kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тыныс алу мүшелері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тыныс алу мүшелеріне: мұрын, ауатамыр,кеңірдек,сол жақ өкпе, оң жақ өкпе жатады.Өкпе тыныс алу мүшесі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тыныс алу мүшелері.»



Сабақтың тақырыбы:7.1.4.6.Тыныс алу мүшелері.

Мақсаттары Барлық оқушылар: тыныс алу мүшелермен танысады.

Оқушылардың басым бөдігі:тыныс алу мүшелеріне зиян келтіретін аурудың алдын алу жолдарын біледі. Суреттер арқылы көрсетіп салыстыра алады.

Кейбір оқушылар:Сабақтан алған білімдерін өмірде пайдалана біледі.

Тыныс алу жолдарының алдын-алу жолдары туралы эссе жаза алады.

Бағалау критерийлері

1.Тыныс алу мүшелерінің ауруларының түрлерін біледі.

2.Тыныс алу мүшелеріне зиян келтіретін микроорганизмдерді суреттерден

көрсетіп ажырата алады.

3.Тыныс алу ауруларын болдырмау үшін жаттығулар жасап көрсете алады.

Дағдылар Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана алады. Жеке жұмыс,топтық жұмыс.

Тілдік мақсаттар Вирустар, саңырауқұлақтар, бактериялар, тұмау, баспа, туберкулез,

бронхит, өкпе қабынуы, ауа-тамыр аурулары, паразиттер, шаң-тозаңдар, күлдер, аллергия тудырушылар, тыныс алу гигиенасы, аурулардың алдын-алу.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, топқа қамқорлық көрсету.

Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу, түгелдеу.

Топқа біріктіру. 1-топ. «Мұрын» 2-топ.«Кеңірдек» 3-топ. «Өкпе»

«Ғажайып киндер» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтаймын. Киндер жұмыртқасының ішінде 2 сұрақтан болады.

Әр топқа беремін. Оқушылар ашып жауап береді.

1.Тыныс алудың маңызы қандай?

2.Тыныс алу жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

3.Мұрын қуысының құрылысы мен қызметі қандай?

4.Көмей құрылысының қандай ерекшелігі бар?

А4-парақтары, стикер, маркер, смайлик, магнит, суреттер.

Сабақтың ортасы

5.Дыбыстық сіңірлер қайда орналасқан?

Олардың маңызы қандай?

6.Кеңірдек пен бронхылардың құрылысы мен қызметі туралы айтып берідер.

Тапсырма:

1.Тыныс жолдарына сәйкес мүшелерді жүйемен орналастырыңдар.

«Кезбе тілші» әдісі бойынша өткенді пысықтау

Бір оқушы шығып 3-топқа сұрақтар қояды, оқушылар жауап береді.

«Миға шабуыл» әдісі

1.Тыныс жолдарының қандай аурулары бар?

2.Атмосфераның ластануынан қандай аурулар пайда болады?

Оқулықпен жұмыс.(113-115 бет)

Жаңа тақырыпқа сәйкес топтар мәтін

бойынша топтық жұмыстар жасайды. Топ алдында қорғайды.

1-топқа. Тыныс алу мүшелерінің аурулары.

2-топқа. Тыныс алу мүшелерінің гигиенасы.

3-топқа. Тыныс алу мүшелері ауруларының алдын алу.

Дәптермен жұмыс.

Оқушылар тыныс алу мүшелерінің ауруларының анықтамасын жазады. Мыс: тұмау, баспа, туберкулез, бронхит,өкпе қабынуы, ауа-тамыр аурулары, паразиттер, шаң-тозаңдар, күлдер, аллергия тудырушылар, тыныс алу гигиенасы,аурулардың алдын-алу.

Сабақтың соңы «Допты лақтыру» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы сұрақ қояды, қағып алған оқушы жауап береді.

1.Вирустар қандай аурулардың себептері

болуы мүмкін?

2.Бактериялар адам денсаулығына қандай

зиян келтіреді?

3.Күлдер мен шаң тозаң тудыратын аурулар-

.....

4.Тыныс алу мүшелерінің қандай ауруларын

білесіңдер?



5.Адам денсаулығы үшін туберкулез қаншалықты зиян?

6.Осы аурулардың себебі неде?

7.Тыныс мүшелерін әртүрлі аурулардан сақтау үшін адам қандай сақтық шараларын

жасауы қажет?

8.Аурулардың алдын алу үшін не істеуіміз керек?

9.Темекі шегу адамның денсаулығына қаншалықты зиян? Суретті салыстырыңдар.

1.Мәтін ішінен түйінді сөздерді теріп жазу.

2.Мәтін бойынша сызба түрінде конспект жасау.

3.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру.

4.Мәтіннің ішінен негізгі идеясын бейнелейтін сөйлемдерді теріп жазу.

Суреттерге қарап салыстырады.

Бағалау критерийлері

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз

Рефлексия Бес бармақ әдісі

Бас бармақ Сабақ ұнады ма?

Балаң үйрек Кімге көмектестің?

Ортан терек Кімге риза болдың?

Шылдыр шүмек Көңіл күйің қандай?

Кішкентай бөбек Не үйрендің?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тыныс алу мүшелері.

Автор: Сатаева Бағдат Алексеевна

Дата: 05.01.2023

Номер свидетельства: 622344
