Сабақ тақырыбы: | Уақыт — өмір. |
Күні: 03.10.2018 7 сыныптар | Мұғалімі: Имамбаева Ж.Е. |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты | 7.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау. 7.Т5. Тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау. 7.О1. Кесте түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу 7.А3. Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: тақырыпқа қатысты ақпарат береді, сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қарапайым сөйлеу үлгілері негізінде адамдар уақытты қалай есептейтінін айтады, сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: тақырып аясында достарымен қазақ тілінде сұхбат құрады. |
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы. |
Жаңа сөздер: | Қайрат-жігер, қалтықсыз, игілік, құн, зымырау. |
Сабақта қолданылатын ма- териалдар: | тақта, слайдтар, А4 парағы |
Оқыту әдістері: | Сипаттау, талдау, әңгімелеу, сұрақ-жауап, «Ыстық алақан» тренингі, «Ортақ портрет» әдісі, «Төрт сөйлем» тәсілі, «Қос жаз ба» күнделігі, жағдаяттық тапсыр- ма, «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы. |
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. | Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
Өткен сабақты тексеру | Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
І. Қызығушы- лықты ояту | Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығу- шылығын ояту мақсатында «Ортақ портрет» әдісін қолданып, достарының уақытын қалаай өткізетінін сипаттап берулерін сұрайды. | Әр оқушы достарының уақытты қалай өткізетіні туралы айтады, мінездеме бе- реді. Мінездемелерден оқушылардың уақытты қалай өткізетіні жайлы ортақ портрет құралады. |
ІІ. Мағынаны тану | 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. | Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. |
2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орын- датады. | Айтылым. Қате жазылған сөйлемдер ді табады, себебін түсіндіреді. |
Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орын- датады. | Жазылым. Кестені толтырады. |
3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады. | Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, оқиды, тақырып қояды, жоспар құрады. |
Ә) Айтылым. Оқулықтағы 4-тапсырманы орын- датады. | Айтылым. Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады. |
4. Сергіту сәті. | Сергіту жаттығуын орындайды. |
| Мәтінсоңы жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 6, 7-тапсырманы орындатады. | Айтылым. Мәтіннен одағай сөзді таба- ды, сөйлем құрайды, өлең жолдарымен үндесетін мәтіндегі ақпаратты табады, дәлелдейді. |
ІІІ. Ойтолғаныс | Оқулықтағы 8-тапсырманы орындатады. | Жазылым. «Қос жазба» күнделігін пайдаланып, уақыт туралы берілген дәйексөздерге түсініктеме жазады. |
IV. Бекіту | А) Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады. | Жағдаяттық тапсырманың шартын орындайды. |
| Ә) «Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады. | Сөйлемдерді оқиды, талдайды. |
V. Бағалау | Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. | «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды. |
VI. Үйге тапсырма | Оқулықтағы 5-тапсырманы орындау. | Тапсырманы күнделікке жазады |
VII. Рефлексия | Мұғалім түрлі желімқағаздар таратып береді. | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін желімқағаздарға жазып, тақтаға іледі. |