Просмотр содержимого документа
«Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»»
Сабақтың тақырыбы :Тахауи Ахтанов«Күй аңызы»
Сабақтың мақсаты :
Білімділік – жазушының өмірі мен шығармашылығына шолу жасау,оқушыларға жаңа білімді өздігінен игерту арқылы шығарманың мазмұны,тақырыбы мен идеясын ашу;
Дамытушылық - шығармашылық қабілеттерін дамыту,ойларын нақты,дәл жеткізе білуге,позициясын қорғай білуге дағдыландыру,сөйлеу тіліне,сөйлеу мәдениетіне көңіл бөлу,дүниетанымын кеңейту,пәнаралық байланыс арқылы пәнге қызығушылығы мен белсенділігін арттыру;
Тәрбиелік – туған жеріне,атамекеніне деген сүйіспеншілігін ояту,патриоттық сезімдерін қалыптастыру.
Сабақтың түрі : дамыта оқыту
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, «Блум»таксономиясы бойынша жұмыс ,түсіндіру т.б
Сабақтың көрнекілігі : кітаптар,электронды оқулық
Пәнаралық байланыс : тарих
Сабақтың барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасу,түгендеу,оқу құралдарын тексеру.
Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын пысықтау:
1.Шығарманың басталуына назар аудара отырып, қандай көңіл- күй, қандай психологиялық күйзелістен басталады?
2.Тектіғұл өліміне не себеп болды?
3.Інісінің өлімі Бақтұғылға қалай әсер етті?
4.Оның алғашқы әрекеті неліктен сәтсіз аяқталды? Бұдан соң Бақтығұл қандай шешімге келді?
5.Бақтығұл Жарасбай болыстан неге пана іздеді, сондағы мақсаты не еді?
6.Жарасбай қандай жан?
7.Неліктен Бақтығұл Сәлменді емес, Жарасбай болысты өлтірді?
ІІІ. Жаңа сабақ.
«Блум»таксономиясы бойынша жұмыс.
1.Білу.
2.Түсіну.
3.Қолдану.
4.Талдау.
5.Жинақтау.
6.Бағалау.
Тренинг-эпитет
1.Білу кезеңі. Шығарманыңсюжеті бойынша композициялық жоспар құру.
.
1.Оқиғаның басталуы
2.Оқиғаның дамуы
3.Оқиғаның шиеленісуі
4.Оқиғаның шарықтау шегі
5.Оқиғаның шешімі
1.Оқиғаның басталуы
Екі күйшінің жолға шығуы, күйшілер әңгімесі.
2.Оқиғаның дамуы
Жалғыз нардың кезігуі, аруананың зары, домбыраға тіл бітуі, жолаушылардың жалғыз қараша үйге келуі.
3.Оқиғаның шиеленісуі
Шал мен Естеместің бір-біріне қолқа салуы.
4.Оқиғаның шарықтау шегі
Жаңа күйдің пайда болуы.
2.Түсіну кезеңі. Шығарманы композициялық құрылысына қарай мазмұндайды.
1-жұп.Оқиғаның басталуы,дамуы.
2-жұп.Оқиғаның шарықтау шегі.
3-жұп.Оқиғаның шиеленісуі.
4-жұп.Оқиғаның шарықтау шегі
3.Қолдану кезеңі
Тұжырым кестесі.Кейіпкерлерге мінездеме.
1-жұп.Естеміс.
2-жұп.Оразымбет.
3-жұп.Жаңыл.
4-жұп.Шал.
4.Талдау кезеңі
1-жұп.Көркемдегіш құралдар.
2-жұп.Семантикалық картамен жұмыс.
3-жұп.Сатылай кешенді талдау.
4-жұп. Әдеби-теориялық ұғымдар. Портрет
5.Жинақтау. Тест интервью
1.Неліктен әңгіме Күй аңызы деп аталған?
2.Шығармада қазақ халқының қандай ұлттық өнерлері жайлы сөз болады?
3.«Екі күйші, өнерлеріңді бірдей салыңдар» деген қыз сөзінің сырын аш.
4.Әңгімеде ұнамсыз кейіпкердің болмауы не себепті деп ойлайсың?
5. Естеместің “Заманым өткен екен ғой” деп аһ ұруы нені білдіреді? 6. Оқиғаның шешімі сені қандай ойға жетеледі?