kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Тіл табыса білейік»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: ?зара т?сіністік ??ымыны? адамгершілік ??ндылы?ы ретіндегі ма?ыздылы?ын ашу. Саба?ты? міндеттері: 1. ?зара т?сіністік, ?зара сыйласты? тіл табысу туралы т?сінік беру. 2. Балаларды? ?зін ж?не бас?а адамдарды? т?сіне білу ?абілеттерін дамыту. 3. Балаларды ?зара жа?ымды ?арым-?атынас жасай білуге т?рбиелеу. К?рнекі ??ралдар: Д?птер, о?улы?, суреттер.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Тіл табыса білейік» »

Пәні : Өзін-өзі тану

Сыныбы:

Күні: 29.11.12

Сабақтың тақырыбы: «Тіл табыса білейік»

Сабақтың мақсаты: Өзара түсіністік ұғымының адамгершілік құндылығы ретіндегі маңыздылығын ашу.

Сабақтың міндеттері:

1. Өзара түсіністік, өзара сыйластық тіл табысу туралы түсінік беру.

2. Балалардың өзін және басқа адамдардың түсіне білу қабілеттерін дамыту.

3. Балаларды өзара жағымды қарым-қатынас жасай білуге тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: Дәптер, оқулық, суреттер.


Сабақтың барысы:

  1. Шаттық шеңбері.



Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық ,бәріміз.

Арайлап атқан күнге


Жақсы, рахмет, орнымызға отырайық.

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы«Тіл табыса білейік»

2.Әңгімелесу.

Сабақта оқушылардың тіл табысуы туралы білімдерін кеңейту үшін Аяқталмаған ойын атты әңгімемен жұмыс жұргізіледі.


Аяқталмаған ойын


Ауылдың шеті. Қарлы төбешікке су құйылып, сырғанақ жасалған.бірнеше бала сырғанақ теуіп жүр. Олардың ішінде ағайынды Ахметовтер де бар. Ақан мен Асанекеуі бір шанаға отырып алып, таудан төмен зымырады.беттері қызара бөртіп, сырғанап ойнаудан жалығар емес.

Ақан мен Асан тау басына шықты .шананың адына Асан отыратын. Ол абайсызда шанадан айырылып қалды . бос шана төмен қарай сырғанай жөнелді. Алықа барып бірақ тоқтады.

  • Асан, сен барып шананы алып кел, - деді інісіне Ақан.

  • Мен бармаймн, шанаға ие болмаған өзің, сен бар, - дейді Асан

  • Жоқ, ен барасың, ен менен кішісің, - дейді Ақан.

  • Бармаймын өлкенмін деп, жұмсай бересің, шананы да үнемі мен сүйреймін.

  • Бармасаң ырғанақ тепкізбеймін.

Өзі өтпнген Ақан ашуланып төменге түті. Шананы жетектеген бойы тауға емес, үйіне қарай бет алды.

Асан не істерін білмей, тау басына аңырып тұрып қалды.

Тіл табыса алмаған Ахметовтердің ойыны осылай аяқталмай қалды.

Дәйексөз.

«Түсінісе білу-жақсы қасиет»Балалардан дәйексөздің мағанаын сұрау?

– Дұрыс айтасыңдар, бір-бірімен келісіп іс істеген жағдайда ортақ шешімге келуге болады. Адамдардың бір-бірімен тіл табысуы үшін өзара түсіністік пен сыйластық, кішіпейілділік, сабырлылық қажет. Адамдар түсіністікте өмір сүрсе, қуанышқа бөленеді, жақсылыққа кенеледі. «Түсінісе білу ─ жақсы қасиет», – деп халық бекер айтпаған.
Адам бойындағы жақсы қасиеттердің бірі, кешіре білу, түсінісе білу. Олай болса, осы қасиеттердің барлығы сендердің бойларыңнан көріне берсін.

Жағдаяттарды талдау

  1. Қали  түнімен сақаларға қорғасын құйды. Ертесіне ол ойын үстінде Досанның асықтарын ұтып алды. Досан Қалиға ренжіп, кетіп қалды.
    - Сендер Қалидың орнында болсаңдар не істер едіңдер?

  2.  Жанар мектептен бүгін көңілсіз оралды. Ол құрбысы Мәдина  мен тұңғыш рет  ренжісіп қалды. Үзіліс кезі болатын. Ең жақын досы Мәдина Жанардың айнасын сұрады. Досының көңілін қимай Жанар айнасын берген еді. Мәдина айнаға қарады да, шыр айналып билей бастады. Жанар:

-    Абайла, айна сынып қалмасын. Оны анам сыйлап еді. Ол мен үшін ең қымбат сыйлық, – деді. Сөйткенше болған жоқ, айна жерге түсіп кетіп, сынды  да қалды. Жанардың көзі жасаурап кетті.
-    Ой, не болды сонша, айна деген арзан емес па?- деді Мәдина.
Жанар не дерін білмей, тұрып қалды.

•    Әңгіменің қалай аяқталғанын қалар едіңдер?
•    Мәдина мен Жанардың достығы қалай жалғасуы мүмкін?
•    Сендер мұндай жағдайда не істер едіңдер?

Ойын :Айна
Мақсаты: Баланың зейіні мен байқампаздығын әрі әр түрлі дене қимылдарын жетілдіру.
Әр бала – «айна» болады. Жүргізуші әр айнаға бір барып, сол «айнаға» қарап, түрлі қимылдар жасайды. «Айна – бала» сол қимылдарды үлгіріп, әрі дәл қайталауы керек. Ең дұрыс «айна-бала» - жүргізуші болады. Ойын осылай қайталана береді.

Тапсырма.

Суретке қарап оқушылар, мысық пен күшіктің қалай достасқаны туралы әңгімелеп берді.

-Біз бүгінгі сабақта түсінісе білу, кешіре білу, өзара сыйластық туралы айтып жатырмыз. Енді мына мақалдарға назар аударайық.


1. Сыйламаған жолдасын

Сыйлай алмас өз басын.

2. Ақылды аңдап сөйлер,

Әр сөзін таңдап сөйлер

Сергіту сәті

Оқушылардың денесін сергітіледі.

топқа бөлінген балалар қол ұстасып бес шеңбер құрып еденге отырады. Мұғалімнің «Қане тұрайық!» деген сөзін естігенде бәрі бірдей қимылмен қолдарын  жібермей бірге тұру керек. Тұрған соң қол ұстасқан күйі артқа шалқайып, ашылып келе жатқан гүл шоғырын бейнелейді.

Жаттығуды толық меңгергенше қимылдарды бірнеше рет қайталауға болады.

Дәптермен жұмыс.

Тіл табысып ойнау не үшін қажет?

Суретті бояу

Қорытынды.
«Балалар, бір-бірімізбен тіл табысу не үшін қажет деп ойлайсыңдар?» деген мұғалімнің сұрағына балалар өз ойларын айтып, кезекпен жауап береді.
Күтілетін жауаптар: бір-бірімізбен дос болу үшін, бір-бірімізді сыйлау үшін, бірге ойнау үшін, тапсырманы бірлесіп орындау үшін, тату-тәтті ұжым болу үшін, жақсы өмір сүру үшін, бір-бірімізді қуанту үшін, т.б.

Жүректен жүрекке

Татуласу
А.Оразақын
Әкел, досым, қолыңды,

Татуласқан орынды.

Өкпелесіп не керек,

Көрсет, қане соныңды.

Баққа бірге кірейік,

Қол ұстасып жүрейік.

Татулықтың белгісі,

Кел қосылып күлейік





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Обществознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
«Тіл табыса білейік»

Автор: Ас?арова Айжан Ас?ар?ызы

Дата: 17.04.2015

Номер свидетельства: 202389
