kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"?ке мен бала"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Ы.Алтынсарин «?ке мен бала». Саба?ты? ма?саты: 1.Білімділік: ?аза? даласына білім мен ?ылымны? отын жа??ан ??лама Ыбырай Алтынсаринні? ?мірі туралы т?сінік ?алыптастыру. «?ке мен бала» ??гімесіні? мазм?нымен, идеясымен таныстыру. 2.Дамытушылы?:тапсырмалар ар?ылы о?ушыларды? ойлау ?абілеттерін, тіл байлы?тарын дамыту. 3.Т?рбиелік:Ыбырай атамызды? шы?армаларымен танысу ар?ылы о?ушы -ларды білімге, е?бекке баулу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"?ке мен бала" »

Степногорск қаласының білім бөлімі




(5-сынып,қазақ әдебиеті)







№2 Ақсу орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиет пәні

мұғалімі: Аппасова Г.Ш.







2014-2015 оқу жылы


Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Әке мен бала».

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: қазақ даласына білім мен ғылымның отын жаққан ғұлама Ыбырай Алтынсариннің өмірі туралы түсінік қалыптастыру. «Әке мен бала» әңгімесінің мазмұнымен, идеясымен таныстыру. 2.Дамытушылық:тапсырмалар арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін, тіл байлықтарын дамыту. 3.Тәрбиелік:Ыбырай атамыздың шығармаларымен танысу арқылы оқушы -ларды білімге, еңбекке баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:іздендіру, талдау, сұрақ-жауап, тірек сызба.

Сабақтың көрнекілігі:Ы.Алтынсарин портреті, тірек сызбалар, суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу, түгендеу.

ІІ.Үй жұмысын тексеру.

ІІІ.Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІV.Оқушылардың ойын жинақтау мақсатында алдымен Ыбырай Алтынсарин туралы не білесіңдер? деген сұраққа жауап алынады.Кластер толтыру.


V. Мұғалімнің сөзі: Ы. Алтынсарин – балалар әдебиетінің атасы. Бүкіл өмірін қазақ балаларын оқытуға арнаған. Сол мақсатпен алғаш рет балаларға арнап мектеп ашып, оқулық жазған. Ағартушы оқулықты жазудағы мақсатын хрестоматияның алғы сөзінде: «Бұл кітапты құрастырғанда мен, біріншіден, осы біздің ана тілімізде тұңғыш рет шыққалы отырған жалғыз кітаптың орыс-қазақ мектептерінде тәрбиеленіп жүрген қазақ балаларына оқу кітабы бола

алу жағын, сонымен қатар, жалпы халықтың оқуына жарайтын кітап бола алу

жағын көздедім...» деп тұжырымдаған. Өйткені хрестоматияға Ыбырай өзінің педагогтік мақсатына лайықтай жазған тәрбиелік мәні жоғары көптеген шағын әңгімелерін, өлеңдері мен ауыз әдебиеті үлгілерін, сондай – ақ, орыс педагогтері мен айтулы орыс қаламгерлерінен аударған шығармаларды енгізген болатын. Бұл шығармалардың тақырыптық – идеялық мазмұнынан біз Ыбырайды ұстаз-тәрбиеші ретінде алдына мақсат етіп қойған адамгершілік мәселелерін көреміз.Ыбырайдың әңгімелерінің тақырыбы негізінен білім, еңбек, тәрбие бағыттарына арналған.Біз бүгін жазушының осындай әңгімелерінің бірімен танысамыз.Тақырыпты ашпас бұрын мына екі суретке назар аударыңыздар.


Тапсырма: осы суреттер нені білдіреді? Әке-бәйтерек, бала-жапырақ.


VI.Топтық жұмыс. Әке-үй иесі, отбасы тірегі, ақылшы.Бала-ұрпақ, мұрагер.Таға-жылқының та- ғасы, қазақ халқы бұл бұйымды қасиетті деп санаған.Тіл-көзден сақтасын, соқпағы мол өмірде сүріндірмесін деген ниетпен есіктің жоғары жағына іліп қойған.Шие-жидек, түсі-қызыл, дәмі-қышқыл, түрі-домалақ.


VII.Сөздік жұмысы.Сөздердің қолданылу аясына тоқталу. Жаяу пешком Ескі таға старая подкова Иіліп алды наклонившись, поднял Азға қанағат довольствоваться малым Еріну лениться Құр қаларсың останешься ни с чем Темірші ұсталар кузнецы Жалма-жан быстро

VIII. «Әке мен бала» әңгімесі. Мәнерлеп оқу.Әңгімені талдау.




































IX.Кубизм әдісі. 1.Суреттеңіз. Әкесі мен баласына мінездеме беріңіз. 2.Салыстырыңыз.Баланың әрекетін өз ісіңізбен салыстырыңыз. 3.Ойға байланыстырыңыз.Жазушы не ойлады?Нені үйретті? 4.Түйін жасаңыз.Әңгіменің идеясына орай қандай мақал-мәтел білесіз? А).Еңбектің наны тәтті, Жалқаудың жаны тәтті. Ә).Еріншекке есік пен төр-Екі күндік жер.

Х.Қорытынды.

ХІ.Бағалау.

ХІІ.Үйге тапсырма. «Әке мен бала» әңгімесін мазмұндау



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"?ке мен бала"

Автор: Аппасова Гульмира Шарипхановна

Дата: 12.02.2015

Номер свидетельства: 171682
