kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Түбір мен қосымша.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:  «Түбір және қосымша»

Сабақтың мақсаты:  Оқушылардың түбір мен қосымша тақырыбы бойынша білімдерін       арттыру.

Сабақтың міндеттері:

- оқушылар түбір сөз бен қосымшалы сөздерді ажарата алады. Түбір сөздерге тиісті қосымшалар жалғай алады.

- жаттығу жұмысы барысында дұрыс талдаулар жасай білуге қызығушылықтарын, ойлау қабілеттерін арттыруға, қиялын дамытып, көркем жазуға дағдыландыру.

-сауаттылыққа, білімділікке. мейірімділікке, адамгершілікке баулу.

Сабақтағы көрнекі-құралдар:  карточкалар, жұмбак, мақал -мәтел, семантикалық карта, бағалау парағы, стикерлер, слайд.

Сабақтың түрі:  өткендi қайталау.

Сабақтың әдiсi:  топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс, семантикалық карта,

сұрақ - жауап.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

Көңіл-күйлерің қалай? 

2. Психологиялық дайындық         Сәлем, алтын күнім менің,

                                                          Сәлем, аспан көгілдір!

                                                          Сәлем, жақын досым менің,

                                                           Қуанышты күн бүгін!   

3 топқа бөлу.   1-топ. Қыран.     2-топ. Қарлығаш.      3- топ. Бұлбұл.     4- топ. Көгершін.   

Әр топ өз аттарын қорғайды.  /3 тілде айту /

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.  306 – жаттығу

3 топқа сұрақтар беру. 

1 топ. Мәтін дегеніміз не? Мәтіннің түрлері.

2 топ. Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің түрлері.

3 топ. Буын дегеніміз не? Буынның түрлері. 

4 топ. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

ІІІ. Жаңа сабақ    «Түбір және қосымша»

Ой козғау.  4 топқа тапсырма беру.

І топ. Сөз құрамына талдау.   кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей. 

ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау.   Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап. 

ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау.  тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл.

ІV топ. Түбір сөзге бірнеше қосымша жалға. /түбірлес сөздер/  Кітап+хана+шы+лар+ды.

307-жаттығу.  Мақалдарды түсініп оқу. Жалғауларды табу.

  1. Еңбегінен ел таныр.
  2. Шебердің қолы ортақ, шешеннің сөзі ортақ.                                        лық         

308 – жаттығу. Сөздерді үлгіге сүйеніп өзгертіп жазу. Үлгі:  оқу            шы   

Бүркіт, сый, дойбы, еңбек. /4 топтан 4 оқушыны тақтаға шығару/            ға

Сергimу сәті:  Аққу болып ұшамыз,

                          Көлге келіп қонамыз.

                          Көлдің бетін құшамыз,

                          Қайта самғап ұшамыз.

309 – жаттығу. Бірлік, іскер сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрау.

310 –жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.

Қолымда алтын қалағым, Зәулім үйлер саламын.

Ертең мен де ел сүйген,  Құрылысшы боламын.

І, ІІ, ІІІ, ІV топқа топтық тапсырма:  (Қыста, көп, ауа, балықшылар, ағаштар, ауылдас, шанамен, мен, қойшымен, қардан, диқаншы, терезе, бала, сурет, )

І топ:   Түбiр сөздi тауып жазу.                                                                                                                            ІІ топ:    Жұрнақ жалғанған сөзді тауып жазу.                                                                                                       ІІІ топ:    Жалғау жалғанған сөзді тауып жазу.                                                                                                 ІV топ:    Жұрнақ та, жалғау да жалғанған сөзді тауып жазу.

Семантикалық карта толтыру

Тест тапсырмасы

1. Түбір сөзді тап           а) аға        ә) ағайын      б) ағалар       в) ағайындас

2. Қосымша деген не?  а)түбір, жұрнақ     ә)түбір, қосымша     б) түбір, жалғау     в) жұрнақ, жалғау

3. Түбірлес сөзді тап?    а) балықшы, әнші      ә) күйші, ақын       б) сыйлық, сыйлы         в) қала, сабақ

IV. Қорытынды. Сонымен балалар біз сіздермен қандай тақырыпты қайталадық? (Түбiр мен қосымша)

Бiз кiм бiз балалар? (Оқушылармыз)

Қандай уәде беремiз?

«5» болсын алар бағамыз,

Бiлiмнен бақыт табамыз,

Өнер бiлiм көп оқып,

Өсе берсiн санамыз.

Рефлексия. Егер сабақ ұнаса жасыл түсті, қиналсаңдар сары түсті, мүлдем түсінбесеңдер қызыл түсті көтеріңдер

V. Бағалау. Смайликтермен бағалау парақшасын толтыру.

VІ. Үйге тапсырма беру.   Күнделікті ашайық, үйге тапсырма жазайық. 

311 - жаттығу. «Менің Қазақстаным» тақырыбына әңгіме құрау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Түбір мен қосымша.»

Сабақтың тақырыбы:  «Түбір және қосымша»

Сабақтың мақсаты:  Оқушылардың түбір мен қосымша тақырыбы бойынша білімдерін арттыру.

Сабақтың міндеттері:

- оқушылар түбір сөз бен қосымшалы сөздерді ажарата алады. Түбір сөздерге тиісті қосымшалар жалғай алады.

- жаттығу жұмысы барысында дұрыс талдаулар жасай білуге қызығушылықтарын, ойлау қабілеттерін арттыруға, қиялын дамытып, көркем жазуға дағдыландыру.

-сауаттылыққа, білімділікке. мейірімділікке, адамгершілікке баулу.

Сабақтағы көрнекі-құралдар:  карточкалар, жұмбак, мақал -мәтел, семантикалық карта, бағалау парағы, стикерлер, слайд.

Сабақтың түрі:  өткендi қайталау.

Сабақтың әдiсi:  топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс, семантикалық карта,

сұрақ - жауап.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

Көңіл-күйлерің қалай? 

2. Психологиялық дайындық Сәлем, алтын күнім менің,

Сәлем, аспан көгілдір!

Сәлем, жақын досым менің,

Қуанышты күн бүгін!

3 топқа бөлу. 1-топ. Қыран. 2-топ. Қарлығаш. 3- топ. Бұлбұл. 4- топ. Көгершін.

Әр топ өз аттарын қорғайды. /3 тілде айту /

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 306 – жаттығу

3 топқа сұрақтар беру.

1 топ. Мәтін дегеніміз не? Мәтіннің түрлері.



2 топ. Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің түрлері.

3 топ. Буын дегеніміз не? Буынның түрлері.

4 топ. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

ІІІ. Жаңа сабақ «Түбір және қосымша»

Ой козғау. 4 топқа тапсырма беру.

І топ. Сөз құрамына талдау. кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей. 

ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау. Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап. 

ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау. тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл.

ІV топ. Түбір сөзге бірнеше қосымша жалға. /түбірлес сөздер/ Кітап+хана+шы+лар+ды.

307-жаттығу. Мақалдарды түсініп оқу. Жалғауларды табу.

  1. Еңбегінен ел таныр.

  2. Шебердің қолы ортақ, шешеннің сөзі ортақ. лық

308 – жаттығу. Сөздерді үлгіге сүйеніп өзгертіп жазу. Үлгі: оқу шы

Бүркіт, сый, дойбы, еңбек. /4 топтан 4 оқушыны тақтаға шығару/ ға

Сергimу сәті: Аққу болып ұшамыз,

Көлге келіп қонамыз.

Көлдің бетін құшамыз,

Қайта самғап ұшамыз.

309 – жаттығу. Бірлік, іскер сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрау.

310 –жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.

Қолымда алтын қалағым, Зәулім үйлер саламын.

Ертең мен де ел сүйген, Құрылысшы боламын.



І, ІІ, ІІІ, ІV топқа топтық тапсырма: (Қыста, көп, ауа, балықшылар, ағаштар, ауылдас, шанамен, мен, қойшымен, қардан, диқаншы, терезе, бала, сурет, )

І топ:  Түбiр сөздi тауып жазу.  ІІ топ: Жұрнақ жалғанған сөзді тауып жазу. ІІІ топ: Жалғау жалғанған сөзді тауып жазу. ІV топ: Жұрнақ та, жалғау да жалғанған сөзді тауып жазу.

Семантикалық карта толтыру

Тест тапсырмасы

1. Түбір сөзді тап а) аға ә) ағайын б) ағалар в) ағайындас

2. Қосымша деген не? а)түбір, жұрнақ ә)түбір, қосымша б) түбір, жалғау в) жұрнақ, жалғау

3. Түбірлес сөзді тап? а) балықшы, әнші ә) күйші, ақын б) сыйлық, сыйлы в) қала, сабақ

IV. Қорытынды. Сонымен балалар біз сіздермен қандай тақырыпты қайталадық? (Түбiр мен қосымша)

Бiз кiм бiз балалар? (Оқушылармыз)

Қандай уәде беремiз?

«5» болсын алар бағамыз,

Бiлiмнен бақыт табамыз,

Өнер бiлiм көп оқып,

Өсе берсiн санамыз.

Рефлексия. Егер сабақ ұнаса жасыл түсті, қиналсаңдар сары түсті, мүлдем түсінбесеңдер қызыл түсті көтеріңдер

V. Бағалау. Смайликтермен бағалау парақшасын толтыру.

VІ. Үйге тапсырма беру. Күнделікті ашайық, үйге тапсырма жазайық.

311 - жаттығу. «Менің Қазақстаным» тақырыбына әңгіме құрау.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Түбір мен қосымша.

Автор: Утебаева Шолпан Сериковна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415500
