Просмотр содержимого документа
«Сабақ тақырыбы: "Атақты ғалымдар"»
Сынып: 9
Сабақ: қазақ тілі
Сабақ тақырыбы: Атақты ғалымдар
Сабақ мақсаты:
оқушылардың функционалды оқу сауаттылығын арттыру
логикалық ойлау қабілеттерін дамыту
тиянақтылыққа тәрбиелеу
Сабақ түрі: қайталау
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, сынып даярлығын тексеру, сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру
Жаңа сабақ:
Әлкей Марғұлан Абылай ханның ту ұстаушысы Олжабай батырдың шөбересі. Оның әкесі Хакан мен анасы Нұрилә өз уақытының көзі ашық адамдары болған. Ол - тарих, әдебиет, археология, этнография, сәулет өнері салаларында еңбек етіп, өзіндік із қалдырған үлкен ғалым.
1.Мәтін мазмұны бойынша сөйлемді толықтырыңыз
Әлкей Олжабай батырдың ............... .
а) немересі ә) жиені б) шөбересі с) баласы
2.Мәтіннен нақты ақпаратты табыңыз
а) өзіндік із қалдырмаған ғалым б) ерекше із қалдырған ғалым
ә) өзіндік ой қалдырған ғалым с) өзіндік із қалдырған ғалым
3.Мәтінге сәйкес келмейтін ақпаратты таңдаңыз
а) ата-анасы көзі ашық адамдар
ә) Олжабай батыр Әбілқайыр ханның ту ұстаушысы
б) Әлкей Марғұлан сәулет өнері саласында еңбек етті
с) Ғалымның анасының аты - Нұрилә
Шоқан – ғылымның әр саласына үлес қосқан өте білімді , оқымысты адам. Ол қазақ ауыз әдебиетіне 300 жуық мақал-мәтел қосқан, 200 –ден астам сөз тіркесін жазған.Суретшілік өнер, тарихшы , географ , саяхатшы- Шоқанның сегіз қырының бірі ғана .Шоқан өте сымбатты , кішіпейіл адам болған .
4.Мәтін мазмұны бойынша сөйлемді толықтырыңыз
Шоқан – ғылымның әр .......... үлес қосқан.
а) бөліміне ә) бөлігіне б) арнасына с) саласына
5. Мәтіннен нақты ақпаратты табыңыз
а) Шоқанның сегіз қырының біреуі ғана
ә) Шоқанның жеті қырының бірі ғана
б) Шоқанның сегіз қырының бірі ғана
с) Шоқанның сегіз қырының бірі емес
6.Мәтінге сәйкес келмейтін ақпаратты таңдаңыз
а) Шоқан – өте сымбатты болған б) ол үш жүзге жуық мақал қосты
ә) екі жүзден астам сөз тіркесін жазған с) Шоқанның орыс достары көп болды
Ана тілі – негізгі қатынас құралы. Тіл – бүкіл халықтың игілігі, халықпен бірге жасап, бірге дамиды. Тілді жетік білу үшін көбірек кітап оқу керек. Сонда сіздер ана тілдеріңде мәдениетті сөйлеп, айтатын ойларыңызды аз сөзбен-ақ әсерлі жеткізе аласыздар. 7.Мәтін мазмұны бойынша сөйлемді толықтырыңыз.
Ана тілі – негізгі .......... құралы.
а) көрініс ә) қатынас б) байланыс с) сөйлесім
8.Мәтінге сәйкес келмейтін ақпаратты таңдаңыз
а) тілді жетік білу үшін ән айту керек б) тіл халықпен бірге дамиды
ә) тіл – халықтың игілігі с) тілді жетік білу үшін кітап оқу керек
9. Мәтінге сәйкес ақпаратты таңдаңыз
а) ойларыңызды әсерлі жеткізе аласыз б) тіл халықпен бірге жасамайды
ә) кітап оқысан мәдениетті сөйлемейсің с) ойларыңызды әсерлі жеткізе алмайсыз
10.Мәтінде сұраққа жауабы бар сұрақты таңдаңыз
а) Әлемде қанша тіл бар? б) Мемлекеттік тіл қай тіл?
ә) Тілді жетік білу үшін не істеу керек? с) Кітаптарды қайда оқу керек?
11. Мағынасы қарсы сөздерді табыңыз
а) ғалым - ақын б) жексенбі - демалыс
ә) білімді - сауатты с) бай - кедей
12.Бөлек жазылатын сөзді табыңыз
а) шығыстанушы ә) жұмыскестесі б) қолтырауын с) кітапхана
13.Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойыңыз.
Оның ........... мейірімді.
а) әжесі ә) нағашың б) көршім с) жездеміз
14.Кімнен? сұрағына жуап беретін сөзді табыңыз
а) Мектепте ақынмен кездесу болды.
ә) Ғұбайдолла Айдаровқа филология ғылымының докторы атағы берілген.
б) Атамнан ардақты кісі жоқ.
с) Көрмеде Шоқанның суреттері бар.
15.Мөлшерді білдіретін сөзді табыңыз
а) Жазда Көкшетауға қыдырып бардым.
ә) Таңертеңнен кешке дейін жаңбыр жауды.
б) Оның әзілі сонша күлкілі емес шықты.
с) Ауылға жиі барып тұрамын.
16.Нені? сұрағына жуап беретін сөзді табыңыз
а) Ғалымның еңбектері түркі жазба ескерткіш зерттеуге арналған.