О?ушыларды? жазушы ?мірі бойынша ал?ан білімдерін пысы?тау, еске т?сіру, ананы? адам ?мірінде ?андай ма?ызы барын ??ындыру, топпен ж?мыс істеуге ж?мылдыру
Білімділік:??гімені? мазм?нымен таныстыру,жазушыны? ана?а деген с?йіспеншілігін о?ушы сезімімен ?штастыру;
Дамытушылы?: ?деби тіл нормасын ме?герген, шы?армадан ал?ан ?серлерін б?гінгі ?мірмен салыстыра алатын, логикалы? ойлау ?абілеті ?алыптас?ан, жан-жа?ты дамы?ан жеке т?л?а дамыту;
Просмотр содержимого документа
«?абит М?сірепов "Ананы? анасы" »
Ғабит Мүсірепов «Ананың анасы»
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың жазушы өмірі бойынша алған білімдерін пысықтау, еске түсіру, ананың адам өмірінде қандай маңызы барын ұғындыру, топпен жұмыс істеуге жұмылдыру
Білімділік:әңгіменің мазмұнымен таныстыру,жазушының анаға деген сүйіспеншілігін оқушы сезімімен ұштастыру;
Дамытушылық: әдеби тіл нормасын меңгерген, шығармадан алған әсерлерін бүгінгі өмірмен салыстыра алатын, логикалық ойлау қабілеті қалыптасқан, жан-жақты дамыған жеке тұлға дамыту;
Көрнекілігі: Ғ.Мүсіреповтың портреті, шығармаларының көрмесі, плакаттар
Жоспар:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3.Жаңа сабақ
4.Сабақты бекіту
5.Қорытынды бөлім
6.Үй тапсырмасын беру
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабаққа жұмылдыру, жағымды көңіл-күй туғызу, ынталандыру. Оқушыларды 3 топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» стратегиясы.
Ғ.Мүсіреповтың шығармашылығына байланысты сұрақ - жауап жұмысын жүргізу:
1. Ғабит Мүсірепов туралы кім не біледі?
2. Қай жанрға қалам тербеген?
3. Бізге белгілі қандай шығармалары бар?
4. Қандай ақын-жазушылармен шығармашылық байланыста болған?
5. Шығармаларының негізгі тақырыбы не?
ІІІ. Жаңа сабақ
Иә, өмірде ана атану, перзент сүю, артына ұрпақ қалдыру қашаннан да адамзат баласына тән ең асыл қасиет, үлкен арман емес пе? Жер бетіндегі тіршіліктің өзегін келешекке жалғаған, өсер ұрпағына құндақтағы шағынан ізгіліктің дәнін еккен – аналар.
Ендеше, оқушылар, ана тақырыбын біз бүгін әрі қарай жалғастырамыз. «АНА кім?» деген сауалға топ болып жауап беріп көрейікші. («Топтастыру» стратегиясы. Әр топ өздері құрған стратегияларына түсінік береді)
1-топ. Ана кім? (қызметіне қарай)
Тәрбиеші
еңбекқор
АНА қамқоршы
пана
ақылшы
өмір беруші
2-топ. Ана кімнің кімі? (туыстық қатынасына қарай)
қарындас
балдыз қайынбике
асыл жар ене
қыз әпке
әже шеше келін апа сіңлі
3- топ. Ана қандай? (қасиетіне қарай)
асыл
ақылды
АНА әдемі
адал
мейірімді
рақымшыл
батыр,қайратты т.б
Өте жақсы! Ендеше, оқушылар, осы қасиеттер «Ананың анасында»
қалай бейнеленген екен, соны талдап көрейікші.
(«Ананың анасын» 3 топқа бөліп-бөліп беремін де, әр топ өздеріне берілген үзінділерді оқып, қорғайды.)
ІV.Сабақты бекіту (сұрақ-жауап)
- Әңгіме неге «Ананың анасы» деп аталған? Өздерің қалай айтар едіңдер?
- Сен автор болып, осы шығарманы өзің жазсаң қалай аяқтар едің?
- Қалай ойлайсыңдар, қырық жігіт пен батырды тізе бүктірген қандай күш, нендей құдірет?
( Ананың киелі махаббаты.)
- Онда әңгімеден ана бейнесін, мінезін ашатын сөздерді ойлана отырып, сұрыптап жазып қойыңдар.
АНА
ақылды қайсар
ашынған қайғылы
сергелдеңде
.- Жазушының аналар тақырыбына жазған әңгімелерінің ішіндегі ең шоқтығы биігі қайсы? («ҰЛПАН» образын ашу, Ұлпанға мінездеме беру)
V. Қорытынды бөлім.
Әр топқа бір-бір тірек сөз берем де, оқушылар сол сөзбен анаға байланысты етіп мақал-мәтел, қанатты сөз немесе өлең құрастырып айтып, сабақты қорытындылайды.
МЕККЕ БАЛА АЛТЫН
«Құрметтейік, көтерейік те әйелді! Ана әйелді құрметтейік! Оның сүюі таусыла ма, бүкіл дүние соның емшегін еміп, ер жеткен емес пе? Адамда не қасиет болса, бәрі күннің көзі мен ананың сүтінен алынған қасиет. Ананың құрметі әлі жеткен жоқ!»- деген жазушының өз сөзімен сабақты аяқтаймын.
Оқушылардың білімдерін бағалау.
VІ.Үйге тапсырма. Ғабит Мүсіреповтың ана тақырыбындағы басқа да әңгімелерін оқып, олардың ортақ идеясын табу, осы әңгімемен салыстыру