aПәні: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат Күні : Сынып: 2 | Мектеп: Жркент орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Иминова.Х.Э Қатысқандар саны:17 Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жануарлардың бейімделуі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.2.2.3жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін сипаттау; | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||
Жануарлардың тіршілік ортасына қарай бейімделуінің ерекшеліктерін айтады; | |||||
Көптеген оқушылар: | |||||
Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін зерттейді; | |||||
Кейбір оқушылар: | |||||
Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін талқылайды; | |||||
Оқу дағдыларының деңгейлері | Түсіну,білу, қолдану | ||||
Бағалау критерийлері | Жануарлардың мекен ортасына бейімделуін сипаттайды, бақылау нысандарын айтады және дәлелдейді. | ||||
Тілдік мақсат | Жануардың бейімделуін сипаттайды. | ||||
Құндылықтарды дамыту | Топпен жұмысты орындау барысында ынтымақтастық құндылығы қалыптасады | ||||
Пәнаралық байланыстар | Жануарлардың мекен ортасын анықтау арқылы дүниетану пәнімен байланысады | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта,бейнеролик | ||||
Бастапқы білім | Жануарлардың көптүрлілігін біледі, олардың тіршілігіне қажетті жағдайларды біледі | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5мин
Сабақтың ортасы 30мин
Сергіту сәті:
2мин | (Ұ) Психологиялық ахуал қалыптастыру Жылулық шеңбері. Оқушылар шеңбер бойына тұрып, бір – біріне жылы лебіз білдіреді. Топқа бөлу. «Кір жаятын жіп» әдісі. Жіпте жайылған фотосуреттерді алып,түріне сай топтарға бөлінеді. 1-топ.Орман 2-топ.Көл 3-топ.Шөл (Ұ)Үй тапсырмасын сұрау. Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. «Сұрақтарды қағып ал» әдісі арқылы.Өткен тақырып: Өсімдіктер.Кубикті лақтыру арқылы үй тапсырмасын сұраймын. 1.Өсімдіктердің қандай бөліктері бар? 2.Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады? 2.Жемістердің ішінде не болады? 3.Қай өсімдіктің жапырағы күзде түсін өзгертеді? 4.Қай өсімдік сенің өлкеңде өседі? 5.Кактустың жапырақтары неліктен ине тәрізді? Дескриптор -оқушылар өз ойын еркін айтады; -бір-бірінің ойын толықтырады. КБ. Ауызша мадақтау әдісі №1 (Ұ) ҚБ тәсілі. «Кинометафара» әдісі. Интербелсенді тақтадан «Жануарлардың бейімделуі туралы» бейнеролик көрсетіледі.Бейнеролик бойынша ашық сұрақтарға жауап береді. -Жануарлардың тіршілік ортасы туралы не білесіңдер? -Жануарлар қалай көбейеді? Дескриптор 1.Жануарлардың бейімделуі туралы бейнеролик көреді. 2.Бейнеролик бойынша ашық сұрақтарға жауап береді. КБ «Дұрыс,Бұрыс» әдісі.
(Т) №2 Саралаудың «Дереккөздер» тәсілі. «Кластер» әдісі. Жануарлардың тіршілік ортасына қарай топтастыр. Жануарлар сол ортаға қалай бейімделетін топта талқыла. Дескриптор: -суреттегі жануардың мекен ортасын табады. Қ.Б «Түйінді сөз» Әр топ өзінің түйген бір сөзін айтады “Үй жануарларының хоры”(Ж) №4 Саралау «Тапсырма» тәсілі. «Біліміңді тексер» әдісі. А деңгейі: Қандай жануарларды білесің? Жануарлар туралы шағын әңгіме жаз. В деңгейі: Сенің ойыңша қандай жануарлардан бізге үлгі алуға болады? Мысалы: құмырсқадан үй салуды үйренеміз. Сол сияқты С деңгейі: Өзіңе ұнайтын жануарға 5 жол өлең құрастыр. Дескриптор -Оқушылар жануарлар тақырыбында әңгіме жазады; -мысал келтіреді; -өлең құрастырады. ҚБ «Бұл дұрыс жауап» әдісі. | Шаттық шеңбері Фотосуреттер Жануарлардың бейімделулері туралы бейнеролик https://www.youtube.com/ watch?v=5mciUYQ4kPw https://www.youtube.com/ watch?v=ksUy1trIRzs Оқулық Кесте | |||
Сабақтың соңы 3мин | Рефлекция «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
КБ. «Жұлдызша» Сабақта белсенділік танытқан оқушыларға ынталандыру мақсатында жұлдызшалар тарату. | Жұлдызшалар | |||
Үйге тапсырма. | Өзіңе ұнайтын жануарлар туралы мәлімет жинастыру. | ||||