Просмотр содержимого документа
«Ж.Баласа??н «Жа?сы мен жаман адамны? ?асиеттері»»
Сабақтың тақырыбы:
Ж.Баласағұн «Жақсы мен жаман адамның қасиеттері»
Сынып: 6-сынып
Мерзімі:
Сабақ мақсаттары:
Білімділік: Шығарманың негізгі идеясын ашу, кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме жасай алу, өлең жолдарындағы ұлағат әуезіне, өсиет сазына толы философиялық-этикалық ойлар өрнегін өз өмірімен байланыстыру, өлең құрылысына, көркемдік ерекшелігіне сипаттама беру.
Дамытушылық: Ойын тұжырымдай білу, дәлелді деректермен жеткізе алу, басқа адамның ойын саралап, пікір айту.
Тәрбиелік: Адамгершілік қасиеттердің сыр-сипатын ашып, асыл қасиеттерін бағалау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдар: флипчарт, аудиокітап, стикер.
Әдіс-тәсілдер: пікірталас, СТО стратегиялары, ҚОКҮ,ОмОЖТ,АКТ, ОүБжОБ, ТжДБО, ОЖЕСО, СДО, ОБжК.
Оқыту нәтижесі:
Сабақ соңында қол жеткізілетін нәтиже:
Оқушы ой қиялының дамуына, пікір айтуына еркіндік беріледі
Өз өміріне , қоршаған ортаға сын көзбен қарауға үйренеді.
Өзгенің пікірін тыңдап, оған өз көзқарасын қоса білуге үйренеді.
Өзгенің пікірімен санасуға үйренеді. Өз пікірін қорғай, дәлелдей алады.
Әртүрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс істеуге дағдыланады.
Өзін-өзі таниды.
Сілтеме: Жақсылық пен жамандық. Аудиокітап. «Жазушы баспасы»
Оқыған: Сауық Жақанова.
Ж. Баласағұн «Құтты білік»,
«Психологиялық жаттығулар» жинағы. Ж.Б. Төлеубаева.
Мұғалімге арналған нұсқаулық.
«Назарбаев зияткерлік мектебі» ДББҰ, 2012ж
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
Қалай
оқу
керектігін
үйрену
Оқыту
мен оқудағы
жаңа
тәсілдер:
диалогтік
оқыту
2
Амандасу.
Тренинг: «Жылы жүрек»
Сыныпты топқа бөлу тәсілі:
Адам бойындағы жақсы – жаман қасиеттерін қалай анықтауға болады?
«Сезім»,
«Ақыл»,
«Әрекет»
Оқушылар шеңбермен тұрып, бір-біріне жүрекшені бере отырып, бойындағы «ең жақсы қасиет пен ең жаман қасиетін» бір сөзбен ғана айтады.
Үй жұмысын тексеру:
Оқыту
мен оқудағы
жаңа
тәсілдер:
диалогтік
оқыту
Оқыту
үшін бағалау
және
оқуды
бағалау
6
«Даналық ағашы».
Әр оқушы Сүйінбай Аронұлы туралы ешкім айтпаған, таппаған мағлұмат айтады және оны стикерге жазып, ағаш бұтағына іледі.
???
«Сұрақ қобдишасы» оқушылар «білгім келеді?» деген сауалдарын мұғалімге немесе топтарға қояды.
Оқушылар бір мағлұматты қайталамайды.
Сұрақтар қояды.
Кіріспе бөлім:
«Ой қозғау»
СТО,
Диолгтік оқыту
5
Тақтаға адамның құндылықтары тізіліп жазылады, оқушылар тізім бойынша қасиеттерді таңдап, қатар санын кестеге түсіртіп, «Жүрек кордиаграммасына» салады
Оқушыларға тірек сұрақтар арқылы сабақтың мақсатын анықтатамын.
Мәселен, Адам бойында жақсы және жаман қасиеттер қалай қалыптасады?
Өз бойыңдағы оң және теріс қасиеттерді қалай ажыратасың?
Өз бойыңда қандай қасиеттер көп кездеседі?
Өзіңнің жаман қасиетіңді ашық мойындай аласың ба?
Өз –өзіңмен сырласатын кезің болды ма?
Сынып бойынша оқушылар аса қажетті құндылықты анықтап, тақтаға жазады.
Әр топ өз мақсатын анықтайды.
Негізгі бөлім:
«Мағына тану»
Талантты
және
дарынды
балаларды
оқыту.
Оқушылардың
жас
ерекшеліктеріне
сәйкес
оқыту
және
оқу
Диалогтік
Оқыту
10
Сынып оқушылары топтасып отырған соң, толғаулардан үзінділер (флипчарт қағаз, маркер,...) таратылады.
Тапсырма:
1. Толғауды түсініп оқы.
Мазмұнын флепчартқа түсіріңдер.
Әр топ өз жұмыстарын жасап, қорғайды.
- Тақырып,
- идея,
- өлең құрылысы,
- көркемдеуіш құралдарды анықтайды, дәлелдейді,
- кейіпкер бейнесі
Қорытынды бөлім: «Ойтолғау»
Оқыту
үшін бағалау
және
оқуды
бағалау
Оқыту
мен оқудағы
жаңа
тәсілдер:
диалогтік
оқыту.
СТО
10
Пікірталас
«Бала туғанда ақ қағаздай болып туады, оған шимай қалай салынса, бала тәрбиесі де сол сияқты»
Ж. Баласағұн.
Адам бойына жақсы және жаман қасиеттерді қалай? кімдер? қалыптастырады.
Топ ережесін сақтайды.
Дәлелді ой айтады.
Өз пікірін дәлелдейді.
Сұрақ қоя қояды
Сергіту сәт
ОмОЖТ
1
Оңын-солын таныған,
Жас толқынбыз өмірдің.
Биіктерге самғаған,
Қыранымыз халқымның.
Жүрегінде иманы,
Халқымыз бар ибалы.
Бірлігімен қуатты
Шаңырағын құрапты.
Өлең барысында мұғалімнің қимылын қайталайды.
Талантты
және
дарынды
балаларды
оқыту
Оқушылардың
жас
ерекшеліктеріне
сәйкес
оқыту
СТО
7
«Еркін жазу» стратегиясы негізінде «Вербальды қиял» әдістемесімен ұштастыра отырып, ертегіні өз ойымен толықтыру керек.
Шарты: Ертегінің басы және соңы тыңдалады. Ертегінің ортаңғы оқиға желісін өздері құрастыру керек.
Оқушылар ертегінің бастамасы мен соңын үнтаспадан мұқият тыңдайды.
Ертегінің шешіміне орай оқиға желісін өздері құрастырады.
Жазылатын ертегі мазмұнды болуын ескереді.
Әркім жеке дәптерлеріне жазады.
Сыни тұрғыдан
ойлау
Оқыту
үшін бағалау
және
оқуды
бағалау
2
Оқушыларға стикерлер таратылады. Алдымен әр оқушы өз бойындаңы ең жақсы және ең жаман қасиетін стикерге жазады.
Мақсаты: Өз бойындағы жамандықты мойындау - жақсы қасиет.
Өз бойындағы оң және теріс қасиетерін ашық, шынайы жазады.
Бағалау кезең: Сыни тұрғыдан
ойлау
Оқыту
үшін бағалау
және
оқуды
бағалау
2
3
«Өзін-өзі бағалау» әдістемесі барысында шыққан нәтижесімен танысады.
Өзін-өзі, жұбын, тобын бағалатады.
Сабақтан соң қаншалықты әділ жазғандығын алдында алынған зерттеу нәтижесімен салыстырады.
Бағалайды, саралайды,
қорытындылай-ды.
Бағалау барысында туындаған ойларын ортаға салады.
Үй
жұмысы:
Міндетті деңгей: Ұнаған үзінділерді жаттау,
Мүмкіндік деңгей: Адамның жақса және жаман қасиеттері туралы жазған ақын-жазушылардың шығармаларын оқып, салыстыру.