Пәні: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жануарлар Сынып:2 | Мектеп: «№27 Өмірзақ орта мектебі»КММ Мұғалім: Бердимуратова К.Б | |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:0 | ||
Сабақтың тақырыбы | Жануарлар қалай көбейеді? | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сілтеме) | 2.2.2.2- жануарлар тобының өкілдерін атау: жәндік, балықтар, қосмекенділер, бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер; 2.2.2.4- жануарлардың қалай көбейіп дамитынын білу. | |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады : Жануарлар әлемінің алуан түрлі екенін біледі. Көп оқушылар орындай алады: Жануарлар тобының өкілдерін атай алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Қандай жануарлар дүниеге тірі төл әкелетінін, қай жануарлар жұмыртқалайтынын біледі. | |
Бағалау критерийі | Жануарлар тобының өкілдерін атайды; Кей жануарлардың төлін тірі туатынын, кейбірінің жұмыртқалайтынын біледі. | |
Ойлау деңгейі | Тыңдалым және жазылым, білімді қолдану,анализ,бағалау. | |
Тілдік мақсат | «Үштілділік» стиль Пәнге қатысты лексика мен терминология: Уылдырық-икра-caviar Диалогка /жазылымға қажетті тіркестер Уылдырық, жұмыртқа салады, тірі туады. Талқыланатын сұрақтар: Ашық және жабық сұрақтар | |
Алдыңғы білім | Жануарлар әлемінің көптүрлілігі | |
Сабақтың барысы | ||
Сабақ жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім «сыныптағы ахуалды жақсы білуге тиіс» (Hattie, 2012) «Кім қалай дыбыстайды?» тренинг Қатысушыларды санына қарап ойынға қатысатын балаларды топтарға (ит, тауық, жылқы) бөлемін. Білім беруші белгі берген уақытта ит тобындағы балалар ит сияқты үріп дыбыстау керек. Дәл сол сияқты тауық, жылқы, мысық топтары да өз топ атауларын қорғап шығады. Соңында білім беруші өзі белгі берген уақытта барлық топ бірдей уақытта өз дыбыстарын салады. Топқа бөлу «Мозайка» құрастыру. Үш түрлі түсті қағаз қималарымен топқа бөлініп, мозайка құрастыру арқылы топтар аты анықталды. «Сүтқореректілер» «Бауырымен жорғалаушылар», «Балықтар» | Жасыл, сары, қызыл түсті қағаз қималары |
Сабақтың ортасы 5-6минут 8мин Ширату әдісі 5-6минут 5мин | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Белсенді оқу тапсырмалары Білім алушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. /слайдтан көрсету/ Тыңдалым және айтылым әдісін пайдаланып, алдыңғы тақырыппен байланыстыру мақсатында “Сәлемдеме хат” ойыны арқылы ашық сұрақтар қойып сабақты ашып алу
Бунақденелілер тобына нелер жатады?
Дескриптор: Жануарлар топтарын атайды.Бунақденелілер тобына қандай жануарлар жататынын айтады.Балықтың дене мүшелерін айтып шығады. Жұмыртқадан не пайда болатынын біледі. Қандай жануарлар жұмыртқадан шығатынын айтады. ҚБ: Өте белсенділік танытқан білім алушыны бағалаймын. (Ым-ишара арқылы)
Анализ. « Ойлан, жұптас, бөліс » әдісі Топпен жұмыс. Мақсаты:Топпен жұмыс істеу барысында оқушылар арасында диалог орнату, тілдік дағдыларды дамыту. З.Ж. Келіңдер зерттейік. Біздің зерттеу жұмысымыз Жануарлар қалай көбейеді? «Жұмыртқа салушылар», «Төлдейтіндер» топтарына сәйкес суреттерді жапсыру. ЖАДА қағидаты бойынша оқушылар жалғыз жұмыс істегеннен гөрі, (мұғалім қолдау көрсететін) сабақта анағұрлым жақсы үйренеді деген ойға негізделеді. (ЖАДА, Vygotsky, 1978). МАН-19бет
Дескриптор. Әр топ «Жұмыртқа салуышылар» тобына жылан, қолтырауын, тауық суреттерін жапсырып, олар жұмыртқадан пайда болатынын, ал «Төлдейтіндер» тобына сиыр, ат, түйе,мысық, ит,түлкі сурттерін жапсырып, олар төлін тірі туатын жануарлар тобына жататынын айтып, дәлелдейді. Қ.Б Жұлдызша арқылы бағалау
Мұғалім сыйы: «Жануарлардың көбеюі» Жазылым және оқылым Білім алушылардың жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру мақсатында жаратылыстану дәптеріндегі «Адасқан әріптер» тапсырмасын орындау арқылы жануарлардың көбею жолдарын жазады.Шыққан сөздерді оқу.
мыртжұқа ладыса уылықдыр шадыша ітір атуды Дескриптор. Адасқан әріптерді орнына қою арқылы тапсырманы жазады, оқиды. Қ.Б «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады. | Хат, музыка, видео Флипчарт,жануарлар суреттері,же лім. видеоролик |
Сабақтың соңы 3-4минут | Рефлексия Топтағы әр оқушыға гүл күлтелерін таратып беремін.Ондағы жазылған сұрақтарға жауап беру арқылы күлтелерді сабағына жапсырып гүл шоғын жасап шығады. -Бүгін біз қандай сабақ өттік? -Жануарлар көбею жолдары қандай? Кері байланыс «Ақылды үкі» -түсіндім - көмек керек | Гүл күлтелері |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және АКТ – мен байланыс. |
Білім алушылардың дербес ерекшеліктерін есепке ала отырып,қарқынды әдісі арқылы бірдей топтық жұмыс бердім. Орындау деңгейі және нәтижелері әртүрлі болды. Сондықтан саралаудың қорытынды әдісі негізінде сараладым. Кейбір білім алушылар “Жұмыртқа салушылар” және “Төлдейтіндер” топтарына сәйкес суреттерді жапсырады, ал кейбір білім алушылар көмек қажет етеді. Қиындық туған сәтте ашық және жабық әдісі арқылы сұрақтар қоя отырып, қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып, ынталандырамын. | Оқушылардың сыртқы және ішкі уәжін көтеру мақсатында бүгінгі сабақты қалай меңгергенін сабақтың барысында мадақтау сөздерімен, ым –ишара арқылы,басбармақ,жұлдызша,бағдаршам арқылы жүргіземін. | Дүниетану, музыка Денсаулық сақтау технологиялары. Интерактивті тақта,слайд, тақырыпқа байланысты суреттер, видео. |