар
оқушылар
Етістің жіктелуі.
Осы шақ.
1) Мен тұр+мын Біз тұр+мыз
Сен тұр+сың Сендер тұр+сың+дар
Сіз тұр+сыз Сіздер тұр+сыз+дар
Ол тұр Олар тұр
2) Мен ойнап жүр+мін Біз ойнап жүр+міз
Сен ойнап жүр+сің Сендер ойнап жүр+сің+дер
Сіз ойнап жүрсіңдер Сіздер ойнап жүрсіздер
Ол ойнап жүр Олар ойнап жүр
Грамматикалық сабақты түсіндіріп, Ұлттық ойындар туралы түсініктеме беру.
1-тапсырма. Диалогты оқыңдар.Әр оқушылардың оқытып. Орыс тіліне аударма жасату.
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңдар. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Ұлттық ойындар.
Қазақ халқының тұрмысы, салт-дәстурі, ойындары көбінесе төрт түлік малмен байланысты болады. Олар ойынға мал сүйегін, қой құмалағын пайдаланады.Мысалы: мынадай ойын түрлері бар: «Асық», «Ақсүйек», «Тобық», «Ханталапай», «Тоғызқұмалақ».
Өз беттерінше тапсырмалар беру.
1.Қазақ халқының тұрмысы, салт-дәстүрі, ойындары немен байланысты?
2.Олар жануарлардың нелерін пайдаланады?
3.Ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?
Үй тапсырмасы: Қазақтың ұлттық ойындары туралы ақпарат жинау. Қайталау.
Сынып оқушыларын түгендеп тексеріп,назарларын жаңа сабаққа аудару.
Жаңа сабақ: «Ханталапай» ойыны.Мақсаты:ойынның ойналу ретін түсіндіру.
Жаңа сөздер: Бояулы керек, қос уыс, үйіру, қарап тұру, кімнің қолында кетсе, ұпай, соғылған, шашылған, тимей қалса, тәйкесін соғады.т.б.
Тақтаға іліп немесе жазып қою арқылы оқушыларға мағынасын ашу. Тақтамен жұмыс: 1-тасырма. Әр топтағы етістіктерге тиісті жіктік жалғауларды жалғап жазыңдар.
Мен отыр,жүр,жатыр,тұр -мын,мін Біз отыр,тұр,жүр –мыз,міз
Үй тапсырмасы: Жаңа сөздерді жаттау.Мамандық иелері туралы шағын әңгіме құрастыру.
Сабақты қорытындылау: 1.Адамды кім емдейді? (дәрігер),үйді кім салады? 3.тамақты кім пісіреді?
4.азық-түлікті кім сатады?
Бағалау: Сабаққа белсене ат салысқан оқушыларды.
Сабақ аяқталды.
Сау болыңдар.
№15
Сабақтың тақырыбы:Кім болғым келеді?
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Өскенде оқушылар кім болғылары келеді.Оқушыларға ең керек маңызды мамандық иелері туралы түсінік беру.2.Дамытушылық:шығармашылық пен сөздік қорларын дамыту.
Көрнекілігі:мамандық иелерінің суреті мен тапсырмалар,кластер
Сабақтың барысы:Амандасу,түгендеу.
Ұйымдастыру кезеңі:сынып оқушыларды,түгендеп,назарын жаңа сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты: Өскенде оқушылар кім болғысы келеді?Қай мамандықты таңдар едіңдер.
1-тапсырма.Диалогты толықтырып,өзара сөйлесіңдер.
2-тапсырма.Шағын әңгімеқұраңдар.
Мен .....болғым келеді,болуды армандаймын,болғанды ұнатамын.
Өйткені: .......................
Ол үшін білу керек. Білім алу үшін еңбек ету керек.
Кітаптан 3-тапсырма.Өлеңді жаттаңдар.
Қосымша тапсырмалар беру.Кластер әдісімен жұмыс жасау.
Сабақты бекіту:үлестірмелі кеспелер көмегімен оқушылардың ойларын жинақтау.
Қорытындылау: Арман сен өскенде кім болуды армандайсың?
Әлия сен қай мамандықты таңдар едің?Сұлтан сен дәрігер болар ма едің?
Ұй тапсырмасы: «Өскенде мен мұғалім болар едім»-тақырып көлемінде шығарма жазу.
Бағалау: Сыныпта белседі жұмыс істеген оқушыларды .
Сабақ аяқталды.
Сау болыңдар.
№16
Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелерінің мамандықтары.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік: Отбасы мүшелері олардың мамандықтары туралы әңгімелер қозғау.2.Дамытушылық:Тіл байлықтарын,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Адамгершілік пен имангершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақ түрі:жаңа
Сабақтың әдіс-тәсілдері:түсіндіру,әңгімелеу.т.б
Көрнекілігі:Отбасы мүшелердің суреттер мен қосымша тапсырмалар.
Сабақтың барысы:Амандасу,түгендеу.
Ұйымдастыру кезеңі:Сыныпты түгендеп,назарын жаңа сабақққа аудару.
Сабақтың мақсаты:Отбасы мүшелерінің мамандықтары туралы әңгімелер қозғау.
Ұйымдастыру кезеңі:Сынып оқушыларын түгендеп тексеру арқылы назарларын жаңа сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты:Жыл мезгілдері көктем.Грамматикалық тақырып:Үстеу. Көктемдегі табиғат туралы түсініктеме беру.
Жаңа сөздер.Тақтаға жазып мағынасын ашу.
1-тапсырма.Өлеңді мәнерлеп оқып,түсіндіріңдер,сурет бойынша әңгімелеңдер.
Бұл қай кезде болады?
Қар еріп, су ағады,
Сарқырап сайға толады.
Күн ұзарып,жылиды.
Бұл қай кезде болады?
(....)
2-тапсырма.Кесте бойынша жаңа сөздерді қатыстырып,диалог құраңдар және өзара сөйлесіңдер.
Жыл мезгілі
Айлар
Күндер
Түндер
Ауа райы
Көктем
наурыз
сәуір
мамыр
ұзағырақ
қысқарақ
..............
..............
Заттың іс-қимылының мезгілін,мекенін,жай-күйін білдіретін сөздерді үстеу деп атайды.Үстеу қашан?қайдан? қалай? Қайда? Сұрақтарға жауап береді.Мысалы:биыл,алда,жоғарыдан,тез.
Үстеу мағынасына қарай мезгілдік,мекендік,сын-қимыл,мөлшерлік,күшейткіш болып бес түрге бөледі.
1.Мезгіл үстеу қимылдың жалпы мерзімін,уақытын білдіреді.Мысалы: Биыл көктем ерте түсті.
2.Сын-қимыл устеулер қимыл,іс-әрекеттің алуан түрлі сапасын білдіреді.Мысалы:Шөп қаулап өсті.
3.Мекен үстеулері қимыл,іс-әрекеттің орнын білдіреді.Мысалы:Алыстан қонақтар келеді.
3-тапсырма.Мәтінді оқып аударыңдар.Ондағы мезгіл үстеулерді тауып,оларға сұрақ қойыңдар.
Сабақты қорытындылау: Үстеу дегеніміз не?
Үстеудің түрлері? Көктемде табиғат жыл мезгілі туралы не айтасыңдар?
Үй тапсырмасы:Жыл мезгілі туралы шығарма жазу.
Бағалау:сыныпта белсене ат салысқан оқушыларды.
Сабақ аяқталды.
Сау болыңдар.
№19
Сабақтың тақырыбы:Көктем табиғаты.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Көктемдегі табиғаттың ауа райы туралы түсінік беру.2.Дамытушылық:Сұра-жауап әдісі бойынша оқушылардың тілдік байлық қорларын дамыту.
Ұйымдастыру кезеңі: Снып оқушыларын түгендеп,назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты:Еңбек туралы мақал-мәтелдер,көктемдегі суреттермен жұмыс.
1-тапсырма.Сөйлемдерді жазып,сын-қимыл үстеулердің астын сызыңдар және оларға сұрақ қойыңдар.
2-тапсрма.Кесте бойынша әңгіме құрастырыңдар.Көктемгі еңбек.
Далада.
Қашан
кімдер
қайда
нені
не істейді
......
.......
........
егін
егеді
КІМДЕР?
ҚАЙДА?
НЕ ІСТЕЙДІ?
ЕГЕДІ
Қашан?
Қайда?
Нені?
Не істейді?
отырғызады.
Қайда?
Кімдер?
Кімге?
Не істейді?
көмектеседі?
3-тапсырма.Жаңылтпашты тез айтуға жаттығыңдар.
Жаңылтпаш.
Топ бала,топ бала,
Ойнап жүр топтала.
Зымырап допты ала,
Қуады көп бала.
Оқушыларға үлестірмелі кеспелерді тарату.
Сабақты қорытындылау:Көктемде адамдар не істейді? Қалай еңбектенеді? Ауа-райында қандай өзгерістер болады? Саяжайда адамдар не істейді?
Бекіту: Кластер әдісі көмегімен сабақты бекіту.
Үй тапсырмасы:Көктем жыл мезгілі туралы мақал-мәтелдержазып келу.
Сабақ аяқталды.
Сау болыңдар.
№21
Сабақтың тақырыбы: Көктемде.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Көктемдегі жыл мезілдерінің ауа-райы табиғаты туралы түсінік алу. 2.Дамытушылық:оқушылардың тіл байлықтары мен сөздік қабілеттерін дамыту.3.Тәрбиелік:Имангершілікке,әдептілікке тәрбиелеу.
2-тапсырма.Суретбойынша көктем мезгілін әңгімелеп жазыңдар.Мысалы:Көктем мезігілі келді. Құстар жылы жақтан ұшып келді.Қар еріп,сай-саладан сулар аға бастады.т.б
Сабақты қорытындылау:Көктемде ауа-райы қандай болады? Балалар қандай киімдер кие бастайды?
Үй тапсырмасы:Жаңа сөздерді жаттау.
Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.
№23
Сабақтың тақырыбы:Наурыз мерекесі.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Наурыз мерекесінің тойлануы туралы түсінік беру.2.Дамытушылық: оқушылардың сана-сезімдерін,ойлау қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту.3.Тәрбиелік: Қазақтың салт-дәстүрін,адамгершілік пен имангершілікке тәрбиелеу.
4.Аналарына,әпкелеріне,әжелеріне қандай сыйлықтар бересің?
3-тапсырма.Сөздерді тиісті орына қойып,сөйлемдер құраңдар.
1.Анама,сыйлаймын,мен,гүл.
2.Әпкеме,сатып,алып,бердім,бұйымдар,зергерлік.
3.Кітап,сыйладым,қарындасыма.
Сабақты қорытындылау:Қазақ халқының қандай мерекелері бар?
Наурыз мерекесін қалай тойлайсың? Осы мереке саған ұнай ма?
Бекіту:Кластер әдісін құру.
Үй тапсырмасы:Жыл мезгілдері «Көктем» туралы мақал-мәтелдер,нақыл сөздер жазу
Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.
№24
Сабақтың тақырыбы.Нәтиже сабақ.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Наурыз мерекесі туралы ойларын білдіру. 2.Дамытушылық:Оқушылардың тіл байлықтарын,сөздік қабілетері мен шығармашылық қабілеттерін дамыту. 3.Тәрбиелік: Үлкендерді сыйлауға,құрметтеуге тәрбиелеу.
Заттың санын,ретін білдіретін сөзді сан есім деп айтамыз.Сан есім неше?қанша№нешінші?нешеу? деген сұрақтарға жауап береді.Мысалы:екі,үшінші,жетеу.Сан есім дара күрделі болып екі түрге бөлінеді.
бірлік
ондық
жүздік
мыңдық
1-бір
2-екі
3-үш
4-төрт
5-бес
6-алты
7-жеті
8-сегіз
9-тоғыз
10-он
20-жиырма
30-отыз
40-қырық
50-елу
60-алпыс
70-жетпіс
80-сексен
90-тоқсан
100-жүз
200-екі жүз
300-үш жүз
400-торт жүз
500-бес жүз
600-алты жүз
700-жеті жүз
800-сегіз жүз
900-тоғыз жүз
1000-мың
2000-екі мың
3000-үш мың
4000-төрт мың
5000-бес мың
6000-алты мың
7000-жеті мың
8000-сегіз мың
9000-тоғыз мың
2-тапсырма.Дәптермен жұмыс.сызбаны Сан есімдермен толықтырып жаз.
3-тапсырма.Өрнекті үлгі бойынша сөзбен жазыңдар.
Сабақты қорытндылау:1.Сан есім дегеніміз не? 2.Сан есімнің сұрақтары қандай? 3.Сан есімдер неше топқа бөлінеді?
Бекіту: Кластер әдісі бойынша сабақты қорытындылау.
Үй тапсырмасы: Сан есім түрлеріне мысалар келтіріңдер.
Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.
№26
Сабақтың тақырыбы:Қанша?неше?
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Сан есімдердің түрлері туралы түсінік беру. 2.Дамытушылық:Оқушылардың ойлау,сөздік қабілеттерін дамыту. 3.Тәрбиелік:Адамгершілікке,имангершілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі:жаңа
Сабақ түрі: жаңа
Көрнекілігі:жыл мезгілдерінің сурет мен тапсырмалар.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап.әңгімелеу
Сабақтың барысы:Амандасу.Түгендеу.
Сабақтың мақсаты;Жыл мезгілдері апта күндері туалы мәліметтер беру.
Жаңа сабақ:қанша?неше?
1-тапсырма.бір-біріне сұрақ-қойып жауап беріңдер.
1.Бір жылда қанша күн бар?
2.Бір жылда неше ай бар?
3.Бір айда неше күн бар?
4.Бір айда неше апта бар?
5.Бір аптада неше тәулік бар?
2-тапсырма.сызбалар бойынша әңгімелер құрастырыңдар.Әңгімеге ат қойыңдар.
3-тапсырма.кестеге қарап,уақытты дұрыс сұрауға үйреніңдер.
1.Сан есім+дан,ден,тан,тен,нан,нен +сан есім +кетті Оннан бес минут кетт
Сағат қанша (который час)
2-сан есім+ға,ге,қа,ке+сан есім+қалды .Онға 15 минут қалды.
3.Сан есім+жарым Он жарым.Тура он.
4.тура (дәл)+сан есім Он жарым.Тура он.
Сабақты қорытындылау.Саған қай жыл мезгілдері ұнайды?Күзбен қыс мезгілдерін салыстырыңдар.
Бекіту:Винн диаграмма әдісі бойынша.
Сабақ аяқталды.Сау болыңдар.
№27
Сабақтың тақырыбы:Сәрсенбі.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:апта күндердің ішінде ең сәтті күн «Сәрсенбі» 2.Дамытушылық:Шығармашылық ,тіл байлықтарын дамыту.
Кітаппен жұмыс.2-тапсырма.Диалогты оқып өзара әңгімелесіңдер.
3-тапсырма.деңгейлік тапсырмалар.
Деңгей
1.Диологтан сан есімдерді теріп жазып,сан есімдердің қай түріне жататының айтыңдар.
2.Диологты орыс тілінде айтып беріңдер.
3.Жыл мезгілдерін сипаттап беріңдер.
Деңгей
1.Диологтағы 3 сан есімнің құрамын талдаңдар.
2.Бір сөзге мысалы:алты.талдау жасаңдар.
3- «Уақыт» бойынша әңгіме құраңдар.
Деңгей
1.Уақытты неге үнемдеу керек? Өз ойларынды дәлелдендер.
Дәптермен жұмыс.
4-тапсырма. Төмендегі сан есімдерді жазумен жазыңдар.
Сабақты қорытындылау: Бір жетіде неше күн бар? Апта күндерін ата? Қазақ халқы апта күндердің қайсысын ең сәтті күн деп атайды?
Бекіту:Қималар көмегімен сабақты.
Ұй тапсырмасы:5-тапсырма.
Сабақ аяқталды.Сау болыңдар.
№28
Сабақтың тақырыбы:Уақыт өлшемдері.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Уақыт өлшем бірліктерін түсіндіру.Уақытты қалай тиімді қолдана білу керек.2.Дамытушылық:Тіл байлықтарын,сөздік қорларын,шығармашылық қабілеттерін дамыту. 3.Тәрбиелік:Үлкендерді құметтеуге тәрбие беру.
Сабақ түрі:жаңа
Сабақтың әдіс-тәсілдері:әңгімелеу,сұрақ-жауап.
Көрнекілік: схема,тапсырма
Сабақтың барысы: Амандасу.Түгендеу.
Ұйымдастыру кезеңі:Сынып оқушыларын назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты:Уақыт өлшем бірліктерді қазақша атау,Жыл мезгілдерін,айларды есте сақату.
2-тапсырма.Төмендегі сан есімдерді затесімдермен тіркестіріп жазыңдар.
Қырық,жетпіс,алпыс,жиырма,бес,сексен,мың,үш жүз,
3-тапсырма.Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
Сабақты қорытындылау:бір ғасырда қанша жыл бар? Бір жылда неше ай бар? Бір жылда неше жыл мезгілі бар?Бір күнде неше сағат бар?
Бекіту:тапсырмалар орындау.
Үй тапсырмасы: Уақыт тақырыбына 5-6 мақал-мәтел жазыңдар.
Сабақ аяқталды.
Сау болыңдар.
№29
Сабақтың тақырыбы: «Қай күн?»ойыны.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Өтілген материалдардан алған білімдерін толықтыру. 2.Дамытушылық:Қазақша сөйлету арқылы тілдік байлық қорларын дамыту. 3.Тәрбиелік:Жауапкершілікке тәрбиелеу.