kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жақсы мен жаман.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы   3в

Күні    29. 01. 2015        Әдебиеттік оқу.

Сабақтың тақырыбы

Жақсы мен жаман.  (Қастек Баянбай.)

Мақсаты

Өлең идеясын халық философиясымен байланыстыра талдауға, жазушының көңіл-күйін анықтай білуге үйрету.

Күтілетін нәтижелер

А. Өмірмен байланыстыра талдау арқылы сөздің мән-мағынасына, оның  құдіретіне  мән беруге жетелеу.

В. Жазушының бейнелі сөздері мен мысалдарына, тіліне талдау жасау мүмкіндігін арттыру, шығармашылық тапсырмаларды орындау.

С. Өз бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстау керектігін ұғынуға жетелеу.Өмірде кездесетін жақсылық пен жамандықтың аражігін салмақтауды үйренуге мүмкіндік беру.

Керекті жабдықтар

Оқулық, дәптер, Акт, жақсылық пен жамандық туралы мақал- мәтелдер, мазмұнды суреттер, блоб ағашы, стикерлер, түрлі-түсті фломастерлер, А-4 форматы.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

5 мин

Ұйымдастыру. Амандасу.

«Шаңырақ» бойынша топқа бөлу

Үй тапсырмасын  әр топтарға сұрақ беру арқылы тексеру.

1-топ: Қалай ойлайсыңдар, Интикуманың әкесі сияқты ақылды жинап алуға бола ма?

Әлде басқа жолды іздеу керек пе?

2- топ: Адам баласы қалай ақылды бола алады?

3-топ:Анансидің бойындағы жақсы және  жаман қылықтарды атап бер.

4-топ: Ананасиге қандай ақыл айтасыңдар?

Амандасып, оқу-құралдарын түгендеп болған соң сабаққа кіріседі.

Оқушылар  сұраққа жауап беріп, өзара бағалау арқылы бірін-бірі бағалайды.

Тұсаукесер

10 мин

Балалар біздер математикадан екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту мен бөлуді үйреніп жатырмыз, егер тақтадағы есептерді дұрыс шешсек, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады. Есептің астына сабақтың тақырыбы жасырылған.(слайдпен көрсету)

Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қастек Баянбайдың «Жақсы мен жаман»өлеңі.

Табыс критерийін құру

Қызығушылықты ояту.

- Бүгін біздің сыныпта мақтау, алғыс айту, ризалық күні.

Қандай алғыс, мақтау, ризалық сөздер білесіңдер?

- Өзің осылардың қайсысын жиірек естисіңдер?

- Кімдерден?

- Ал екі есе жие есту үшін не істеу керек?

«Дөңгелек үстел»әдісі арқылы жақсы тілек жазу. ( екі топ бір-біріне)

Бітірген соң тілектерін оқиды.

 Оқушылар ойланып, есепті шешеді.Тақырыпты оқиды.

Табыс критерийін құрады.

«Ойлан, бөліс, жұптас»әдісі арқылы топта талқылау

Айналайын, Өркенің өссін, Сабағыңды 5-ке оқы, Арманыңа жет, Қатарыңның алды бол, жарайсың. т.б.

-Барлығын.

-Анамыздан

-Әрдайым ұқыпты, тілалғыш болу керек.

Әр оқушы берілген ақ параққа жақсы бір тілек жазып, оны келесі көршісіне береді, сөйтіп парақты сағат тілімен айналдырып шығады.

Негізгі бөлім

20 мин

Мағынаны тану.

Қастек Баянбаев 1936 жылы 15 қарашада Алматы облысының Алакөл ауданындағы Талдыбұлақ деген жерде дүниеге келген. Қазақ мемлекеттік университетінде білім алған. 1971 - 1995 жылдары «Жазушы» баспасында редакция меңгерушісі, «Жалын» баспасының бас редакторы қызметтерін атқарған.

-Осы қасиеттерге қандай түстер лайық деп ойлайсыңдар?

-Жақсы, жаман қасиеттер туралы кімдердің шығармаларымен таныстық?

4 топқа өлеңді бөліп беремін, үнсіз оқуды пайдаланады.

«Суреттер сөйлейді»стратегиясы.

1-топ: «Күн мен түн»

2-топ: «Жемісі бар алма ағашы мен қураған ағаш»

3-топ:  Пирамида бойынша жақсы қасиеттерді тізіп жаз

4-топ: Пирамида бойынша жаман қасиеттерді тізіп жаз.

Автор туралы қосымша мәлімет Оқушылар өлеңді рөлге бөліп оқиды.

Әр оқушы оқыған жолы бойынша кестені толтырып отырады

Ақ және қара

А.Құнанбаевтың «Адам болам десеңіз»

Үнсіз оқиды.

Оқушыларға суреттер таратылып береді, берілген уақыт біткенде жауап береді.

«Ойлан, бөліс, жұптас»әдісі арқылы топта талқылайды.

10 мин.

Қоры тынды

Ойтолғаныс.Тақтада адам суреті ілулі тұрады.                                         

Оқушылар сол адам суретінің жанына жақсы және жаман қасиеттерді іледі, екеуін салыстырады.

Рефлексия

 Блоб ағашы.                        

Акт мүмкіндігімен «Бәрі де өз қолыңда»атты видеоролик көрсетіледі.

Тақтада ілулі тұрған блоб ағашына стикерлерін іледі және түсіндіреді

Видеороликті көреді, талдайды, талқылайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жақсы мен жаман.»

Калдешова Альфия Болатовна

Мұхтар Әуезов атындағы №2 орта жалпы білім беретін мектептің

бастауыш сынып мұғалімі

Батыс Қазақстан облысы, Ақжайық ауданы, Чапаев ауылы



Сыныбы 3в

Күні 29. 01. 2015 Әдебиеттік оқу.

Сабақтың тақырыбы

Жақсы мен жаман. (Қастек Баянбай.)

Мақсаты




Өлең идеясын халық философиясымен байланыстыра талдауға , жазушының көңіл-күйін анықтай білуге үйрету.

Күтілетін нәтижелер




А. Өмірмен байланыстыра талдау арқылы сөздің мән-мағынасына, оның құдіретіне мән беруге жетелеу.

В. Жазушының бейнелі сөздері мен мысалдарына, тіліне талдау жасау мүмкіндігін арттыру, шығармашылық тапсырмаларды орындау.

С. Өз бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстау керектігін ұғынуға жетелеу.Өмірде кездесетін жақсылық пен жамандықтың аражігін салмақтауды үйренуге мүмкіндік беру.

Керекті жабдықтар




Оқулық, дәптер, Акт, жақсылық пен жамандық туралы мақал- мәтелдер, мазмұнды суреттер, блоб ағашы, стикерлер, түрлі-түсті фломастерлер, А-4 форматы.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе



5 мин


Ұйымдастыру. Амандасу.

«Шаңырақ» бойынша топқа бөлу

Үй тапсырмасын әр топтарға сұрақ беру арқылы тексеру.

1-топ: Қалай ойлайсыңдар, Интикуманың әкесі сияқты ақылды жинап алуға бола ма?

Әлде басқа жолды іздеу керек пе?

2- топ: Адам баласы қалай ақылды бола алады?

3-топ:Анансидің бойындағы жақсы және жаман қылықтарды атап бер.

4-топ: Ананасиге қандай ақыл айтасыңдар?

Амандасып, оқу-құралдарын түгендеп болған соң сабаққа кіріседі.





Оқушылар сұраққа жауап беріп, өзара бағалау арқылы бірін-бірі бағалайды.

Тұсаукесер



10 мин




Балалар біздер математикадан екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту мен бөлуді үйреніп жатырмыз, егер тақтадағы есептерді дұрыс шешсек, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады. Есептің астына сабақтың тақырыбы жасырылған.(слайдпен көрсету)

Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қастек Баянбайдың «Жақсы мен жаман»өлеңі.

Табыс критерийін құру



Қызығушылықты ояту.

- Бүгін біздің сыныпта мақтау, алғыс айту, ризалық күні.

Қандай алғыс, мақтау, ризалық сөздер білесіңдер?

- Өзің осылардың қайсысын жиірек естисіңдер?

- Кімдерден?

- Ал екі есе жие есту үшін не істеу керек?



«Дөңгелек үстел»әдісі арқылы жақсы тілек жазу. ( екі топ бір-біріне)

Бітірген соң тілектерін оқиды.


 Оқушылар ойланып, есепті шешеді.Тақырыпты оқиды.

















Табыс критерийін құрады.



«Ойлан, бөліс, жұптас»әдісі арқылы топта талқылау

Айналайын, Өркенің өссін, Сабағыңды 5-ке оқы, Арманыңа жет, Қатарыңның алды бол, жарайсың. т.б.

-Барлығын.

-Анамыздан

-Әрдайым ұқыпты, тілалғыш болу керек.



Әр оқушы берілген ақ параққа жақсы бір тілек жазып, оны келесі көршісіне береді, сөйтіп парақты сағат тілімен айналдырып шығады.












Негізгі бөлім



20 мин




Мағынаны тану.

Қастек Баянбаев 1936 жылы 15 қарашада Алматы облысының Алакөл ауданындағы Талдыбұлақ деген жерде дүниеге келген. Қазақ мемлекеттік университетінде білім алған. 1971 - 1995 жылдары «Жазушы» баспасында редакция меңгерушісі, «Жалын» баспасының бас редакторы қызметтерін атқарған.

-Осы қасиеттерге қандай түстер лайық деп ойлайсыңдар?

-Жақсы, жаман қасиеттер туралы кімдердің шығармаларымен таныстық?

4 топқа өлеңді бөліп беремін, үнсіз оқуды пайдаланады.

«Суреттер сөйлейді»стратегиясы.

1-топ: «Күн мен түн»

2-топ: «Жемісі бар алма ағашы мен қураған ағаш»

3-топ: Пирамида бойынша жақсы қасиеттерді тізіп жаз

4-топ: Пирамида бойынша жаман қасиеттерді тізіп жаз.


Автор туралы қосымша мәлімет Оқушылар өлеңді рөлге бөліп оқиды.

Әр оқушы оқыған жолы бойынша кестені толтырып отырады







Ақ және қара



А.Құнанбаевтың «Адам болам десеңіз»

Үнсіз оқиды.



Оқушыларға суреттер таратылып береді, берілген уақыт біткенде жауап береді.



«Ойлан, бөліс, жұптас»әдісі арқылы топта талқылайды.


10 мин.

Қоры тынды


Ойтолғаныс.Тақтада адам суреті ілулі тұрады.

Оқушылар сол адам суретінің жанына жақсы және жаман қасиеттерді іледі, екеуін салыстырады.

Рефлексия

Блоб ағашы.

Акт мүмкіндігімен «Бәрі де өз қолыңда»атты видеоролик көрсетіледі.

Тақтада ілулі тұрған блоб ағашына стикерлерін іледі және түсіндіреді

Видеороликті көреді, талдайды, талқылайды.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Жақсы мен жаман.

Автор: Калдешова Алфия Болатовна

Дата: 08.04.2017

Номер свидетельства: 407613
