Саба?ты? та?ырыбы: Ахмет Байт?рсын?лы«Егінні? бастары»
Саба?ты? та?ырыбы: Ахмет Байт?рсын?лы«Егінні? бастары»
Саба?ты? та?ырыбы: Ахмет Байт?рсын?лы Егінні? бастары
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік. ?аза? хал?ыны? талантты ?лы, елін с?йген партиот, ана тіл мен ?дебиет ?ылыми негізін сал?ан ?алым Ахмет Байт?рсын?лыны? а?ын ?рі аудармашы ретіндегі орын таныту; «Егінні? бастары» ?ле?ін о?ыта отырып, шы?армада?ы басты идеяны, та?ырыпты ажырата білуге ?йрету.
Дамытушылы?. Поэзиялы? шы?арманы мазм?нына сай м?нерлеп о?у да?дыларын дамыту; екі т?рлі ой-пікірлерді ?зара салыстыру, ?зіндік ой т?жырымын жасай білу.
Т?рбиелік. А?ын ?ле?іні? мазм?нына с?йініп, адамгершілік ?асиетке, ?арапайымдылы??а кісілікпен кішілікті ажырата білу баулу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: Ахмет Байт?рсын?лы«Егінні? бастары» »
Абай ЖОББМ
Қазақ әдебиеті
Ахмет Байтұрсынов
7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы Егіннің бастары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Қазақ халқының талантты ұлы, елін сүйген партиот, ана тіл мен әдебиет ғылыми негізін салған ғалым Ахмет Байтұрсынұлының ақын әрі аудармашы ретіндегі орын таныту; «Егіннің бастары» өлеңін оқыта отырып, шығармадағы басты идеяны, тақырыпты ажырата білуге үйрету.
Дамытушылық. Поэзиялық шығарманы мазмұнына сай мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту; екі түрлі ой-пікірлерді өзара салыстыру, өзіндік ой тұжырымын жасай білу.
Тәрбиелік. Ақын өлеңінің мазмұнына сүйініп, адамгершілік қасиетке, қарапайымдылыққа кісілікпен кішілікті ажырата білу баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі. Түсіндіру, әңгімелесу, пікір алмасу, топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Ахмет Байтұрсынов–тың потреті, «Егіннің бастары» өлеңі мазмұнына сәйкес түрлі суреттер.
Пәнаралық байланысы: қазақ тілі, тарих.
Сабақтың барысы:
I . Мотивазия кезеңі;
Ұйымдастыру кезеңі;
Амандасу
Ауа райы туралы мәлімет
Үй жұмысы
Сұрақтарға жауап беру
С.Торайғыров кім?
Ақынның қандай шығармалары жарық көрген?
«Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңінде ақын өзіне қандай мақсат қояды?
Ақын неліктен надандықтан қашады?
Проблема туғызады.
Әрі ғалым, әрі ұстаз, әрі ақын.
Бұл кім туралы айтылған?
II. Операция кезеңі;
Жаңа тақырып
1882-1884 жж.
1891-1895ж.
1895 ж.
19.09ж.
1913 -1918 ж.
1886-1891 жж.
1873 ж. 18.01
Ахмет Байтұрсынұлы
1837 ж. 1838 ж.
1873 жылы 18.01 Қостанай облысы, Торғай атырабындағы Сартүбек жерінде дүниеге келген.
1882-1884 жж. Табиғатынан аса дарынды туған талапты бала Ахмет жақын жердегі ауыл мектебінен сауат ашады.
1886-1891 жж.Торғай қаласындағы екі класты орысша –қазақша училищеге оқып білім алды.
1891-1895ж.жылдары Орынбордағы мұғалімдік мектепте оқып дәрістенеді.
1895 ж.жылдың 1-маусымнан бастап мұғалім болады.
19.09ж. шілденің 1-і күні Семей абақтысына сотсыз, үкімсіз алынады, онда ол 8 ай бойы қорлық көреді.
1913 -1918 ж. жылдар арасында «Қазақ» газетінде редактор болып, елді прогреске өнер-білімге шақырады.
1837 ж. жылы репрессияға ұшырап
1838 ж. жылы атылады.
«Егіннің бастары» өлеңін оқып, топпен жұмыс істейді.
Топ арасындағы жарыстың шарттары тақтада жазылып тұрады.
№
Жарыстың шарты
Жұмыстың түрі
I топ ұпайы
II топ ұпайы
III топ ұпайы
1
Өлеңді мәнерлеп оқу
Ауызша
2
Оқыған үзіндінің мазмұныны баяндау
Ауызша
3
Өлеңнің тақырыбын, басты идеясын айту
Ауызша
4
Сөздік құру
Ауызша
5
Өлеңнен негізгі түйінді табу
Жазбаша
6
Өлең мазмұнына сәйкес мақал жазу
Жазбаша
7
Рөлдік тапсырма
жазбаша
8
Қорытынды
ауызша
III. Рефлексия кезеңі.
Қорытынды
Ахмет Байтұрсынұлы туралы не білдіңдер?
Өлеңнен қандай тәрбиелік ой алдыңдар?
Үй жұмысы: Өлең мазмұнын шағын мәтін түрінде жазыңдар.