kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ№ 15

Күні __________

Сабақ тақырыбы: А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары»

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік: Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармаларымен таныстыру.

                         Мысалдардың тақырыбын, идеясын, мазмұнын және ұлттық сипатын ашу. «Егіннің бастары» шығармасының құрылысына талдау жасау.

2.Дамытушылық: Сөз еркіндігіне баулу, шығармашылық ізденіске бағыттау, сөз өнеріне қызығушылығын арттыру, шығарма сырына үңілуге шақыру.

3.Тәрбиелік:  Адамгершілік қасиеттерді дәріптеу, әсемдікті тану, эстетикалық рухани бағдар беру.Адами қасиеттерге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа шығармашылық сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО стратегиялары: «Топтастыру», «Еркін жауап» интерактивті тақта.

Сабақтың көрнекілігі:А.Байтұрсынов портреті,тапсырмалар, нақыл сөздер.

Пәнаралық байланыс: тарих

Сабақ барысы

 Ұйымдастыру кезеңі

I. Қызығушылықты ояту

Адамдық диқаншысы қырға шықтым,

Көл жоқ, көгалы жоқ- қорға шықтым.

Тұқымын адамдықтың шаштым ектім,

Көңілін көгертуге құл халықтың.

Әрине, бұл жолдардың авторы  ақын, жазушы, аудармашы, публицист, қоғам қайраткері, ағартушы, этнограф, фольклорист, түркітанушы, әдебиетші, тілші, ғалым Ахмет Байтұрсынов аталарың.

II. Мағынаны ашу

Сабақ мақсаты айтылады.

Автор өміріне шолу.

Ахмет Байтұрсынұлы- қыры мен сыры мейлінше мол адам. Біріншіден, ол қазақ тілінің тұңғыш әліппесі мен оқулықтарының авторы, соныдан із салған жаңашыл ағартушы. Ол жазған мектеп оқулықтары 1914- 1915 жылдан  1927- 1928 жылға дейін пайдаланылып келді. Қазақ оқушыларының бірнеше  буыны сауатын Байтұрсынұлының “Әліп- биімен” ашып, ана тілін Байтұрсынұлының “Тіл құралы” арқылы оқып үйренді.

Ахмет Байтұрсынұлының жас қазақ ғылымына еткен қызметі тек тіл білімі саласында  емес, әдебиет тану саласында да айтарлықтай болды деп санаймыз.

        А.Байтұрсыновтың “Әдебиет танытқыш” атты көлемді еңбегі- әдебиеттану  ғылымы мен қазақ әдебиеті тарихына арналған тұңғыш зерттеу жұмысы…

        Қазақтың ұлттық әдебиеттануының ғылыми негізі, әдістемелік арналары, басты- басты терминдері  мен категориялары  түп- түгел осы кітапта қалыптастырылған.

Оның өлеңдері “Қырық мысал” “Маса”,“Үзік” деген аттармен 1912 жылдан

 1922 жылға  дейін бірнеше рет жарияланған. “Масаға” енген өлеңдер қараңғылық, надандық, шаруаға енжарлық т.б тақырыптарды қамтиды.Бұл жинақтардағы өлеңдер мысал өлеңдер деп аталады.

Мысал өлеңдерде -хайуанаттар, аңдар, құстар,өсімдіктер іс-әрекеттері, мінезі арқылы адам бойындағы мінді, кемшілікті тұспалдап, әжуа-күлкі етеді.Қазақ әдебиетінде мысал жанры Абайдан бастау алады.Ахмет,Сәбит жалғастырды.Крылов мысалдарын аударған да осылар.

Крыловтың туындыларын қазақы түсінікке лайықты етіп аударды.Мысалдарда жануарлар мен жәндіктер адам істейтін әрекеттерді жасайды.

Бұлай көрсетуді аллегория дейді.

Кітаппен жұмыс

«Егіннің бастары» мысал өлеңі мәнерлеп оқылады.

Сұрақ-жауап арқылы мағынасын ашу.

1.Мысал өлеңдегі іс-әрекеттерден нені түсіндіңіздер?

2.Әке балаға қандай өсиет айтты?

Сөздікпен жұмыс.

Тапсырма №1

Өлеңде көтерiлген

проблема

Проблеманың ашылуы

туралы шумақ

Өлең техникасы

Оқушы ой-тұжырымы

Тапсырма №2

Көркемдік ерекшелігі

Мысалдар

III. Ойтолғаныс

«Топтастыру» әдісі.

Адам бойындағы жалпы қасиеттерді жазып, оны  жақсы және жаман деп топтастырамыз.

Көрсеқызарлық, мақтаншақтық сөздерінің антонимдерін жаз

IV.Сабақты қорытындылау

Проблемалық сұрақтар дайындап, шешімін тапқызу.

Осы өлеңдегі мінездің адамдары қазір бар ма?

Оларды түзету үшін қандай жұмыс жүргіземіз?

V.Үйге тапсырма

Шығарма желісімен сурет салу. Өлеңді мәнерлеп оқу.

VI.Бағалау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары»»

Сабақ№ 14

Күні __________


Тақырыбы : Толағай шығармасының патриоттық мәні

Мақсаты: Шығарманы оқытып, талдау арқылы оқушылардың бойына патриоттық рухты дарыту.

Міндеті:

а) Елі үшін жасалған ерліктің өлмейтіндігін оқушы санасына жеткізу;

ә) Оқушылардың ойлауын, дүниетанымын, мазмұндай білу қабілеттерін дамыту, ертегі идеясын анықтай білуге үйрету;

б) Отанын, елін сүюге , ауыз әдебиетіне деген ынта-ықыласқа тәрбиелеу;

Сабақ түрі: аралас сабақ

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтау, ойтолғау;

Көрнекілігі: қосымша материалдар, күй

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі


Сабақ барысы


І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Ә.Тәжібаев өмірі мен шығармашылығын, «Толағай» ертегісінің мазмұнын сұрау

ІІІ Сабақтың мақсат-міндетін түсіндіру

ІV Жаңа сабақ

Толағай - халық арманынан туған кейіпкер. Халық қашанда елі үшін ерлік көрсеткен, елінің қамын ойлаған ерлер көп болса екен деп армандаған. Әр кезде туған елі үшін өмірін қиған ерлердің есімі мәңгі халық жүрегінде сақталып қалған. Сондай ерлердің бірі – Толағай.

  • Ендеше , балалар, «патриот» деген сөзді қалай түсінесіңдер?

  • Толағай елінің патриоты ма?

  • Оның патриоттық ісін қай әрекетінен көруге болады?

Кейіпкер

Ұстанымы

Жазушының суреттеуі

Менің ойым










V. Бекіту

  • Толағай сияқты ерлік жолында өздерін құрбан еткен қандай батырларды білесіңдер?

  • Өздеріңіздің аталарыңыздың қандай ерліктерін білесіңдер?

  • «Жалғасын тап» ойыны

Батырға оқ дарымайды,


Ер жолдасы-


Ер жігітке өлім бар да,


Ел үмітін ер ақтар,


Ерлік білекте емес,


Шын ер жеңсе-

Жеңілсе-


Ердің көркі-

Отан көркі-


Ер жігіт

Ел үшін


Батыр туса-

Жаңбыр жауса-


Болат

Батыр


Ер жігіттің екі

Еменнің иілгені-

VI Қорытынды

«Елім үшін ерлік іске дайынмын» ойтолғау жазу. (Күй ойнап тұрады)


Рефлексия кезеңі

«Ертегіні сендер қалай аяқтар едіңдер?» деген сұрақ арқылы оқушы пікірін тыңдау.

VI Үй тапсырмасы

Ерлік, батырлық туралы мақалдар жаттау. Ертегіден Толағайдың ерлігін көрсететін үзіндіні жаттау. Ерлік жолындағы Толағайдың бейнесін салып келу.

VII. Бағалау




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары»

Автор: НАЗАРБАЕВА ШОЛПАН ҚАЙЫРБЕКҚЫЗЫ

Дата: 11.12.2016

Номер свидетельства: 368462


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства