kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жалаң сөйлемдерді оқыту жолдары

Нажмите, чтобы узнать подробности

бастауыш білім беру мамандығы бойынша қазіргі қазақ тілі және оқыту әдістемесі пәнінен

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жалаң сөйлемдерді оқыту жолдары»


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Курс:

4

Топ:

4БББ-16 б/б

Модульдің атауы:

Қазіргі қазақ тілі және оқыту әдістемесі, каллиграфиясы

Сабақтың тақырыбы:

Жалаң сөйлемдерді оқыту жолдары

Күні:

«05»__11__2019__ж.

Ұзақтығы:

2 сағат (90 мин)

Өткізу орны:

303-кабинет

Сабақтың мақсаты:

Жалаң сөйлемді оқытудың жолдары туралы түсіндіру.

Сабақтың міндеттері:

Жай сөйлемнің жай, жалаң, жақты-жақсыз, толымды-толымсыз, атаулы болып бөлінетіндігін және оның жасалу жолдарын біледі.

Жалаң сөйлемнің түрлеріне мысалдар келтіреді.

Келтірген мысалдарды орыс, ағылшын тіліне аудара алады.

Бастауыш сыныптың қазақ тілі оқулығынан тапсырмалар орындайды.

Күтілетін нәтижелер:

Бір-бірін тыңдайды,сабақты талқылайды. Пікір алмасады. Тапсырмалар орындайды.

Сабақтың түрі:

Тәжірибе сабақ

Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық техника, педагогикалық технологиялар:

Көрнекі материал (презентация), топтық жұмыс, оқытушы жетекшілігімен оқыту жұмысының әдістері, өздігінше оқу жұмысының әдістері

Қажетті жабдықтар мен аспаптар:

ДК, проектор, экран, маркерлер, ватман, А-4 форматтағы қағаз, кестелер, тақта.

Қосымша көздер (әдебиеттер)


  1. Т.Мейірманқұлова «Қазақ тілін оқыту әдістемесі»-2010ж

  2. А.Қыдырниязова «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы»-2008ж

  3. Ш.К.Бектұров «Қазақ тілі» Фонетика. Лексика. Морфология. Синтаксис - 2006ж

Оқытушының байланыс ақпараты:

Т.А.Ә.: Бурабаева Назгул Боранбаевна


Тел.: 8702 2878400 E-mail: [email protected]

4. Сабақтың жоспар-қысқаша жазбасын ұсынылған нысанға сәйкес толтырыңыз;

САБАҚТЫҢ ЖОСПАР-ҚЫСҚАША ЖАЗБАСЫ

Сабақтың барысы

Уақыт (минут)

Оқытушының әрекеттері

Тыңдаушылардың әрекеттері

Оқу ресурстары мен материалдары

1

2

3

4

5

1. Ұйымдастыру кезеңі


Сәлемдесу. Сабаққа қатысып отырған тыңдаушыларды түгендеу


Амандасады, сабаққа зейін аударады.

Сабақ қатыс журнал

2. Үй тапсырмасын орындауын тексеру


  1. Жай сөйлем және оның түрлері туралы білімдерін тексеру.

Сұрақтарға жауап береді.

Интер тақта, оқулық

3.Сабақтың тақырыбын түсіндіру



Жалаң сөйлем— тек тұрлаулы мүшеден ғана құралған жай сөйлемнің түрі.

Жалаң сөйлем тек қана бастауыштан немесе тек қана баяндауыштан тұруы, я болмаса қос тұрлаулы мүшелі жай сөйлемнен болуы да мүмкін. Жалаң сөйлемнің басты белгісі — бір тұрлаулы мүшенің немесе екі тұрлаулы мүшенің жай сөйлемге тән хабарламаны қамти алатындығы және сөйлемнің тұтастығы болып табылады. Тарихи жағынан алғанда, жалаң сөйлем сөйлемнің басқа түрлерінен ерте қалыптасқан. Жалаң сөйлем сөз таптарының қатысына қарай есімді де, етістікті де бола береді. Мысалы: жаңбыр жауды, ол келді, Айнұр бара алмады- етістікті тіркес.

Ол студент, мен ұстазбын, ол сымбатты- есімді тіркес.

Тыңдаушылар аталмыш қорларды мұқият бақылап қажетті кезеңдерді түртіп алады. Мысалдар келтіреді.

Интер тақта,лекция

4.Топтардағы жұмыс


  1. «Кубизм» стратегиясы бойынша тапсырмалар орындау.

Бірінші беті:«САЛЫСТЫРЫҢЫЗ». Венн диаграммасы арқылы ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Жақты және жақсыз сөйлемдерді салыстыр.
Екінші беті: «АЯҚТАҢЫЗ».
Оқушыларға толымсыз сөйлемдер жазып беріп, оларды толымды сөйлемдерге жасап аяқтау тапсырылады.

Маған келіп тұр.

Иә, кешке барамын.

Жаннұр айтқан жоқ.


Үшінші бетте: «АНЫҚТАҢЫЗ».
Белгілі бірнеше жалаң сөйлемді алып, олардан бірнеше үлгіде жайылма сөйлем жасау.Үлгі:
Төртінші бетте: «СӘЙКЕСТЕҢДІРІҢІЗ».
Екі қатарға толымды, толымсыз сөйлемдерге сәйкес болатын мысалдар жазу, сызықша арқылы оқушылар қай сөйлем қай сөйлем түріне сәйкес екенін анықтайды.
Толымды Асан келді
Толымсыз Айгүл Астанадан ағасымен келді
Толымды Мұғалім емтихан сұрақтарын берді
Толымсыз Анам кеше дүкеннен кеш келді
Толымды Мен емтихан тапсырдым
Толымсыз Апам ертең қалаға бармақшы
Бесінші бетте: «СУРЕТТЕҢІЗ».
Әр заттың түріне, қасиетіне қарап суреттеу керек. Не болмаса сыныптағы оқушының мінезін, түр-әлпетін суреттеу.
Алтыншы бетте: «ТАЛҚЫЛАҢЫЗ».
Қолданыңыз не қарсы шығыңыз, өз ойыңызда тұрыңыз, дәлелдеңіз.
Атаулы сөйлемді оқытқанда қызығушылықты ояту үшін мындай қызықты тапсырмаларды беруге болады:
1. Қанша атаулы сөйлем табар екенсің?
2. Мына сөздерден атаулы сөйлем құрап көр. (тақтада әртүрлі әріптер беріледі)

3.атаулы сөйлемді орыс, ағылшын тіліне аудару,т.б.

  1. Жалаң сөйлем түріне 3- сынып оқулығынан қмж дайындап сабақ үлгісін көрсету.

Ой бөліседі, пікір алмасады,қорытынды жасайды.

Стикерлер, маркерлер, А4 қағаз, 3-сынып оқулығы

5. Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру


Сабақ жоспарын дайындау.

Тыңдаушылар үй тапсыр-масын жазып алады


6.Сабақ қорытындыларына қорытынды жүргізу және рефлексия


Рефлексия:

Сабақтан қандай әсер алдыңыз? 
• Сабақ барысында қандай қиындықтар туындады? 
• Қай тапсырма орындауда қызықты болды? 
• Біліміңізді қай тапсырманы орындағанда толық жеткізе алдыңыз? 














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Планирование

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жалаң сөйлемдерді оқыту жолдары

Автор: Бурабаева Назгул Боранбаевна

Дата: 05.12.2019

Номер свидетельства: 530321
