Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3-бөлім «Адамгершілік – асыл қасиет» | Мектеп: «Тұрағұл Қоңыр атындағы орта мектеп-бақша» КММ |
Күні:24.01.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Карибаева Гүлбану Каниевна |
Сынып:5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | А.Байтұрсынов «Егіннің бастары» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау . 5.А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жаза алады |
Кейбір оқушылар орындай алады: Қазіргі өмірмен байланыстыра отырып кейіпкерлерге мінездеме бере алады. |
Бағалау критерийі | Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жаза алады Қазіргі өмірмен байланыстыра отырып кейіпкерлерге мінездеме бере алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бидай, адамгершілік, егін |
Шағын хат, өлең әзірлеу үшін/ жазуға арналған пайдалы тіркестер: Әке мен бала, егістік алқабы, пісіп тұрған бидайлар. |
Талқылауға арналған сұрақтар: Автор неге мысал жанрында қалам сермеген? «Егіннің бастары» өлеңі не жайында? Әкесі бидайдың қылығын қалай түсіндіріп берді? |
Құндылықтарға баулу | Қазақ халқымыздағы әке мен бала арасындағы қарым – қатынастың тәрбиелік мәні мен маңызы, адамгершілік қасиеттер туралы түсініктерін молайту |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, биология. |
Алдыңғы оқу | Адамгершілік қасиет туралы түсінік бұрыннан қалыптасқан |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5мин | Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) «Жылы лебіз» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бар ғажайып мен! Бәрі менің қолымда! Бәрі маған байланысты! «Дәнді дақылдар» суреттері арқылы оқушыларды 3 – топқа бөлу І топ Бидай ІІ топ Арпа ІІІ топ Сұлы | Арпа Бидай Сұлы |
Сабақтың ортасы 30 мин 8 мин 6 мин 7 мин 9 мин | Тапсырма 1 С. Оқушылар «Егіннің бастары» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. ҚБ: «Бас бармақ» Ж.Тапсырма 2 «Бидайдың басын көтергені – дақылының жоқтығы, Жігіттің кеудесін көтергені – ақылының жоқтығы» мақалы мен мысалдың байланысын талдаңыз. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы құрған жоспарларына баға береді. ТЖ. Тапсырма3. Оқулық бойынша I – топ: 1 – тапсырма. Мысал өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша сюжетін әңгімелеңдер. II – топ: 3 – тапсырма. Бидайдың сипаты арқылы берілген адам мінез – құлқын қарасөзбен жазыңдар. III – топ: 9 – тапсырма. Осы мысал бойынша адам бойындағы жағымсыз мінездерді анықтап, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар ҚБ. Өзара топтық бағалау жүзеге асады. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Жасыл- өте жақсы Сары –жақсы Қызыл- орташа Ж. Тапсырма 4 Сыни хабарлама жазу үшін нұсқаулық дайындау: Ақын өлеңі кімнің атынан баяндалады? Лирикалық кейіпкер қандай мінезімен танылады? Өлең сізге қалай әсер етті? Нұсқаулықты басшылыққа ала отырып сыни хабарлама жазады. ҚБ. Өзара жұптық, өзіндік бағалайды Бағалау: Мұғалім пікірі | Мәтін А3 парағы,оқулық, маркер Флипчарт стикер |
Сабақтың соңы 8 мин | Рефлексия Кері байланыс | |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Түрлі әдіс-тәсілдерді тиімді қолданамын. Жұптар бір-біріне қолдау көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушы қосымша тапсырма алады. | «Екі жұлдыз, бір тілек», «Басбармақ» ,«Мұғалім пікірі», «Бағдаршам» Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырады | Денсаулық сақтау педагогикасын. СЭС талаптарын сақтау туралы ескетіледі. Бірін-бірі тыңдау,өзгенің пікіріне құлақ асу. Интербелсенді тақта |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |