Просмотр содержимого документа
«Конспект урок:а на тему "Птахи"»
Тема: Птахи.
Мета:
Освітня: В ході виконання нестандартних завдань сформувати в учнів поняття про зимуючих і перелітних птахів Придністров’я, з’ясувати їхню роль у природі та житті людини.
Розвивальна: Розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти та робити відповідні висновки; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, пам’ять, увагу, логічне мислення та уяву, працювати з додатковою літературою.
Виховна: Виховувати бережливе ставлення до природи та сприяти екологічному вихованню і природоохоронній діяльності, бажання робити добро.
Тип уроку: урок-подорож.
Основні форми і методи роботи: фронтальна, індивідуальна, групова робота, бесіда, робота з ребусом, елементи гри, складання сенканів, кросворду.
Основні поняття та терміни: зимуючі птахи, перелітні птахи, свійські птахи, дикі птахи, водоплавні птахи.
Очікування: учні
називають зимуючих птахів, перелітних, диких, свійських, водоплавних птахів;
розпізнають птахів на малюнках і фотокартках;
пояснюють роль птахів у природі та житті людини;
описують зовнішню будову птаха.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Холодно зараз у лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
Девіз уроку:
Хто поважає рідну мову –
Вживає всі її слова безпомилково.
Правила уроку:
• говорити по черзі;
• бути доброзичливим;
• допомагати один одному;
• слухати один одного;
• хочеш відповісти на запитання - підніми руку;
• поважати думку інших.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Наш урок сьогодні незвичайний – урок-подорож. Тему уроку ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку: Що двічі родиться: вперше гладеньке, а вдруге – пухкеньке. (Птах).
Ось на цьому автобусі ми вирушимо у дивовижну подорож вулицею Птахів у місто Природоград. Займайте місця, сідайте зручніше, вирушаємо в путь. Поки ми дістанемося 1 зупинки, пригадаймо, що ми знаємо про птахів:
Яких птахів називають перелітними?
Чому вони відлітають?
Які птахи восени наближаються до людських осель? Чому?
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.
1. Зупинка «Музей птахів».
Вчитель. Швидко сплинув час. Ось ми вже на 1 зупинці «Музей птахів». Погляньте, як багато експонатів. Провести екскурсію нам допоможуть досвідчені екскурсоводи.
Про яку пташку буде перша розповідь дізнаєтеся, відгадавши загадку.
В’ється, стука молоток,
Поправляє нам садок. (Дятел).
Учень-екскурсовод №1розповідає про дятла, демонструючи малюнок.
Дятел – птах середніх розмірів. Зверху його тіло чорне, з двома великими білими плямами на крилах. На крайніх пір’ях хвоста – поперечні білі смужки. В молодих птахів на голові червона шапочка. Знизу тіло рудувато-біле. Живиться дятел переважно комахами. Взимку – насінням хвойних дерев. Язик у дятла довгий – 14 см, липкий. Про дятла говорять, що він лісовий лікар.
Вчитель. А друга пташка загадала про себе ось яку загадку:
Жовті груди маю і за день комах з’їдаю,
Скільки сама важу. (Синичка).
Учень-екскурсовод № 2 розповідає про синичку, демонструючи малюнок.
У синички жовта сорочка, чорна краватка, зеленувата спинка, на голові чорна шапочка, яскраво-білі щічки. Синичка дуже рухлива. Причепившись до тоненької гілочки, вона може повисати вниз головою. Це можливо тому, що в неї довгі пальці на лапках. Гострим дзьобом синичка дістає з тріщин на деревах для себе поживу: комах та їх личинок. А взимку ця пташка любить насіння, сало. Гнізда мостить у дуплах, штучних дуплянках.
Вчитель. Наступна загадка:
Червоні груди має,
До нас на зиму прилітає. (Снігур).
Учень-екскурсовод № 3 розповідає про снігура, демонструючи малюнок.
Снігурі – червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Прилітають до нас з далекої півночі. Взимку їдять різні ягоди, бруньки дерев, насіння бур’янів. Коротким і товстим дзьобом снігурі вправно вилущують насіння ясена, горобини. Гніздяться у хвойних, густих лісах. Снігурі довірливі, неквапливі птахи. Співають ці птахи нескладні пісеньки, які дуже приємно почути взимку. Снігурі – окраса нашої природи.
А чому цих птахів називають саме так, ви дізнаєтеся з вірша Г.Демченко «Снігурі».
Подивися: у дворі в чорних шапках снігурі,
Ще й червоні фартушки одягли собі пташки.
Значить сніг і холоди наближаються сюди.
Снігурами через те їх тепер ви і звете.
Вчитель. Про яку пташку йтиметься далі ви дізнаєтеся, відгадавши ребус.
40-А (Сорока).
Учень-екскурсовод № 4 розповідає про сороку, демонструючи малюнок.
До яких тільки хитрощів не вдаються ці птахи, щоб відвернути увагу від своїх гнізд. Крім справжніх гнізд сороки будують ще й додаткові, фальшиві. Варто з’явитися комусь біля справжнього гнізда, як хитруни залишають їх і летять до фальшивого, бажаючи відвести непрошеного гостя від своїх малюків.
Вчитель. Ще одна пташка у своєму дзьобику принесла нам загадку:
Вдень – спочиваю, а вночі літаю,
Маю круглі очі, бачу серед ночі. (Сова).
Учень-екскурсовод № 5 розповідає про сову, демонструючи малюнок.
Одна сова знищує протягом літа понад тисячу гризунів, зберігаючи таким чином 1 тонну хліба. У сов дивний спосіб захисту пташенят. Коли матері-сові здається, що лиха не уникнути, вона виштовхує з гнізда дітей і покидає гніздо назавжди. Ніби м’ячики, совенята вилітають із гнізда і не здригнувшись, завмирають, поки мати їх не підбере в надійне місце.
Вчитель. Наші екскурсоводи розповіли нам про диких птахів.
А які птахи живуть в сільських дворах?
Метод «Мікрофон». Учні по черзі називають свійських пташок:
Індик.
Курка.
Гуси.
Качки.
Фізкультхвилинка. «Пташка».
Вчитель. На попередніх уроках ми вивчали тему «Тварини».
Подумайте, чим відрізняється зовнішня будова тварини від зовнішньої будови пташки. (Має дзьоб, дві лапки, крила, тіло вкрите пір’ям).
Який висновок можна зробити? (Птахи – це тварини, тіло яких вкрите пір’ям, мають дзьоб і крила).
Вчитель. Наш автобус, діти, прямує до наступної зупинки. По дорозі пограємо в гру «Закінчи речення»:
У кожної пташки є…
У кожної пташки є…
У кожної пташки є…
Усі пташки вміють…
2. Зупинка «Дослідницька».
Повідомлення учнів:
Ластівки, шпаки, жайворонки, дрозди, солов’ї, лелеки летять зимувати до Африки. Під час перельоту птахи знаходять дорогу, орієнтуючись за сонцем і зірками.
З вирію більшість птахів повертається в ті самі місця, де гніздилися раніше, ремонтує свої гнізда і там виводить пташенят.
Лелеки летять до вирію зі швидкістю 150 км/год, а додому – зі швидкістю удвічі більшою. Існує повір’я, що лелеки гніздяться біля осель лише добрих людей. Лелече гніздо – це символ добра, сімейного затишку і благополуччя.
Вчитель. А чи всі птахи відлітають від нас на зиму?
Метод «Мікрофон». Учні по черзі називають зимуючих птахів:
Синичка.
Горобець.
Дятел.
Сорока.
Ворона.
Сова.
Наступна зупинка «Пташина домівка».
Вчитель. Діти, допоможіть розселити пташок по їхніх квартирах. (На малюнках зображені гнізда птахів. В кожне гніздечко треба вселити пташку. Робота в парах.)
Наступна наша зупинка «Пташина їдальня».
Вчитель. Діти, чим ми з вами допомагаємо пташкам взимку? (Розвішуємо годівнички).
Що полюбляють пташки? (Насіння кавуна, льону, соняшника.)
Зараз, коли пташки прилетять, то вони віддячать нам. Хто може сказати як?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель. Наша подорож наближається кінця. Автобус вже на подвір’ї нашої школи. Давайте перевіримо, які знання ви отримали під час подорожі.
1. Гра «Третій зайвий» – знайдіть зайвий термін і поясніть свій вибір: